مبتلایان کرونا 90 روز بعد از بهبودی می توانند واکسن تزریق کنند

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران، آمیتیس رمضانی دبیر انجمن عفونی کشور گفت: کسانی که به ویروس کرونا مبتلا شدند، جزو اولویت های آخر تجویز واکسن محسوب می شوند و حداقل بعد از سه ماه یا 90 روز می توانند واکسن را تزریق کند.

مبتلایان کرونا 90 روز بعد از بهبودی می توانند واکسن تزریق کنند

آمیتیس رمضانی در مورد عوارض احتمالی واکسن های کرونا بعد از تزریق بیان نمود: وقتی یک واکسن تولید می شود، زمان زیادی نیاز دارد تا معین شود کارایی و عوارض جانبی آن به چه صورت است.

وی ادامه داد: در واقع برای ما مهم است که واکسن از نظر ایمونولوژیک بتواند، پاسخ ایمنی لازم را ایجاد کند و عوارض جانبی آن نیز کم باشد تا بدن بتواند در آینده در برابر آن ویروس یا عفونت مقاومت داشته باشد.

رمضانی اضافه نمود: در رابطه با واکسن ها معمولا زمان زیادی طول می کشد تا فازهای بالینی خود را طی کنند، مرحله اول پره کلینیکال است که روی حیوانات انجام می شود، البته بسته به نوع ویروس، نوع حیوان نیز متفاوت است و مرحله بعدی روی انسان انجام می گیرد که خود آن سه فاز دارد و در نهایت به این نتیجه می رسیم که این واکسن مناسب است یا خیر؟ در فاز یک کمتر از 100 نفر را مورد تست قرار می دهند که در بیشتر مطالعاتی که در کشورها اجرا شده، 20 الی 30 نفر را مورد آزمایش قرار دادند، مرحله بعدی چند صد نفر و همینطور که جلو می رود در فاز 3، چند هزار نفر مورد مطالعه قرار می گیرند.

رمضانی در مورد عوارض های احتمالی، ادامه داد: یک سری عوارض داریم که عوارض موضعی هستند و در محل تزریق این عوارض ایجاد می شوند، مثل قرمزی و درد، علائم دیگر ممکن است از نوع سیستمیک باشند، مثل تب، استخوان درد و یا دردهای عضلانی که این علائم با فاصله زمانی کوتاهی بعد از تزریق واکسن ایجاد می شود.

دبیر انجمن عفونی کشور در مورد عوارض طولانی مدت، اضافه نمود: اما عوارض طولانی مدت واکسن را نمی دانیم و شاید حدود 6 الی 10 سال طول بکشد تا مطمئن شویم که یک واکسن هیچ مسئله ای ندارد، اما در رابطه با واکسن کرونا، الان در شرایط خاصی هستیم و نمی توانیم مدت زیادی را صبر کنیم تا ببینیم عوارض آن به چه شکل خواهد شد و در حال حاضر تنها به عوارض کوتاه مدت آن توجه می کنیم چون کنترل پاندمی کرونا اقدامی اورژانسی محسوب می شود تا از مرگ و میر بیشتر افراد جلوگیری شود.

وی ادامه داد: اولویت ما این است، واکسنی داشته باشیم که عوارض جانبی و فعلی آن کم باشد و بتواند پاسخ ایمنی خوبی در بدن ایجاد کند. البته تکنولوژی های واکسن متفاوت است، اما در نهایت پاسخ ایمنی فرد تحریک می شود، هرچند پاسخ ایمنی بعضی از افراد امکان دارد بیشتر از آن چیزی باشد که ما انتظار داریم و ممکن است واکنش های شدیدی در بدن ایجاد کند، مثل فلج صورت -بلز- به دنبال تجویز واکسن، البته هنوز تایید نشده که دقیقا و قطعا این عارضه به علت مصرف واکسن ایجاد شده باشد و به همین دلیل گفته شد، کسانی که زمینه آلرژی شدید دارند ترجیح بر این است که یا واکسن نزنند و یا با احتیاط زیادی بزنند، چون اغلب عوارض واکسن در کسانی دیده می شود که زمینه آلرژی دارند.

رمضانی با اشاره به رعایت پروتکل های بهداشتی حتی بعد از تزریق واکسن، گفت: همه اینها بستگی به این دارد که چند درصد افراد یک جامعه را واکسینه کنیم، یعنی باید در یک زمان کوتاه دو الی سه ماهه افراد جامعه واکسن شوند تا ایمنی گله ای به وجود آید، البته برای واکسن کرونا چنین امکانی نیست، اما از نظر علمی باید در یک زمان کوتاه 70 درصد جامعه واکسینه شوند تا خطر کامل از بین برود و زنجیره انتقال ویروس قطع شود و در آن زمان دیگر نیاز به رعایت اصول بهداشتی نیست.

وی ادامه داد: برای واکسن کرونا چنین امکانی را در هیچ کجای دنیا نداریم تا به این سرعت بتوانیم یک جامعه بزرگی را واکسینه کنیم، بنابراین باید اول اولویت بندی کنیم تا افراد در اولویت مثل پرسنل کادر درمان تزریق را انجام دهند و همینطور افراد مسن و بیماران دارای بیماری زمینه ای و بعد به افراد نرمال جامعه برسیم، بنابراین چنین روندی زمان بر است در نتیجه وقتی واکسن را استفاده می کنیم، باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم چون هنوز ویروس در جامعه وجود دارد، بنابراین حتی اگر واکسن هم می زنیم باید تا چندین ماه موارد بهداشتی را رعایت کنیم.

رمضانی در پاسخ به اینکه آیا افراد بعد از تزریق اولین واکسن کرونا باز هم احتمال خطر ابتلاء دارند، گفت: معمولاً این واکسن ها همه دو دوزه هستند و فقط فواصل تزریق آن ها با هم فرق دارد ولی باید هر دو دوز واکسن زده شود تا فرد به ایمنی در برابر ویروس برسد، (با دوز اول بعد 2 هفته تنها 50 درصد ایمنی ایجاد می شود و با دوز دوم ایمنی 90 درصد بعد 1 ماه از تزریق ایجاد می شود) با این حال وقتی فرد واکسن می زند ریسک ابتلاء در او خیلی کمتر از یک فرد عادی خواهد شد، چون در حال حاضر ویروس در جامعه در حال گردش است فردی که واکسن می زند باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کند و تا الان مطالعات نشان داده که واکسن 90 درصد اثر دارد.

وی در خاتمه با اشاره به افراد بهبود یافته از کرونا، بیان نمود: کسانی که قبلا به ویروس کرونا مبتلا شدند جزو اولویت های آخر تجویز واکسن محسوب می شوند و حداقل بعد از سه ماه یا 90 روز می توانند واکسن را تزریق کند.

منبع: ایلنا

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 41334

به "مبتلایان کرونا 90 روز بعد از بهبودی می توانند واکسن تزریق کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبتلایان کرونا 90 روز بعد از بهبودی می توانند واکسن تزریق کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید