طرح دولت آلمان: الزام حضور زنان در هیات مدیره شرکت ها

به گزارش بلاگ پو، در خصوص نهادهای عمومی مانند بیمه های عمومی و بیمه های بازنشستگی، حداقلی از مشارکت زنان در هیئت های مدیره و مشاغل کلیدی در نظر گرفته شده است.

طرح دولت آلمان: الزام حضور زنان در هیات مدیره شرکت ها

دولت ائتلافی در آلمان بر سر سهمیه بندی برای زنان در مشاغل کلیدی هیات های مدیره به توافق رسیده است.

به گزارش خبرنگاران به نقل از دویچه وله، خانم ها کریستینه لامبرشت وزیر دادگستری و فرانسیسکا گیفای وزیر امور خانواده (هر دو از حزب سوسیال دموکرات) در آلمان مدت ها کوشش داشتند پیشنهاد خود را به کرسی بنشانند اما هر بار از سوی وزیران دو حزب دموکرات و سوسیال مسیحی رد می شد. حال ائتلاف سه حزب دولت آلمان در خصوص سهمیه بندی برای زنان در مشاغل کلیدی هیئت های مدیره به توافقی الزام آور دست یافته اند.

هم اکنون توافق مشابهی در خصوص هیئت های ناظر وجود دارد.

توضیح عکس: فرانسیسکا گیفای، وزیر امور خانواده آلمان از حزب سوسیال دموکرات

کریستینه لامبرشت، وزیر دادگستری، روز آدینه پس از توافق در کارگروه مأمور از سوی کمیسیون ائتلاف دولتی گفت که در هیئت مدیره های شرکت هایی که در بورس به ثبت رسیده اند یا شرکت های مشابه با بیش از سه عضو، باید در آینده یک عضو آنها زن باشد.

او اضافه کرد برای شرکت هایی با مشارکت بیش از نصف دولت فدرال، بر سر سهمیه دستکم 30 درصدی در هیئت های ناظر و مشارکت حداقلی در هیئت های مدیره توافق شده است.

در خصوص نهادهای عمومی مانند بیمه های عمومی و بیمه های بازنشستگی و حوادث و نیز نهاد فدرال امور کار و بیمه های اجتماعی، حداقلی از مشارکت زنان در هیئت های مدیره و مشاغل کلیدی در نظر گرفته شده است.

نتایج این کارگروه قرار است هفته آینده به جلسه سران احزاب ائتلافی برای تصمیم گیری نهایی ارائه گردد. پس ازآن، این طرح به رأی کمیسیون تخصصی گذاشته خواهد شد و کوتاه بعد، کابینه دولت آن را تصویب خواهد نمود.

پیش از این چندین عضو دو حزب دموکرات و سوسیال مسیحی آن را رد نموده بودند. پتر آلتمایر از حزب دموکرات مسیحی و وزیر اقتصاد از مخالفان اصلی بوده است. اما اخیرا به طور غیرمنتظره مارکوس زودر، رئیس حزب محافظه کار سوسیال مسیحی، حزب حاکم در ایالت بایرن، موافقت خود را با آن اظهار داشت.

به کرسی نشاندن سهمیه زنان، با پیگیری و قدرت استدلال

فرانسیسکا گیفای، وزیر امور خانواده آلمان ضمن خشنودی از این توافق گفت که این موفقیت حاصل همکاری بسیاری از زنان فعال در حوزه های جامعه مدنی، اقتصاد، علم و فرهنگ بوده که با پیگیری تمام و قدرت استدلال و قانع کردن به دست آمده است.

گیفای اضافه کرد: این یک موفقیت تاریخی است. ما بدین گونه به جلسه های هیئت های مدیره بدون زن در شرکت های عظیم خاتمه می دهیم. او گفت که معین سهمیه برای زنان ضرورت دارد زیرا داوطلبانه کاری از پیش نمی رود و برای پیشبرد کار به دستورالعمل احتیاج است.

خانم آنِتِه ویدمان مائوتس، وزیر مشاور و رئیس هیئت زنان در دو حزب دموکرات و سوسیال مسیحی، با توافقی که صورت گرفت گفت مانع مهمی از سر راه تصویب دومین قانون صندلی کلیدی زنان برداشته شده است و این امر نشان می دهد که تیم های مختلط نسخه موفقیت آمیزی هستند، آنهم نه تنها برای زمان های بحران ها.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: عصر ایران
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 38401

به "طرح دولت آلمان: الزام حضور زنان در هیات مدیره شرکت ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح دولت آلمان: الزام حضور زنان در هیات مدیره شرکت ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید