میدان گازی مشترک ایران و انگستان چگونه از تحریم معاف شد؟

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران، آمریکا در تازه ترین اقدامات خود، معافیت میدان گازی مشترک ایران با انگلستان به نام رهام (رام) در دریای شمال را 2 سال تمدید کرد.

میدان گازی مشترک ایران و انگستان چگونه از تحریم معاف شد؟

بر اساس این معافیت، دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا به شرکت های آمریکایی که در زمینه ارائه خدمات میادین نفتی فعالیت می نمایند، اجازه داده است تا با وجود آنکه شرکت ملی نفت ایران تحریم شده است، در میدان نفتی رهام همکاری داشته باشند. در اکتبر سال 2018، آمریکا برای فعالیت در این میدان یک سال معافیت داده بود و حالا این معافیت تا روز 28 فوریه 2021 تمدید شده است.

میچ فلگ مدیرعامل سریکا انرژی می گوید: میدان رهام سومین فراورینماینده گاز در دریای شمال در سه ماهه دوم سال 2019 بوده است. شرکت سریکا 50 درصد سهم رهام را سال گذشته ازبریتیش پترولیوم خرید، قرار است سهم ایران از محل درآمد میدان رهام در یک حساب بانکی ذخیره گردد.

نیاز شدید انگلستان به گاز رهام

شرکت بریتیش پترولیوم انگلستان و شرکت نیکو (شاخه بین المللی شرکت ملی نفت ایران) در این میدان در حال فعالیت هستند. در پی تحریم صنعت نفت ایران در نوامبر سال 2010 میلادی (آبان - آذر سال 89) از سوی اتحادیه اروپا، تا اکتبر 2014 میلادی (مهر - آبان سال 93) برداشت از این میدان مشترک متوقف شده بود. بریتانیا که نیاز مبرمی به گاز فراوریی از این میدان داشت دست به کار شد؛ در نتیجه کوشش انگلیسی ها در دسامبر 2012 میلادی (آذر - دی سال 91) معاهده ای در جلسه اتحادیه اروپا به تصویب رسید که بر اساس آن ایران در برداشت گاز از این میدان معاف می شد، مشروط به اینکه درآمد حاصل از این برداشت تا زمان لغو تحریم ها در حسابی بلوکه می شد.

در جریان مذاکرات میان ایران و انگلستان که شهریور سال 1394 میان کاردار بریتانیا در تهران و معاون وزارت نفت کشورمان انجام شد، مقام های بریتانیایی تعهد نموده بودند که سهم ایران از میدان مشترک گازی رام را بعد از لغو تحریم ها بپردازند. در شهریور 1395 علی کاردر، معاون وقت وزیر نفت ایران و مدیرعامل شرکت ملی نفت گفت: بریتانیا پول حاصل از مشارکت ایران در بهره برداری از میدان گازی رهام را به حساب شرکت نفت واریز نموده، اما فعلا این پول قابل برداشت نیست.

در سال های پیش از انقلاب اسلامی که هنوز دفاتر شرکت کالای نفت در انگلیس و کانادا پابرجا بود، فعالیت های مشترکی میان شرکت ملی نفت ایران و بعضی شرکت های بزرگ نفتی از جمله بریتیش پترولیوم انجام می شد که گاهی به خدمات فنی- مهندسی ختم می شد و گاهی از این سطح فراتر رفته و به شراکت در میدان های نفتی نیز می انجامید که یکی از این موارد مشارکت ایران با بریتیش پترولیوم در توسعه میدان گازی رام یا رهام (Rhum) است.

تاخیر در برداشت

سهم ایران در این میدان گازی که در 400 کیلومتری شهر ابردین در سواحل اسکاتلند در دریای شمال قرار گرفته است، 50 درصد است و 50 درصد دیگر در اختیار شرکت بریتیش پترولیوم قرار گرفته است. هر چند که این میدان در سال 1977 میلادی کشف شده، اما به دلیل مسائل فنی از جمله بالا بودن دما و فشار گاز موجود در آن، توسعه آن بارها به تاخیر افتاده بود. این در حالی است که ظرفیت فراوری این میدان گازی نیز 5.9 میلیون متر مکعب در روز است.

دی ماه سال 84 بود که شرکت بریتیش پترولیوم گفت پس از 28 سال، بهره برداری، فراوری و صادرات گاز از بزرگترین میدان توسعه نیافته گاز انگلیس به نام رام شروع شده تا روزانه نزدیک به 6 میلیون مترمکعب گاز از آن استحصال و فراوری گردد. اما این اتفاق چند سالی بیشتر ادامه نداشت، چرا که تحریم ها موجب شد تا بریتیش پترولیوم(بی پی) از توسعه این میدان مشترک منصرف گردد و تاسیسات موجود در جزیره ای در شمال شرقی اسکاتلند را ترک کند تا با شرکت نفتی ثبت شده ایران در بریتانیا فعالیت مشترکی نداشته باشد.

هر چند که در تمام این سال ها بی پی کوشش کرد تا نظر اتحادیه اروپا را برای معافیت توسعه این میدان جلب کند، اما این اتفاق روی نداد تا اینکه روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف سال 91 از نزدیک شدن انگلیس به دریافت معافیت برای میدان گازی مشترک با ایران اطلاع داد و نوشت: کابینه انگلیس امیدوار است با برداشته شدن تحریم ها در خصوص میدان گازی رهام در دریای شمال که به صورت مشترک در مالکیت دولت ایران و شرکت بی پی است، فراوری گاز انگلیس که به تازگی کاهش یافته را مجددا افزایش دهد.

منفعت مالی انگلستان؛ عاملمعافیت ایران

در آن موقع با توجه به کاهش فراوری گاز در دریای شمال، و افزایش نگرانی ها در خصوص بالا رفتن قیمت، انگلستان بیش از پیش به واردات گاز نیاز پیدا نموده بود، زمزمه ها در خصوص معافیت این میدان گازی از تحریم ها پس از آن شنیده می شد و علائمی از بهبود روابط ایران و انگلیس پس از روی کار آمدن دولت یازدهم در ایران مشاهده شد؛ از این جهت بر اساس بخشنامه شورای اتحادیه اروپا که در دسامبر 2012 میلادی تصویب و طی آن مقررات قبلی در خصوص اقدامات محدودیت زا علیه ایران اصلاح شد، فراوری از این میدان از تحریم ها معاف شد.

کارشناسان بی پی معتقدند این میدان 135 میلیون بشکه نفت خام و 800 میلیون فوت مکعب گاز طبیعی را در خود جای داده است. بنابر آماری دیگر، این میدان توانایی فراوری 190 میلیون فوت مکعب گاز یا 5 میلیون متر مکعب در روز را دارد که می تواند پنج درصد از نیاز روزانه انگلستان را تأمین کند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 17668

به "میدان گازی مشترک ایران و انگستان چگونه از تحریم معاف شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میدان گازی مشترک ایران و انگستان چگونه از تحریم معاف شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید