فرود پیروز فضاپیمای چانگ ای 5 بر روی ماه

به گزارش بلاگ پو، یک هفته پس از پرتاب چانگ ای 5، سطح نشین مأموریت با موفقیت روی ماه فرود آمد تا نمونه هایی از سنگ و خاک قمری را جمع آوری و به زمین ارسال کند.

فرود پیروز فضاپیمای چانگ ای 5 بر روی ماه

به گزارش خبرنگاران به نقل از زومیت، روز سه شنبه یازدهم آذر، فضاپیمای چانگ ای5 که وظیفه آوردن نمونه هایی از سنگ های قمری به زمین را برعهده دارد، با موفقیت روی ماه فرود آمد. این سومین باری است که چین فضاپیمایی رباتیک را روی سطح قمری می نشاند. سطح نشین مأموریت به زودی حفاری خاک ماه را شروع خواهد نمود و تا انتهای دسامبر، نمونه ها را به زمین خواهد آورد.

چانگ ای5 چهارم آذر از سایت پرتاب وینچانگ در چین پرتاب شد و بر فراز موشک لانگ مارچ5 به فضا سفر کرد. چانگ ای5 مأموریتی پیچیده متشکل از چهار فضاپیما است که در همکاری با یکدیگر نزدیک به دو تا چهار کیلوگرم از سنگ های قمری را به زمین خواهند آورد. این چهار فضاپیما متصل به یکدیگر به ماه سفر کردند و هشتم آذر به مدار ماه وارد شدند.

فضاپیماهای فرودآمده روی ماه سطح نشین و وسیله صعودگری را شامل می شوند که روی یکدیگر سوار شده اند. هشتم آذر، این دو از فضاپیمای سوم (ماژول سرویس چانگ ای5) جدا شدند و نزول به سمت ماه را شروع کردند. به نقل از خبرگزاری CGTN، سطح نشین و ماژول صعود امروز روی ماه فرود آمدند؛ بااین حال، تاریخ دقیق این رویداد اعلام نشده است.

در چند روز آینده، سطح نشین با استفاده از بازویی رباتیک، سطح ماه را حفر خواهد نمود و نمونه هایی از سنگ را خواهد برداشت و به محفظه ای در ماژول صعود منتقل خواهد نمود. پس از جمع آوری نمونه، نوبت به برخاست دوم خواهد رسید و ماژول صعود به همراه نمونه ها از سطح ماه پرتاب خواهد شد. سپس صعودگر با ماژول سرویس در مدار دیدار خواهد نمود و پس از اتصال به آن، به زمین بازخواهد گشت.

درنهایت، نمونه ها به فضاپیمای چهارم یا کپسول بازگشتی منتقل خواهد شد که وظیفه آوردن مواد به زمین را برعهده دارد. معلوم نیست فرود این کپسول دقیقا چه زمانی انجام خواهد شد؛ اما احتمال می رود شانزدهم یا هفدهم دسامبر (بیست وششم یا بیست وهفتم آذر) فرود نمونه ها را روی زمین ببینیم. ناگفته نماند چین مکانی در منطقه مغولستان داخلی را به عنوان نقطه فرود در نظر گرفته است.

اگر همه چیز به خوبی پیش برود، چین به یکی از سه کشوری تبدیل خواهد شد که نمونه های ماه را به زمین آورده است. فضانوردان آمریکا نمونه هایی از خاک ماه را در مأموریت های آپولو در دهه های 1960 و 1970 با خود به زمین آوردند و اتحاد جماهیر شوروی سابق نیز همین کار را با مجموعه ای از مأموریت های رباتیک انجام داد. آخرین بازگشت موفقیت آمیز نمونه قمری به سال 1976 باز می شود. درصورت موفقیت چانگ ای5، نخستین مواد از سطح ماه تقریبا در نیم قرن گذشته به زمین آورده خواهد شد.

چانگ ای 5، تنها مأموریتی نیست که این ماه نمونه های سنگ و خاک را از جهانی دیگر به زمین خواهد آورد؛ زیرا فضاپیمای ژاپنی هایابوسا 2 که از سال 2014 تا به امروز در فضا به سر می برد، قرار است نمونه هایی از مواد سیارکی به نام ریوگو را تا آخر هفته به زمین بازگرداند. درنتیجه زمین تا پیش از سرانجام امسال، به دو نمونه ارزشمند از اجرام فضایی دست خواهد یافت.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 39058

به "فرود پیروز فضاپیمای چانگ ای 5 بر روی ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرود پیروز فضاپیمای چانگ ای 5 بر روی ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید