صدور شناسنامه انرژی ساختمان درآینده نزدیک

به گزارش بلاگ پو، معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با تأکید بر اولویت مدیریت مصرف انرژی در ساختمان ها از صدور شناسنامه انرژی ساختمان درآینده نزدیک خبر داد.

صدور شناسنامه انرژی ساختمان درآینده نزدیک

به گزارش خبرنگاران عبدالرضا گلپایگانی در اولین نشست سیاستگذاری چهارمین همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی که با حضور مهدی صالحی - مدیرکل معماری و ساختمان، شینا انصاری - مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، بهروز محمدکاری - رئیس بخش انرژی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، محمود گلابچی - استاد دانشگاه - و جمعی از کارشناسان نهادهای دولتی و خصوصی در حوزه انرژی برگزار شد، در خصوص نقش شهرداری در زمینه ساخت ساختمان های پایدار و سبز گفت: شهرداری یکی از ارکان مهم نظارت بر ساخت و ساز و تهیه نقشه های درست ساختمانی است. اگر این مراحل با هماهنگی نهادهای تدوین کننده قوانین و ضوابط و مقررات و نهادهای مجری و ناظر انجام شود، پیروزیت آمیز خواهد بود.

وی اضافه کرد: این مجموعه ها اگر به صورت پیوسته با هم برای دستیابی به هدف احداث ساختمان های پایدار فعالیت کنند، پیروزیت آن ها حتمی است اما اگر به صورت جدا از هم و منفرد عمل کنند، در این زمینه پیروز نخواهیم بود.

گلپایگانی در ادامه تأکید کرد: در سال های گذشته نیز بحث صرفه جویی در مصرف انرژی، معماری پایدار و ساختمان سبز مطرح شد و جستارها و پژوهش های زیادی در این زمینه انجام گرفت که نتایجی هم داشته اما آنچه که باید در عمل اتفاق می افتاد، تاکنون اتفاق نیفتاده است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران با بیان اینکه در ساختمان های ما اتلاف انرژی بسیار بالاتر از حد استانداردهای جهانی است، یادآور شد: با مقایسه میزان مصرف انرژی در کشورمان با کشورهای دیگر، می بینیم میزان مصرف ما به اندازه میزان مصرف انرژی در کشور چین با یک میلیارد نفر جمعیت است بنابراین جا دارد که همه نهادها به ویژه شهرداری به طور جدی روی این قضیه کار کنند.

گلپایگانی تأکید کرد: باید به سمتی برویم که مصرف انرژی در کشور منطقی شود و سرمایه های ملی را کمتر اتلاف کنیم. بر این اساس مدیریت مصرف بهینه انرژی در ساختمان ها و صدور شناسنامه انرژی در دستور کار واقع شده است.

وی همچنین در خصوص تأثیر صدور برچسب انرژی ساختمان بر دستیابی به ساختمان های پایدار گفت: از دهه 80 مشوق هایی در زمینه بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان ها ارائه و استانداردهایی برای ساختمان ها تدوین شد.

گلپایگانی اضافه کرد: بر اساس این استانداردها قرار بود ساختمان ها برچسب انرژی داشته باشند و مطابق با رعایت ضوابط و مقررات، به سازندگان و بهره برداران تخفیف داده شود اما این امر چندان عملیاتی نشد.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران خاطرنشان کرد: اینکه شهرداری به تنهایی وارد این حوزه شود و ساختمان ها را از نظر میزان مصرف انرژی درجه بندی کند، به تنهایی کفایت نمی کند.

رفع موانع بهینه سازی مصرف انرژی

در این نشست همچنین محمود گلابچی - مدرس دانشگاه - با بیان اینکه در چهارمین همایش ساختمان پایدار، مصرف بهینه انرژی گفت: تردیدی نیست که ما باید به سمت ساختمان های پایدار، بهینه شدن مصرف انرژی و حفظ محیط زیست برویم و به ضرورت این موضوع پی برده ایم. ما اکنون باید به بررسی موانع و آسیب هایی بپردازیم که موجب به انتها نرسیدن هدف شده است.

وی با تاکید بر ضرورت ورود جدی شهرداری به این مسئله اظهارکرد: در زمینه اجرای برچسب انرژی ساختمان و ضوابط موجود در بخش بهینه سازی مصرف انرژی در کشور اقدامات عملی و اجرایی صورت نگرفته است.

گلابچی در ادامه گفت: تمامی نهادهای مسئول و سیاستگذار باید در این همایش دعوت تا چارچوبی تعریف شود و دستگاه های ذیربط در آن چارچوب عمل کنند.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه اهداف و الزامات باید در این راستا معین شود، گفت: شهرداری بیش از هر نهاد و سازمانی می تواند این آرزوی متخصصان حوزه انرژی را عملیاتی کند و در کاهش مصرف انرژی موثر باشد و باید شرایط پیاده سازی این هدف فراهم شود.

گلابچی با اشاره به اینکه موضوع مصرف بهینه انرژی باید در دانشگاه ها به طور جدی پیگیری شود، گفت: اجزای عملیاتی شدن این هدف را باید پیگیری و موارد اصلاحی را شناسایی کنیم.

وی اضافه کرد: همه ما شعارهای روشنفکرانه در خصوص بهینه سازی مبحث انرژی می دهیم اما عزمی برای عملیاتی شدن این شعارها وجود ندارد و نیاز به نظامی برای ممیزی کردن بحث انرژی است تا بتوانیم گام های بلندی برای تحقق این هدف برداریم.

گلابچی یادآور شد: امروز در نظام آموزشگاهی باید تلاش بسکمک شود و فقط سازمان نظام مهندسی در آزمون های خود به این موضوع نپردازد بلکه در دانشگاه ها نیز تلاش هایی درخصوص پایداری و مصرف بهینه انرژی انجام گیرد.

مدیریت مصرف انرژی در اولویت برنامه های شهرداری

در این نشست شینا انصاری - مدیر کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران - گفت: از سوی این اداره تمام مولفه های ساختمان پایدار از جمله بهینه سازی مصرف انرژی، استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، مدیریت پسماند و پساب و... معین شده است و این مولفه ها می تواند در زمینه شناسایی ساختمان های سبز موثر باشد.

انصاری با بیان اینکه ما به دنبال شناسایی ساختمان های تحت تملک شهرداری برای بهینه سازی انرژی هستیم، اظهارکرد: پیشنهاد ما این است که در 22 منطقه شهرداری تهران، 22 مالک یا سازنده دوستدار محیط زیست که مولفه های مبحث انرژی را در ساخت و سازهای خود رعایت می کنند، شناسایی و تقدیر شوند.

وی اضافه کرد: نیاز است بسته تشویقی و آموزش یا ابزار قانونی بازدارنده ارائه شود تا تعداد دوستداران محیط زیست افزایش پیدا کند.

انصاری همچنین با بیان اینکه مدیریت مصرف انرژی و آب در شهرداری تهران جزو اولویت های اداره کل محیط زیست است، اظهارکرد: در سیاست های کلان کشور توجه به محیط زیست یک نیاز و ضرورت است و پررنگ شدن مباحث محیط زیستی در برنامه سوم مدیریت شهری با جدیت دنبال می شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به منابع محدود باید در زمینه اصلاح فرآیندهای مصرف برنامه ریزی شود تا موجب صرفه جویی در هزینه های مدیریت شهری شود.

سازمان نظام مهندسی متخصصان انرژی را آموزش می دهد

بهروز محمدکاری - رئیس بخش انرژی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی - گفت: یکی از کارهای مهم در زمینه انرژی که ثمره آن نهایی شده است، ویرایش جدید مبحث 19 مقررات ملی ساختمان است.

وی اضافه کرد: از متخصصان حوزه انرژی دعوت می شود در زمینه اصلاح این مبحث به ما کمک کنند و تا یک ماه و نیم آینده ویرایش جدید آن را برای تصویب نهایی می فرستیم.

محمدکاری اضافه کرد: هدف این است که در چارچوب سیاست های آینده الزامات زیست محیطی را پیاده سازی کنیم و امیدواریم که این کارها به سندی تبدیل شود که بتوانیم به صنعت ساختمان تعمیم دهیم.

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، وی همچنین با انتقاد از عملیاتی نشدن برچسب انرژی ساختمان در سال های اخیر گفت: موضوع مهمی که از یک ماه دیگر شروع می شود، این است که با سازمان نظام مهندسی هماهنگ کرده ایم و مهندسانی را می خواهیم تربیت کنیم و هدف ما این است که تخصص تعمیم پیدا کند و همه استان ها متخصصانی را در بخش انرژی آموزش دهند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 12811

به "صدور شناسنامه انرژی ساختمان درآینده نزدیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صدور شناسنامه انرژی ساختمان درآینده نزدیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید