مردم فکر نکنند موافق فساد هستیم، پمپاژ مسائل منفی روی مردم زیاد است

به گزارش بلاگ پو، معاون اول رئیس جمهور گفت: مردم باید بدانند و باور داشته باشند که با فساد مخالفیم فکر نکنند این کار را که می کنیم و فساد پیش می آید، موافق فساد هستیم.

مردم فکر نکنند موافق فساد هستیم، پمپاژ مسائل منفی روی مردم زیاد است

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری خبرنگاران از صداوسیما، اسحاق جهانگیری در نشست وزیر، معاونان و مدیران وزارت صمت با بیان اینکه تکیه اصلی ما به صادرات غیرنفتی است، اضافه نمود: باید صادرات غیرنفتی به عنوان موضوع جدی و مشخص نماینده در دستور کار قرار گیرد و اگرچه محدودیت های بودجه ای داریم، اما حمایت های دولت دراین باره انجام خواهد شد .

وی اضافه نمود: هدف اصلی ما صادرات به کشورهای همسایه است و همان طور که در برنامه ریزی وزارت صمت آمده، باید تا سال 1400، صادرات 48 میلیارد دلاری به 15 کشور همسایه انجام گردد .

معاون اول رئیس جمهور گفت: در دوران رکود پس از کرونا باید این آمادگی را داشته باشیم که اگر کاهشی در صادرات محصولات پتروشیمی و فلزات ما رخ داد، با انجام کار بیشتر در صادرات غیرنفتی، کاستی ها را جبران و منابع ارزی مورد احتیاج را تأمین کنیم .

جهانگیری اضافه نمود: اگرچه از اینکه کرونا به جنگ سلامت مردم آمده نگرانیم، اما کوشش جدی ما این است که این ویروس منحوس هر چه زودتر و به نحوی از کشور و جهان دور گردد که با کمترین خسارت از آن عبور کنیم .

وی گفت: البته در کنار آسیب هایی که کرونا داشت اتفاقات مهمی هم افتاد که دو اتفاق در حیطه اختیارات وزارت صمت است یکی تأمین احتیاجها و کالاهای مردم بود که در این شرایط کار بسیار عظیمی انجام شد آن هم در کشوری که درگیر جنگ مالی با آمریکایی است .

معاون اول رئیس جمهور گفت: در کشور ما که ویروس کرونا به سرعت شیوع پیدا کرد برخلاف بعضی کشورها، هیچ اتفاق عجیبی در فروشگاه ها نیفتاد حتی زمانی که حجم تقاضاها پنج برابر شده بود کمترین اتفاقی که نشان دهد فروشگاه ها و قفسه ها خالی شده نیفتاد که این موفقیت مرهون زحمات مجموعه وزارت صمت است .

جهانگیری اضافه نمود: کار عظیم دیگر مجموعه وزارت صمت، تأمین احتیاجهای کرونایی بود، زیرا این طور نیست که امروز اراده کنید یک ماه دیگر کسب وکاری را آغاز کنید بلکه حتی برای راه اندازی یک واحد کوچک ده ها کار و اقدام ضروری است بنابراین اینکه فراوری روزانه ماسک از 200 هزار عدد در اوایل اسفند به چهار میلیون در این هفته رسیده یعنی کار بسیار عظیمی اجرا شده است. این توفیق در حوزه تأمین اقلام و تجهیزات مورد احتیاج کادر درمانی نیز که سرمایه اصلی ما در مبارزه با کرونا هستند اجرا شده است .

وی با بیان اینکه ویروس کرونا پدیده نوظهور و عالم گیری است که شناخت کمی از آن وجود دارد گفت: این ویروس از عظیم ترین قدرت های صنعتی، علمی و مالی جهان تا ضعیف ترین کشورها را درگیر نموده، بنابراین در این شرایط باید بدانیم مسائل پیش روی صنعت، مردم و کشور چیست تجربیات جهانی را در مقابله با آن بدانیم و به کار ببندیم .

جهانگیری گفت: همچنان که این ویروس به سمت افراد مسن و دارای بیماری های زمینه ای بیشتر حرکت می نماید در صنعت و اقتصاد نیز آنجا که زیرساخت های الکترونیکی فراهم نشده آسیب ها بیشتر است و باید مردم و کارمندان خود را حضوری فرابخوانند، اما آنجا که زیرساخت های الکترونیکی فراهم شده آسیب ها کمتر است .

وی با اشاره به اینکه باید جامعه و اقتصاد را در مقابله با کرونا تاب آورتر کنیم اضافه نمود: یکی از اولویت ها و ضرورت ها در مقابله با کرونا رسیدگی فوری به جاهایی است که در آن آسیب پذیری بیشتر است به طور نمونه اقشاری که بیشترین آسیب را از کرونا می بینند باید اولویت داشته باشند یعنی از اقشار ضعیف، روزمزدها و طبقات ضعیف که در سیاست های محدودیت زای کرونا بیشترین آسیب را می بینند باید با سیاست های جبرانی حمایت کرد .

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: اینکه فکر کنیم کرونا یک ماه دیگر تمام می گردد معلوم نیست ازاین رو علاوه بر سلامت مردم باید ببینیم بخش های فراوریی و مالی کشور چگونه در این شرایط می توانند به فراوری ادامه دهند .

جهانگیری اضافه نمود: باید روش هایی را برای اقتصاد، فراوری و بازرگانی کشور طراحی کنیم که با شرایط کرونا انطباق داشته باشد که دراین بین باید از دیدگاه صاحب نظران و دانشگاهیان استفاده کنیم ضمن اینکه می توان از نوآوری جوانان که این روزها خیلی جاها به ما یاری نموده استفاده کرد، در کنار آن می توان از بخش خصوصی که بار سنگینی دراین باره به دوش می کشد یاری خواست .

وی گفت: بدون کمترین تردید باید از بخش خصوصی و فعالان فراوری و تجارت و فعالان صادرات و واردات کشور به عنوان افسران خط مقدم تحریم و شرایط کرونایی حمایت کرد .

جهانگیری اضافه نمود: همان طور که مجموعه های وزارت صمت احتیاجهای شب عید و کرونا را به خوبی تأمین کرد باید احتیاجهای مردم را در ماه رمضان نیز تأمین کند، اگرچه خوشبختانه اقلام مورد احتیاج مردم در ماه رمضان تأمین و در فروشگاه ها توزیع شده است اثربخشی این اقدام زمانی خواهد بود که به مردم درباره تأمین کافی این احتیاجها اطمینان داده گردد .

وی با بیان اینکه با پیش بینی صندوق بین المللی پول، جهان با پدیده رکود جهانی پس از کرونا روبروست گفت: باید با اولویت به اقتصاد مقاومتی که اقتصاد ما را در برابر تکانه ها مقاوم می نماید ترتیبی اتخاذ کنیم که از این رکود کمترین آسیب را ببینیم، اقتصاد ما در قبال تحریم ها خوب مقاومت کرد اگرچه آسیب دید، اما از هم نپاشید و روی پای خود ایستاد حتی در سال 98 رشد مالی مثبت و تورم کاهنده شد که به طور مصداقی صنعت رشد هفت درصدی، کشاورزی رشد هشت و چهاردهم درصدی و کل اقتصاد بدون نفت رشد سه و سه دهم درصدی داشت این یعنی اقتصاد کشور از جای خود برخاسته است که جای تقدیر دارد .

معاون اول رئیس جمهور اضافه نمود: نفت که در همین دوران مسئولیت ما تا بشکه ای 100 و 110 دلار به فروش می رفت اکنون به حدود بشکه ای 17 دلار رسیده و حتی توافق اوپک پلاس برای کاهش ده میلیون بشکه ای فراوری روزانه نفت نیز نتوانسته این فرایند را تغییر دهد. این شرایط رکود روی قیمت های فلزات، پتروشیمی و صادرات غیرنفتی تأثیر می گذارد بنابراین باید دراین بین به صادرات غیرنفتی بهای بیشتری داد همان طور که در سال 98 با وجود تحریم ها 135 میلیون تن کالا با ارزش بیش از 41 میلیارد دلار صادر شد .

جهانگیری گفت: اختیاراتی به ستاد تنظیم بازار و وزیر صمت داده شد که در موارد وجود فراوری داخل محدودیت و ممنوعیت وارداتی اعمال کند که تا به امروز برای 1500 کالا این کار اجرا شده است. البته باید توجه کرد که در شرایط رکود جهانی، کشورهایی هم هستند که جلوی صادرات کالاهای اساسی را می گیرند یا برای آن محدودیت ایجاد می نمایند ضمن اینکه برای واردات آن تسهیلاتی در نظر می گیرند، بنابراین ما هم در جاهایی که به واردات احتیاج داریم باید تسهیل لازم صورت گیرد و از واردنمایندگان با اعتبار استفاده کنیم .

وی اضافه نمود: یکی از مواردی که باید مد نظر ما قرار گیرد این است که در شرایط رکود ممکن است با دمپینگ کالا در کشور روبرو شویم و کشورهایی نیز کالاهای خود را با قیمت های پایین تر روانه دیگر کشورها نمایند بنابراین این موضوعات را باید با حساسیت دنبال کنیم .

جهانگیری با بیان اینکه از نظر تعدادی واحدهای کوچک و متوسط 95 درصد واحدهای فراوریی کشور را تشکیل می دهند گفت: البته همین واحدها بیشترین آسیب را از رکود جهانی می بینند بنابراین حفاظت از آن ها بسیار مهم است .

وی ادامه داد: وزارت صنعت باید توجه کند تسهیلات 50 هزار میلیارد تومانی را که دولت با نرخ 12 درصد تزریق نموده به واحدهایی برسد که شرط حفظ اشتغال را رعایت نموده باشند .

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه شرایط سختی است گفت: وقتی به مردم می گوییم که در خانه بمانید، آن ها نگرانی هایی درباره خود، خانواده و کار خود دارند، بنابراین پمپاژ مسائل منفی که بر روی مردم ایران در مقایسه با کشورهای دیگر بیشتر است تا مردم را ناامید نمایند حداقل از سوی داخلی ها نباید انجام گردد چرا که انتظار نداریم کاری کنیم که امید مردم گرفته گردد. چه لزومی دارد پاس گل به رسانه های دشمن بدهیم که سوءاستفاده نمایند؟

جهانگیری اضافه نمود: اگر چه می توانیم مطالب دیوان محاسبات از چنین مسائلی نبوده، اما آن ها از مطالب درست ما برداشت خود را می نمایند، باید بدانیم که بانک مرکزی مسئول تأمین ارز است بنابراین حتی یک دلار را هر کسی گرفته باشد و کالا وارد ننموده باشد خیانت ملی مرتکب شده و باید در دستگاه قضایی محاکمه گردد .

وی گفت: برای حفاظت از مردم در تأمین کالاهای اساسی، ارز 4200 تومانی اختصاص می دهیم که فقط برای چند رقم کالاست بعضی می گویند روش های دیگری هم وجود دارد که باید بگوییم آن روش ها به این سادگی نیست و عملکرد ما در اقتصاد گویای این است که به دنبال این هستیم تا محدودیت ها و دخالت ها را به حداقل برسانیم، اما در مواردی باید وضع مردم را در نظر گرفت، به طور نمونه؛ گندم را کیلویی 2500 تومان در مزرعه از کشاورز می خریم و با هزینه هایی که تا مرحله آرد انجام می گردد در نهایت آن را با مبلغ کیلویی 665 تومان به نانوایی می دهیم که خیلی ها می گویند با عقل جور در نمی آید، اما ما می خواهیم مردم نان داشته باشند .

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه در چند موضوع باید جدیت خود را نشان دهیم گفت: مردم باید بدانند و باور داشته باشند که با فساد مخالفیم فکر ننمایند این کار را که می کنیم و فساد پیش می آید موافق فساد هستیم و فکر ننمایند که یک عده با فساد زندگی های آن چنانی درست می نمایند، بنابراین مدیری که بداند در زیرمجموعه اش فساد رخ داده و برخورد نکند در خوش بینانه ترین حالت بی عرضه و در بدبینانه ترین حالت خود با فساد همراه است .

جهانگیری اضافه نمود: در تسهیلات 50 هزار میلیارد تومانی که دولت در نظر گرفته، چون نرخ آن مناسب تر است اعلام کردیم که دریافت نمایندگان این تسهیلات در سامانه اعلام شوند تا مردم بدانند چه کسانی این تسهیلات را دریافت کردند .

4129/پ

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای گردشگری و تجاری و آموزشی | مجری مستقیم و کارگزار سفرهای بین المللی خارجی

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 24320

به "مردم فکر نکنند موافق فساد هستیم، پمپاژ مسائل منفی روی مردم زیاد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مردم فکر نکنند موافق فساد هستیم، پمپاژ مسائل منفی روی مردم زیاد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید