فیلم روزی روزگاری آبادان؛ وحشت از نیم اینچ اشتباه

به گزارش بلاگ پو، زهرا فدایی؛ فیلم روزی روزگاری آبادان را حمیدرضا آذرنگ ساخته است؛ برای ادای دین به مردم جنگ زده آبادان. اگر این طور است باید بگویم ما همه جنگ زده ایم. همه ما که هر لحظه منتظریم بلایی، مصیبتی، تیرغیبی یا موشکی نیم اینچ خطا کند بیاید روی سرمان. خانه خرابمان کند. حبس شویم پشت درهای بسته. نفسمان تنگ گردد. مستأصل شویم. بین ما و عزیزانمان فاصله بیفتد و باز هم زندگی بیرون از خانه هایمان به جریانش ادامه دهد.

فیلم روزی روزگاری آبادان؛ وحشت از نیم اینچ اشتباه

روزگار ما، روزگار وحشت از نیم اینچ خطاست. خطای انسان، خطای زمین، خطای خفاش و خطای ماشین. گاهی دچار کج فهمی می شویم. آنقدر که خودمان و زندگی مان مسخره به نظر می رسیم. تماشاگرمان در سالن سینما بلند می خندد. بلند و تلخ. گیج و هاج و واج می مانیم و ناامید به در و دیوار می کوبیم. داد می زنیم. در خودمان مچاله می شویم. سعی می کنیم حرف بزنیم. استدلال بیاوریم. مذاکره کنیم. آخرش اما تسلیم می شویم. آخرش نگاه می کنیم به هم که: چایی می خوری؟

خوش به حال سیگاری ها که اینجای داستان یک نخ روشن می نمایند. خیره به دوردست، صحنه را دراماتیک می نمایند. بقیه، اما اشک می ریزیم در سکوت.

فیلم روزی روزگاری آبادان را، کارگردانش خوب سالی ساخت. اگر دو سال پیش می ساخت انقدر ملموس نبود. آن زمان وقتی فیلم را می دیدم ماسک نداشتیم. موقع تماشا راحت نشسته بودیم و نفسمان تنگ نبود. برای نقش درخشان فاطمه معتمدآریا به به، چه چه می کردیم. از بازی محسن تنابنده خوشمان می آمد. هرچند می دیدیم این بازی اوج تنابنده نیست. حتما توی ذوقمان می خورد که فرم فیلم در میانه دوپاره می گردد. از فیلم واقع گرای اجتماعی تبدیل به سورئالی می گردد که معلوم نیست واقعی است یا رویاست، این دنیاست یا برزخ، خواب است یا بیداریست.

روزی روزگاری آبادان کلاً فیلم گل درشتی است. اما حالا، در این نقطه از دنیا که ما امروز ایستاده ایم. گوشه، کنایه، استعاره و نماد جوابمان را نمی دهد. همین قدر گل درشت هم خوب است. نمی خواهم بگویم که حرف زدن و نرم شدن پاره آهن مثلاً چه معنایی دارد. کوشش برای فهم زبان و به یاد ماندن نام ها یعنی چه. همه در ها که بسته اند نماد چیست یا صدایی که شنیده نمی گردد و تلفنی که یک طرفه است، می خواهد چه چیزی حالی تماشاگر کند. نمی گویم کدام دیالوگ ها اضافه بود. گفتن اینکه من پدر خوبی نبودم و از یه جایی شدم یزید، نیازی بود یا نبود. به صحنه های جیغ تأتری هم کاری ندارم که امضای کارگردان است بر پای فیلم.

کلید واژه ای که رویش تأکید می گردد ترس است. در فیلم روزی روزگاری آبادان، شما بخوانید ایران، هرچه می بینی همه زیرمجموعه همین ترس است. خستگی، فرار، اعتیاد، پنهان کاری، دروغ، عشق یواشکی، حتی شجاعت به سیم آخر زدن. سایه ترس است که همه جا گسترده. ترسی که برای دشمنت هم آرزو نمی کنی. همواره منتظر یک اتفاق بد هستی. آخرش هم بلا از جایی هوار می گردد که فکرش را نمی کردی.

فیلم روزی روزگاری آبادان را ببینید. نه اینکه منتظر یک شاهکار فیلمسازی باشید. قرار نیست بعد از فیلم متحول شوید. اصلاً روایتی ندارد که خودتان ندانید. اما فکر می کنم باید روزی روزگاری آبادان را ببینید. برای ادای دین به همه ما مردم جنگ زده. به همه ما مردم وحشت زده. ما که مثل مصیبِ فیلم سهمی از نفت نداشتیم؛ ولی تا اینجا هم هزار خطر با نیم اینچ اختلاف از کنار گوشمان گذشته است.

خلاصه فیلم روزی روزگاری آبادان

به گزارش فرادید؛ در خلاصه فیلم آمده است که خانواده پنج نفری مصیب چرخیده در آخرین روز سال مشغول خرید شب عید هستند. به دلیل حال بد مصیب که ناشی از گرفتاری اش به مواد مخدر است کشمکشی میان آن ها در می گیرد و در اوج کوشش خیری مادر خانواده برای به آرامش رساندن خانواده به ناگاه اتفاقی غیرمنتظره همه آن ها را غافلگیر می نماید و ...

نقد فیلم روزی روزگاری آبادان

علی شمس درباره روزی روزگاری آبادان می نویسد: به معنای واقعی کلمه ضد جنگ و البته فیلمی تأتری با فاصله کمی از سینما. بازی ها عالی است، اما در نمایشنامه ای بی نهایت نزدیک به تئاتر.آنچه روزی روزگاری آبادان را سر پا نگه می دارد یک سوم ابتدایی آن است و فیلم می تواند تا آخر از آن تغذیه کند.

جمال احمدی منتقد می گوید که فیلم روزی روزگاری آبادان کم ادعاست، اما بیش از ادعایش محتوا دارد. از محل واحد در یک خانه، فیلمنامه پر دیالوگ و زندگی دهه هشتاد، باید انتظار فیلمی کسل نماینده و پر بگو مگو داشته باشیم، اما این فیلم جذاب و سرپاست.

جزئیات فیلم به خوبی یک خانه آبادانی را فضاسازی می نماید، تکنیک تقریباً همه جا به اندازه است و هیچ چیز خود نشان نمی دهد. مهم تر از همه، حال رؤیای میانه فیلم و نسبتش با بقیه ماجرا، منحصر به فرد و قابل تأمل و مقایسه است حتی در گستره تاریخ سینمای جنگی ایران.

فریبا اشکوئی در نقد فیلم روزی روزگاری آبادان می نویسد: فُرم اجرایی کار پیشرو، خاص و منحصر به فرد است. فیلمنامه رویکردی شخصیت محور دارد. در پرده اول، چالش و درگیری میان اعضای خانواده با یکدیگر و با پدر که معتاداست را پشت سر می گذاریم. درام از میانه همین چالش، آرام آرام پیش می رود. پیش می رود به سمت یک اتفاق تازه. یک دگرگونی که نقش آینده در آن نامعلوم است. خانوادهِ درآستانهِ فروپاشی، اکنون برای تغییر و سال نو و سفر، کنار هم جمع اند که یک حادثه همه چیز را درهم می ریزد. از همین زمان وقوع حادثه است که پیرنگ اصلی درام کلید می خورد و سویه داستان تغییر می نماید. زمان می ایستد و ثانیه ها رنگ و بوی ترس، عشق، فراق، ایثار و… می گیرند.

بازیگران و عوامل فیلم

محسن تنابنده و فاطمه معتمد آریا بازیگران اصلی این فیلم هستند. الهام شفیعی، سهیل جمالی، هیراد آذرنگ و امیرحسین ابراهیمی از دیگر بازیگران فیلم روزی روزگاری آبادان هستند.

عوامل فیلم روزی روزگاری در آبادان عبارتند از کارگردان: حمیدرضا آذرنگ، تهیه نمایندگان: عبدالله اسکندری، علی اوجی، فیلمنامه نویس: حمیدرضا آذرنگ، تدوین: سپیده عبدالوهاب

نشست خبری فیلم روزی روزگاری آبادان

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: فرارو
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 42956

به "فیلم روزی روزگاری آبادان؛ وحشت از نیم اینچ اشتباه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم روزی روزگاری آبادان؛ وحشت از نیم اینچ اشتباه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید