دلیل و درمان تنبلی چشم در بچه ها چیست؟

به گزارش بلاگ پو، تنبلی چشم یکی از شایع ترین دلیل های ضعیفی چشم در بچه ها است که ممکن است به دلایل انحراف چشم، اختلالات بینایی و وجود عوامل مسدود کننده در بینایی، ایجاد گردد. در ادامه به آنالیز بیشتر این مشکل می پردازیم.

دلیل و درمان تنبلی چشم در بچه ها چیست؟

چه چیزی باعث تنبلی چشم می گردد؟

این عارضه معمولاً زمانی آغاز می گردد که یک چشم تمرکز بیشتری نسبت به دیگری داشته باشد. گاهی اوقات یکی از چشم ها، دوربین یا آستیگماتیسم بوده و دیگری نرمال است. هنگامی که مغز کودک تصویر را از هر دو چشم دریافت می نماید، ولی یکی تار و یکی واضح است، یاد می گیرد که تصویر تار را نادیده بگیرد. اگر این حالت یک ماه یا چند سال در یک کودک ادامه داشته باشد، بینایی چشم تار به بدترین حالت خود خواهد رسید.

گاهی اوقات چشمان کودک بر روی یک خط نیستند و انحراف دارند. انحراف چشم بچه ها هم می تواند به تنبلی چشم منجر گردد. بچه های که نمی توانند چشم خود را بر روی یک تصویر متمرکز نمایند، اغلب آنها را دوتایی می بینند. اگر فرزند شما این حالت را داشته باشد، مغز او تصاویر را از چشم غیرقابل هماهنگ، دریافت نمی نماید و این ناهماهنگی به تنبلی چشم منجر می گردد.

گاهی یک چشم کودک به علت حضور یک مانع، نمی تواند به خوبی ببیند. این موانع می تواند به علت آب مروارید یا اندازه کمی خون یا مواد دیگر در پشت چشم باشد.

تنبلی چشم در بچه ها چگونه تشخیص داده می گردد؟همه بچه ها باید قبل از سن مدرسه تست شوند. پزشک، کودک را با توجه به موارد زیر مورد آنالیز قرار می دهد:

نور که به سمت چشم می آید، وارد چشم می گردد و به وسیله مانعی مسدود نمی گردد.

هر دو چشم سالم هستند.

هر دو چشم مانند هم و در یک جهت حرکت می نماید.

اگر مسئله ای وجود داشته باشد، پرستار یا پزشک مدرسه ممکن است شما را برای بردن کودکتان نزد یک متخصص چشم هدایت کند. اگر خودتان هم در خصوص بینایی فرزندتان شک دارید، به یک پزشک متخصص چشم مراجعه کنید.

بعضی از متخصصان مراقبت از چشم می گویند چشمان بچه ها باید 6 ماهگی، 3 سالگی و سپس هر ساله در مدرسه معاینه شوند.

اگر تنبلی چشم در خانواده شما ارثی است، به احتمال زیاد کودک شما هم زمینه ابتلا به آن را دارد. به یاد داشته باشید، فقط می توانید با نگاه کردن به کودک متوجه این عارضه در او شوید و یا در صورت متوجه نشدن او را نزد چشم پزشک ببرید تا تشخیص دهد و درمان اولیه را انجام دهد.

تنبلی چشم چگونه درمان می گردد؟شایعترین روش درمان این است که مغز، مجبور به استفاده از چشم ضعیف گردد. در ابتدا، دکتر هرگونه مشکل اساسی در چشم را، مانند نزدیک بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم شناسایی می نماید. بیشتر بچه ها مبتلا به تنبلی چشم برای یاری به تمرکز چشم به عینک احتیاج دارند. اگر آب مروارید مانع رسیدن نور به چشم گردد، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند.

پزشک بعد از تشخیص، روی چشم قوی تر را می پوشاند تا کودک فقط با چشم ضعیف تصاویر را ببیند. با این روش بینایی کودک بهتر خواهد شد، هرچند ممکن است چند هفته یا چند ماه طول بکشد. در طول دوران درمان کودک، به دقت دستورالعمل های پزشک را دنبال کنید و کودک را مرتباً برای ادامه برنامه معاینه چشم و درمان نزد پزشک ببرید.

پس از اینکه پزشک تشخیص داد، بینایی چشم ضعیف به حالت عادی بازگشته، دیگر روی چشم را نمی پوشاند. در طول این مدت ممکن است گاهی در بینایی کودک مشکل ایجاد شده و به خوبی نبیند که اگر چنین اتفاقی بیفتد، ممکن است پزشک مجبور گردد دوباره چشم قوی را برای مدتی بپوشاند تا به نتیجه مطلوب برسد.

در بعضی از موارد، پزشک ممکن است، قطره چشم آتروپین را تجویز کند. این قطره بینایی چشم قوی را تار می نماید تا دیگر احتیاجی به پوشاندن چشم کودک نباشد.

اگر انحراف چشم در کودک مشاهده گردد، پزشک ممکن است عمل جراحی عضلات چشم را پیشنهاد دهد، شما می توانید در خصوص برترین درمان برای فرزندتان با متخصص چشم صحبت کنید.

سخن آخربا تشخیص زودهنگام و درمان سریع، بیشتر بچه ها سلامت بینایی خود را به دست می آورند. پس از حدود 7-9 سالگی، درمان تنبلی چشم بسیار سخت تر می گردد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که کودک شما قبل از آن معاینات چشم را انجام و ادامه دهد.

در خصوص درمان، اگر احساس می کنید چشم پزشک، روش سختی را پیشنهاد داده است، با پزشکان دیگر هم مشورت کنید. بیشتر بچه ها دوست ندارند روی یک چشمشان را بپوشاند. در این مورد می توانید درباره قطره چشم آتروپین از چشم پزشک سوال کنید.

منبع: سایت ستاره

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: راسخون
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 56222

به "دلیل و درمان تنبلی چشم در بچه ها چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلیل و درمان تنبلی چشم در بچه ها چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید