علت درد های قاعدگی چیست؟

به گزارش بلاگ پو، فکرکردن درباره این که چطور می توانید به خودتان یاری کنید تا در دوران قاعدگی حال بهتری داشته باشید و کلافگی و یا عصبانیت کمتری را حس کنید، و یا فکرکردن به برنامه ریزی برای دوران قاعدگی تان، خود نوعی مراقبت و توجه به خودتان است.

علت درد های قاعدگی چیست؟

ناراحتی هایی، چون شکم درد، کمردرد، سرگیجه و… در زمره درد های شایع دوران قاعدگی زنان است و آن ها از زمانی که به بلوغ می رسند، تا قبل از دوران یائسگی، هر ماه روز هایی را با این درد و رنج سر می نمایند. درد هایی آزاردهنده که گاه مانع انجام کار های روزمره آن ها می گردد و مجبورشان می نماید برای تخفیف درد به مصرف دارو های مسکن روی آورند.

در بعضی از موارد تغییرات خلقی، روحی و روانی نیز بروز می نماید. به این نوع درد های جسمانی دوره قاعدگی که با علایم روحی و روانی همراه است، سندرم پیش از قاعدگی (پی اس ام) می گویند. مطالعات دیکرسون و همکارانش (2003) نشان می دهد، 85 درصد زنان علایم و نشانه های جسمانی، چون درد شکم، درد کمر، لگن، پا، نفخ، ورم بدن، احساس درد در سینه، تغییر در اشتها به صورت بی اشت هایی و پراشتهایی، و سر درد را تجربه می نمایند.

علایم سندرم پیش از قاعدگی بین سنین 25تا 35 سالگی آغاز می گردد و گاهی نیز علایم آن از سنین 40 سال به بالا شایع تر می گردد.

آمار دنیای شیوع سندرم پیش از قاعدگی

در آمریکا 80 درصد از زنان علایم جسمی پیش از قاعدگی را تجربه می نمایند و از بین اینان 3 تا 8 درصد از زنان مبتلا به سندرم پیش از قاعدگی هستند. نتایج مطالعات دیرکوند مقدم و همکارانش (2013) روی 17 مقاله علمی از نقاط مختلف دنیا بین سال های 1996 تا 2011 درباره سندرم پیش از قاعدگی نشان می دهد که 47.8 درصد جمعیت زنان در دنیا به سندرم پیش از قاعدگی مبتلا هستند.

همچنین نتایج همین منبع نشان می دهد که زنان فرانسه در مقایسه با کشور های دیگر علایم کمتری (12 درصد) را تجربه می نمایند؛ به این معنی که پایین ترین میزان شیوع سندرم پیش از قاعدگی در فرانسه 12 درصد است و بالاترین میزان سندرم پیش قاعدگی در ایران (98.2 درصد) است که نشان می دهد زنان ایران درد های قاعدگی بیشتری را در مقایسه با سایر زنان دنیا تجربه می نمایند.

پژوهشگران درباره بالابودن این آمار به مسائل فرهنگی، اجتماعی، سبک زندگی، شرایط جغرافیایی و عادات غذایی اشاره کردند. برای پاسخ دقیق به چرایی میزان بالای سندرم پیش از قاعدگی احتیاج به تحقیقات بیشتری در آینده است. اینکه چقدر عدم آگاهی از مراقبت های بهداشتی، غذایی، مسایل فرهنگی مثل تابوی صحبت نکردن درباره مسئله قاعدگی در جامعه، عدم آگاهی درباره چگونگی مقابله با اضطراب و افسردگی می تواند موجب افزایش درد های پیش از قاعدگی به ویژه درد های روحی و روانی گردد.

علایم سندرم پیش از قاعدگی

زنان در دوران قاعدگی (پریودی) درد های متفاوتی را تجربه می نمایند. بر اساس منبع تشخیص اختلالات روانپزشکی (دی اس ام)، در سندرم پیش از قاعدگی معمولا علایم به مدت 6 روز ادامه دارد. درد ها از چند روز قبل از این دوران در بعضی از زنان تا روز های آخر و بعد از قاعدگی (پریودی) همچنان ادامه دارد. این علایم شامل: احساس غم و ناامیدی، افکار خودکشی، اضطراب، حملات هراس، گریه، تحریک پذیری، عصبانیت، عدم علاقه به فعالیت ها روزمره، احساس خستگی، اشتهای زیاد، بی اشتهایی، و سردرد است.

به نقل از همین منبع برای تشخیص سندرم پیش از قائدگی، فرد باید حداقل 5 علامت و یا بیشتر را به مدت یک هفته تجربه کند. این علایم شامل: خلق و خوی افسرده، احساس ناامیدی، اضطراب و تنش، احساس غمگینی ناگهانی، حساس شدن و تحریک پذیرشدن در روابط بین فردی با اطرافیان، عصبانیت مداوم است.

علت سندرم پیش از قاعدگی

یکی از شایع ترین علت های این سندرم، نوسانات هورمونی است که می تواند انتقال دهنده های عصبی با عملکرد مرکزی مانند سروتونین را تحت تاثیر قرار دهند. نتایج مطالعات کلوک (1999) نشان می دهد که نوسانات هورمونی می تواند افسردگی و اضطراب ایجاد کند. بر اساس نتایج این پژوهش تعارضات درونی و نارضایتی از نقش های سنتی که زنان در جامعه دارند، میزان افسردگی در این دوره قاعدگی را شدت می بخشد.

نگرش روانشناسان درباره سندرم پیش از قاعدگی

روانکاوانی، چون کارن هورنای و کلارا تامپسون معتقدند جامعه مبنای اصلی ایجاد نگرش های مخرب در زنان است. هورنای بر این باور است که نگرش و نوع نگاه به قاعدگی در زنان حاصل یادگیری آن ها از نوع نگرش مادرانشان است.

او می گوید: مادرانی که نسبت به قاعدگی شان احساس نگرانی می نمایند و حتی با شرم و احساس بد از آن سخن می گویند، می توانند به صورت ناخواسته نگاه منفی را به دخترانشان انتقال دهند و حتی موجب خلق نگرش منفی در ذهن دخترانشان شوند.

هورنای معتقد است مادرانی که یادگرفته اند با ترس و تنفر از بدنشان احساس خود را بیان نمایند می توانند ترس و تنفر را به دخترانشان انتقال دهند. اگر چه هورنای با نگرش فمینیستی اش به چرایی درد های روحی قاعدگی پرداخته و بر این باور است که جامعه توانایی زن و عملکرد او را نادیده می گیرد و او را بی ارزش می نماید تا به مرد قدرت بیشتری داده گردد.

کلارا تامپسون نیز جامعه را مسئول نارضایتی درونی از قاعدگی می داند. روانشناسان امروزی نیز بر این باورند که تعارضات درونی ناآگاهانه و چه بسا آموخته شده، به عنوان الگویی در بیان قاعدگی، باعث می گردد که زن از قاعدگی اش ناراضی باشد و این نارضایتی حاصل از استرس هاس زندگی گذشته و حال، تحت تاثیر تغییرات هورمونی به صورت درد های روحی در قاعدگی ظاهر می گردد.

راه حل چیست و چطور می توان درد های قاعدگی را تسکین داد؟

درمان های دارویی

-تحقیقات متعددی از جمله پژوهش های استنگر (2010) نشان می دهد که درمان های دارویی، چون مصرف ویتامین های B6 و B12، کربنات کلیسم و یا منیزیم در تسکین درد های جسمانی و روحی دوران قاعدگی موثر هستند.

درمان شناختی مبتی بر ذهن یکی از بهترین راه حل ها برای کاهش میزان درد های روحی و حتی جسمانی دوران قاعدگی است.

مراجعه به روانشناس

مراجعه به روانشناس به فرد یاری می نماید تا بیاموزد چطور بر درد های روحی، چون افسردگی و اضطراب و ناتوانی مدیریت کند. صحبت کردن با فرد متخصص (روانکاو یا روانشناس) به فرد یاری می نماید که در این دوران مسائل انباشته شده قبلی در ذهنش را با درد قاعدگی اش عجین نکند و از افکار منفی اش جلوگیری کند.

حمایت عاطفی بیشتر

از آنجایی که برای همه زنان و با توجه به مشغله کاری و زندگی شخصی، دسترسی به متخصص آسان نیست، اما برای دورانی که فرد می داند تغییرات رفتاری و هیجانی به همراه درد های جسمانی ناشی از قاعدگی را خواهد داشت به اطرافیانش اطلاع دهد تا حمایت عاطفی بیشتری دریافت کند.

برنامه ریزی با توجه شرایط روحی

راه حل بعدی می تواند برنامه ریزی کاری، چه در خانه و چه در محل کار باشد. به این معنا که تا آنجایی که ممکن است از انجام کار هایی که سنگین است و یا احتیاج به دقت و تمرکز و یا تعامل بیشتری دارد اجتناب کند.

مدیتیشن

مدیتیشن و تمرکز دریافت با گوش دادن به موسیقی حداقل 5 دقیقه در روز نقش بسزایی در کاهش علایم روحی، چون افسردگی و درد دارد.

فکر کردن/ توجه کردن به خود

فکرکردن درباره این که چطور می توانید به خودتان یاری کنید تا در دوران قاعدگی حال بهتری داشته باشید و کلافگی و یا عصبانیت کمتری را حس کنید، و یا فکرکردن به برنامه ریزی برای دوران قاعدگی تان، خود نوعی مراقبت و توجه به خودتان است. احساس حمایت و مراقبت در این دوران نقش بسیار زیادی در کاهش خشم و علایم روحی دارد. چیزی که تمام راه حل های بالا، اعم از دارویی و غیردارویی به همین نقطه می رسد که درد کمتری را تجربه کنید.

منبع: ایندیپندنت

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: فرادید
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 12311

به "علت درد های قاعدگی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت درد های قاعدگی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید