صنایع دستی که خارجی ها بهتر از خودمان می شناسند

به گزارش بلاگ پو، هنرمند یزدی با اشاره به این که گردشگران داخلی کمتر به سمت خرید فرش های دستباف و گلیم می روند، تصریح می نماید: متاسفانه هنوز مردم کشورمان به ارزش و اهمیت والای صنایع دستی از جمله این فرش ها پی نبرده اند و گردشگران خارجی اشتیاق بیشتری برای آشنایی و خرید آنها نشان می دهند.

صنایع دستی که خارجی ها بهتر از خودمان می شناسند

محمد فاضلی که افزون بر هفت سال در حوزه فروش گلیم در یزد مشغول به فعالیت است، به استقبال خوب گردشگران خارجی یزد از این هنرصنعت اشاره می نماید و در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران می گوید: گلیم، گلیم فرش و فرش از جمله فراوریاتی هستند که در یزد بازار خوبی دارند و برای گردشگران خارجی از جذابیت خاصی برخوردار هستند.

وی با بیان این که فراوریاتی مانند فرش های عشایری، قشقایی، ترکمن و بلوچ در مناطق مختلف کشورمان مانند خراسان، اصفهان، نایین، قم و تبریز فراوری و به یزد آورده می شوند، یزد را به عنوان بازار فروشی مناسب برای این هنرصنعت به ویژه پس از جهانی شدن بافت تاریخی این شهر ذکر می نماید.

وی با بیان این که گلیم، فرش و گلیم فرش در انواع کرکی و پشمی و ابریشمی بافته می گردد، استقبال از انواع فرش و گلیم های ابریشمی را بیشتر عنوان می نماید و می گوید: انواع ابریشمی این محصولات با نقوش گنبدی و خشتی و برخی نقوش دیگر مورد استقبال بیشتری قرار می گیرند.

این عرضه کننده محصولات صنایع دستی کشورمان با تاکید خواهان ارتقای فرهنگ و آگاهی مردم نسبت به این گونه صنایع از سوی میراث فرهنگی و فعالان گردشگری به ویژه راهنمایان گردشگری می گردد و اظهار می نماید: شناخت بیشتر علاقمندان به این صنایع می تواند رونق بیشتری به این بازار داخلی در سال حمایت از فراوری داخلی ببخشد.

علی محمد حیدری، گیوه دوز یزدی که 35 سال سابقه در این حرفه دارد نیز در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران به بازار خوب عرضه گیوه های فراوریی شهرهای اصفهان و آباده در یزد اشاره می نماید و تصریح می نماید: هرچند بازار فروش گیوه در یزد از وضعیت مطلوبی برخوردار است ولی در واقع گیوه های عرضه گردیده از نوع یزدی نیستند. در حال حاضر هر جفت گیوه در بازار یزد متناسب با کیفیت و نوع مواد اولیه با قیمت 35 هزار تا 500 هزار تومان به فروش می رسد.

بازاریابی لازمه رونق بیشتر بخش صنایع دستی

سید مصطفی فاطمی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در گفت وگو با خبرنگاران، یزد را یکی از غنی ترین بخش های کشور در حوزه صنایع دستی عنوان می نماید و می گوید: استان یزد مهد صنایع دستی مختلفی مانند ترمه و زیلو است و علاوه بر بهره مندی از علم و نیروی هنرمند و متخصص، در زمینه تکنولوژی و بروز کردن دستگاه های این حوزه نیز به پیشرفت های قابل توجهی دست یافته است و این موضوع پس از جهانی شدن مورد توجه بیشتری واقع شده است.

وی در رابطه با تاثیر بازاریابی در حوزه صنایع دستی، عنوان می نماید: اگر بتوانیم بازاریابی مناسبی داشته باشیم و صنایع دستی را به درستی معرفی کنیم به یقین بر سرعت فراوری نیز تاثیرگذار خواهیم بود. سیاست بخش صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد علاوه بر حفظ و احیای صنایع دستی استان، از فراوری به سمت فروش و بازرایابی این محصولات راهنمایی گردیده و در این راستا اقدام خواهد شد.

یزد بستر مناسب توسعه صنایع دستی کشور

محمدرضا دهقان مهرجردی، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان هم یزد را بستری برای توسعه صنایع دستی کشور می داند و می گوید: شهر یزد با تبادل بازار فروش و دوره های آموزشی صنایع دستی می تواند بستر مناسبی برای عرضه این صنایع در سراسر کشور باشد.

وی، حمایت بخش خصوصی از صنایع دستی را یکی از پتانسیل های مهم استان یزد ذکر می نماید و در این باره به فروشگاه اینترنتی برتر صنایع دستی کشور که متعلق به یزد است اشاره و تصریح می نماید: این وب سایت که با حمایت بخش خصوصی استان ایجاد گردیده، در دو سال اخیر به عنوان وبسایت و فروشگاه اینترنتی برتر کشور شناخته گردیده است. البته این فروشگاه در حال حاضر از محل کار خود در یزد به تهران منتقل گردیده تا فعالیت خود را به طور گسترده تری ادامه دهد.

وی به نقش تعامل فعالان عرصه صنایع دستی یزد با سایر استان ها برای تبادل محصولات، بیان می نماید: برگزاری دوره های آموزشی جهت تبادل صنایع دستی سایر استان ها با یزد در دستور کار میراث فرهنگی استان یزد واقع شده است هر چند که هنوز اعتبارات آموزشی سال جاری، تخصیص نیافته تا در این زمینه اقدامی صورت گیرد.

صنایع دستی یزد، سوغات مسافران دیگر استان ها

دهقان مهرجردی در این مورد به برگزاری دوره آموزشی سال گذشته صنایع دستی استان در جزیره قشم اشاره و تصریح می نماید: این دوره آموزشی جهت تعامل صنایع دستی کشور و ارتقای سطح علمی هنرمندان صنایع دستی استان و سایر شهرها در محل جزیره قشم برگزار گردید .

وی از برگزاری ماهانه دو نمایشگاه صنایع دستی استان در مناطق مختلف کشور خبر می دهد و ادامه می دهد: این نمایشگاه ها که با هدف افزایش فروش و آشنایی بیشتر با انواع صنایع دستی شهر جهانی یزد برگزار می گردد، هم اکنون در شهرهای خراسان رضوی و تهران در حال برگزاری است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان در رابطه با استفاده از محصولات صنایع دستی استان به عنوان سوغات مسافران نیز تصریح می نماید: این موضوع که به صورت ایجاد بازار فروش صنایع دستی استان نمود پیدا می نماید، در حال حاضر به صورت پایلوت در استان تهران در حال اجرا است و سایر استان های پر رونق گردشگری مانند مشهد نیز برای انجام این اقدام در نظر گرفته گردیده اند.

وی با اشاره به این که خوشبختانه بخش خصوصی استان در برقراری ارتباط با سایر استان های کشور پیش دستی نموده و تاکنون اقدامات موفقیت آمیزی انجام داده است، در این باره می گوید: اکنون برخی از صنایع دستی یزد مانند ترمه در دیگر شهرهای اکشور به عنوان سوغات به فروش می رسد.

این مسئول، یزد را از استان های پیشرو در فراوری و به روز کردن تجهیزات و انواع دستگاه های حوزه صنایع دستی مطرح و بیان می نماید: استان یزد با به کارگیری نیروهای متخصص و دانشگاهی و هم چنین شرکت های دانش بنیان در این بخش به فراوریات بسیار خوبی دست یافته و یکی از تامین کنندگان تجهیزات صنایع دستی کشور محسوب می گردد.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

chinaro.ir: چین: سفر به کشور پهناور و باستانی، پکن، شانگهای ،گوانجو و هانگزو

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 1416

به "صنایع دستی که خارجی ها بهتر از خودمان می شناسند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صنایع دستی که خارجی ها بهتر از خودمان می شناسند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید