معماران داخلی و خارجی درحال مستندنگاری آسبادهای نشتیفان ، مهمترین سازه های بادی ایران در راه جهانی شدن

به گزارش بلاگ پو، آسیاب های بادی که محلی ها آن را آسباد می خوانند، یکی از مهمترین فنون معماری ایرانی محسوب می شوند که قرار است در آینده در فهرست میراث جهانی به ثبت برسد. درحال حاضر تعدادی از اعضای کمپ بین المللی ورنادوک که از سال 1996 فعالیت خود را بر روی مستندنگاری معماری بومی شروع نموده است، در نشتیفان مرز میان خراسان جنوبی و رضوی مستقر شده اند.

معماران داخلی و خارجی درحال مستندنگاری آسبادهای نشتیفان ، مهمترین سازه های بادی ایران در راه جهانی شدن

به گزارش خبرنگاران به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، آسبادها (آسیاب های بادی) یکی از مهمترین و بزرگترین سازه های معماری است که با خشت، گل و چوب ساخته می شود. این سازه منحصربه فرد معماری با یاری دانش بومی و بهره دریافت از باد یکی از عناصر چهارگانه طبیعت به چرخش در می آید تا با تبدیل گندم به آرد قوت روزانه مردم فراهم شود.

آسبادهای نشتیفان که قدمت آن ها به دوره صفوی می رسد و آنطور که در مستندات تاریخی آمده است، قدمت تعدادی از آنها به دوره تیموری باز می شود، درحال آماده سازی برای ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو هستند.

از همین رو، معاونت میراث فرهنگی کشور با همکاری پایگاه های میراث جهانی و اداره کل میراث خراسان رضوی با برپایی کمپ بین المللی ورنادوک در منطقه نشتیفان جایی که 34 آسباد متمرکز هستند، اقدامات جدی را برای ثبت آسبادها در یونسکو شروع نموده اند.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور نیز اعلام نموده است که نتایج مستندنگاری کمپ بین المللی نشتیفان در پرونده نامزدی میراث جهانی آسبادها مورد استفاده قرار می گیرد.

هم اکنون 24 شرکت کننده داخلی و خارجی در قالب کمپ ورنادوک درحال مستندنگاری آسبادها با رعایت مقیاس های دقیق و به کارگیری شیوه های سنتی هستند.

علی ملک عباسی مسئول برپایی کمپ ورنادوک در نشتیفان نیز گفت: خروجی فعالیت های شرکت کنندگان نه تنها منجر به اطلاعات فنی می شود که زمینه را برای حفاظت بهتر از معماری بومی فراهم می نماید. به گونه ای که هم معماران با نتایج متفاوتی روبرو می شوند و هم جامعه محلی نسبت به میراث ارزشمندی که دارد آگاهی بیشتری پیدا می نماید.

او تاکید دارد: پرداختن به معماری بومی نه تنها باعث می شود که آثار ارزشمند ثبت و ضبط شوند که حضور کارشناسان داخلی و خارجی منجر به تبادل فرهنگی میان کشورها می شود.

شرکت کنندگان خارجی در کمپ بین المللی ورنادوک نیز معتقد هستند که معماری ایرانی بسیار خاص و متفاوت است و آشنایی با این مواریث بومی بسیار اهمیت دارد.

اعضای کمپ بین المللی ورنادوک تا 25 اسفندماه در نشتیفان مستقر هستند و قرار است نتایج مستندات در اختیار پایگاه های میراث جهانی کشور قرار گیرد.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

thailandro.ir: تایلند: سفر به کشور زیباییهای جنوب شرق آسیا، بانکوک، پوکت، پاتایا، سامویی، کرابی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: میراث آریا
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 10492

به "معماران داخلی و خارجی درحال مستندنگاری آسبادهای نشتیفان ، مهمترین سازه های بادی ایران در راه جهانی شدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معماران داخلی و خارجی درحال مستندنگاری آسبادهای نشتیفان ، مهمترین سازه های بادی ایران در راه جهانی شدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید