فناوری نمک زدایی آب دریا در دانشگاه خلیج فارس بوشهر بومی سازی می شود

به گزارش بلاگ پو، فناوری نمک زدایی آب دریا برای گلخانه دریایی در دانشگاه خلیج فارس بوشهر بومی سازی می شود. احداث این گلخانه ها کمک می کند تا علاوه بر اشتغالزایی از آسیب به محیط زیست نیز جلوگیری شود.

فناوری نمک زدایی آب دریا در دانشگاه خلیج فارس بوشهر بومی سازی می شود

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طرح احداث پایلوت گلخانه دریایی استان بوشهر عنوان پروژه ای است که با حمایت ستاد توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشگاه خلیج فارس بوشهر در حال انجام است تا با انجام آن، فناوری تامین آب موردنیاز گلخانه از طریق نمک زدایی آب دریا در کشور بومی سازی گردد.

استان بوشهر منطقه ای خاص از نظر تولید محصولات خارج از فصل است. این مسئله موضوعی مهم برای کشور محسوب می گردد، زیرا بخشی از نیاز کشور به محصولات غذایی را رفع می کند. از سویی این اقدام باعث افت منابع آب زیرزمینی می گردد. پس باید به دنبال راهکاری برای حل این مشکل شد.

همچنین استان بوشهر 900 کیلومتر با خلیج فارس ساحل دارد که می توان از این موضوع بهره برد و از آب دریا برای کشاورزی استفاده کنیم. به همین دلیل احداث و راه اندازی گلخانه هایی در ساحل مد نظر قرار گرفت تا از آب دریا برای تولید محصولات کشاورزی استفاده گردد.

علی دیندارلو، عضو هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر درباره این پروژه گفت: آب دریا شور است و به راحتی قابل استفاده برای کشاورزی نیست، پس راهکار آن نمک زدایی است. نمک زدایی آب دریا به چندین روش انجام می گردد، اما در این میان روش اسمز معکوس یا RO بیشترین سهم را برای شیرین کردن آب دارد. قیمت مناسب مزیت این روش است، اما از سویی پساب زیادی تولید می کند که به شدت برای محیط زیست زیان آور است.

دیندارلو ادامه داد: در استان بوشهر نیز بسکمک از کشاورزان از این روش برای نمک زدایی آب استفاده می کنند و پساب تولید شده را رها می کنند. باید فکری کرد، زیرا دیری نمی گذرد، کل زمین های کشاورزی قابلیت کشت خود را از دست می دهند و برای تولید ریزگرد مستعد می شوند.

وی همچنین مطرح نمود: احداث این گلخانه ها کمک می کند تا علاوه بر اشتغالزایی از آسیب به محیط زیست نیز جلوگیری گردد. اگر روش اسمز معکوس را در ساحل استفاده کنیم، هنوز مشکل تولید پساب وجود دارد به همین دلیل باید به دنبال روشی دیگر بود. رطوبت زنی و رطوبت گیری روشی است که در این طرح استفاده کردیم. در این روش قسمتی از آب دریا بخار می گردد و بقیه آن مجدد به دریا بازمی گردد. با کاربرد این روش پساب بسیار کمی تولید می گردد.

این روش در دنیا نیز به تازگی در حال استفاده است و بومی کردن آن در کشور علاوه بر ارزآوری از خروج ارز نیز جلوگیری می کند. در این طرح قصد بومی سازی این روش در کشور را داریم.

اما اهداف این طرح را باید بومی کردن فناوری نمک زدایی آب دریا، حفظ محیط زیست، حفظ منابع آب زیرزمینی و اشتغالزایی بدانیم. 70 درصد شغل مردم در استان بوشهر کشاورزی است. این روش کمک بسکمک به کشاورزان منطقه می کند. در حال حاضر زیرساخت ها برای انجام آن آماده شده است و در نظر داریم به زودی کشت اول را در گلخانه انجام دهیم.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 18968

به "فناوری نمک زدایی آب دریا در دانشگاه خلیج فارس بوشهر بومی سازی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری نمک زدایی آب دریا در دانشگاه خلیج فارس بوشهر بومی سازی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید