نگاهی به ویژگی های نسخه کم حجم اپلیکیشن های گوگل

به گزارش بلاگ پو، اگر پیگیر اپلیکیشن های گوگل بوده باشید، احتمالا متوجه شده اید که روزبه روز به شمار نسخه کم حجم اپلیکیشن های این شرکت که از پسوند Go بهره می برند، افزوده می گردد. هدف اصلی گوگل از ارائه این دسته از اپلیکیشن ها این است که کاربران ساکن در کشورهای در حال توسعه که دسترسی به اینترنت پر سرعت و با حجم بالا ندارند و گوشی هایشان هم احتمالا ضعیف است، بتوانند به راحتی از سرویس های گوگل بهره ببرند. البته موضوع سرعت پایین اینترنت و حجم پایین آن ها مختص کشورهای در حال توسعه نیست و حتی ساکنین بعضی مناطق کشورهای پیشرفته هم با چنین مشکلاتی دست و پنجه نرم می نمایند.

نگاهی به ویژگی های نسخه کم حجم اپلیکیشن های گوگل

گفتنی است که بعضی از این اپلیکیشن ها در پلی استور گوگل تنها برای بعضی مناطق عرضه شده اند. به همین خاطر اگر نمی توانید آن ها را در گوگل پلی پیدا کنید، با مراجعه به سایت هایی مانند APKMirror می توانید به راحتی آن ها را دانلود و نصب کنید. تمام این نسخه ها یکپارچگی زیادی با سیستم عامل اندروید Go دارند که خود این سیستم عامل هم نسخه سبک و کم حجم شده اندروید اصلی برای گوشی های پایین رده و اینترنت های ضعیف است. سبک و کم حجم بودن سیستم عامل هم در نهایت بدین معناست که بعضی از ویژگی ها حذف شده اند.

وجه مشترک بین این اپلیکیشن ها این است که تمام آن ها بسیار کم حجم و در حد چند مگابایت هستند. این موضوع نه تنها منجر به افزایش سرعت دانلود آن ها می گردد، بلکه حتی در گجت های قدیمی تر هم سریع تر اجرا می شوند. نویسنده سایت Gizmodo که این آنالیز را انجام داده، اعلام نموده که فقط در خصوص اجرای Google Assistant Go (نسخه سبک گوگل اسیستنت) در گوشی های خود ناموفق بوده است.

هر آنچه باید در خصوص اندروید گو بدانید

اپلیکیشن Gallery Go

اپلیکیشن Gallery Go به تازگی از طرف گوگل معرفی شده و تازه نفس محسوب می گردد. مهم ترین تفاوت آن با گوگل فوتوز این است که این اپلیکیشن به اینترنت دسترسی ندارد و به همین خاطر صرفا می توانید موارد ذخیره شده در گوشی خود را مشاهده کنید. با وجود عدم دسترسی به فضای ابری گوگل، اپلیکیشن مذکور تا حدی می تواند قابلیت های هوش مصنوعی را برای کاربر به ارمغان بیاورد؛ به عنوان مثال عکس های ثبت شده به طور اتوماتیک در پوشه هایی مانند حیوانات، طبیعت و غذا طبقه بندی می شوند. علاوه بر این می توانید با توجه به نظر خود پوشه ها را به صورت دستی ایجاد کنید.

ضمناً این اپلیکیشن فاقد منو یا بخش تنظیمات است و صرفا می توانید دو تب مربوط به تصاویر یا پوشه ها را مشاهده کنید و قابلیت های مربوط به ویرایش هم محدود شده است. این یعنی فقط می توانید عکس را بچرخانید، کراپ کنید، تنظیمات اتوماتیک اعمال کنید یا از یکی از فیلترهای آماده استفاده کنید.

آیا بهتر است این اپلیکیشن را نصب کنید؟ به عنوان یک گالری سبک کار خود را به خوبی انجام می دهد و اگر چندان اهل ذخیره سازی تصاویر در فضای ابری نیستید، با این برنامه صرفا به موارد موجود در گوشی خود دسترسی دارید و در این زمینه استفاده از آن راحت تر از گوگل فوتوز است. اما اگر از لحاظ دسترسی به اینترنت مسئله ای ندارید، احتمالا ترجیح می دهید که از گوگل فوتوز و امکانات مختلف آن استفاده کنید.

اپلیکیشن Files Go

اپلیکیشن Files Go هم اگرچه نسبت به نسخه اصلی این اپلیکیشن ظاهر ساده تری دارد، ولی در نگاه اول از امکانات مشابه آن بهره می برد؛ این یعنی می توانید به پوشه های مختلف موجود در گوشی دسترسی داشته باشید و یا بر اساس نوع فایل ها (دانلودها، تصاویر، ویدیو و دیگر موارد) می توانید آن ها را پیدا کنید.

یکی دیگر از مهم ترین کارنمودهای اپلیکیشن Files Go در راستای پاک سازی گوشی است. این اپلیکیشن از یک تب اختصاصی موسوم به Clean بهره می برد که به این کار اختصاصی یافته و با بهره گیری از آن می توانید از دست فایل های تکراری و غیر ضروری و دیگر موارد این چنینی خلاص شوید و قبل از شروع فرایند هم به شما گفته می گردد که با این کار چه مقدار از حافظه داخلی گوشی آزاد می گردد.

ضمناً افرادی که از اپلیکیشن Files استفاده می نمایند و در نزدیکی یکدیگر قرار دارند، می توانند فایل های مختلف را به اشتراک بگذارند. چنین سیستمی تا حد زیادی مشابه ایردراپ موجود در iOS است. در نهایت باید بگوییم که این Files Go نسخه سبک و کم حجم اپلیکیشن Files است که از ویژگی های اصلی آن بهره می برد. به همین خاطر اگر از گوشی بسیار ضعیف یا قدیمی استفاده می کنید، بهتر است از Files Go استفاده کنید.

اپلیکیشن YouTube Go

این یکی از اپلیکیشن هایی است که نسبت به نسخه اصلی تفاوت های زیادی دارد ولی گوگل به صورت هوشمندانه این تفاوت ها را اعمال نموده است. به عنوان مثال، رابط کاربری این اپلیکیشن بسیار ساده تر محسوب می گردد و بسیاری از موارد موجود در نسخه اصلی را نمی توانیم در نسخه کم حجم آن مشاهده کنیم.

در صفحه اصلی آن، می توانید بخش جستجو، ویدیوهای توصیه شده و ویدیوهای مربوط به کانال هایی که در آن ها عضو هستید، ببینید. اما یکی از جذاب ترین قابلیت های آن این است که بعد از ضربه بر ویدیو، گزینه مربوط به پخش آنلاین یا دانلود کردن ویدیو مذکور نمایش داده می گردد. علاوه بر این، برای کیفیت ویدیو هم سه گزینه به نمایش درمی آید تا از بین آن ها دست به انتخاب بزنید. این اپلیکیشن نشان می دهد که هرکدام از ویدیوها چه مقدار از حافظه داخلی گوشی را اشغال می نماید و چقدر حافظه آزاد در گوشی وجود دارد.

به همین خاطر اگر برای پخیش آنلای ویدیوها به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارید، می توانید از YouTube Go استفاده کنید و ویدیوها را به راحتی ذخیره کنید. در نسخه معمولی این اپلیکیشن قابلیت دانلود صرفا برای افرادی وجود دارد که اشتراک پولی آن را خریداری نموده اند. بعضی از ویژگی های پیشرفته مانند پخش با کیفیت 4K و پخش زیرنویس در YouTube Go دیده نمی شوند.

اپلیکیشن Gmail Go

برخلاف YouTube Go، اپلیکیشن Gmail Go از لحاظ ظاهری و عملکردی شباهت زیادی به نسخه اصلی خود دارد. البته در این میان جای خالی مواردی مانند پاسخ هوشمند و ارائه پیشنهاد هنگام جستجو هم احساس می گردد. در بخش فوقانی آن نوار جستجو قرار ندارد و برای این کار باید بر آیکون موردنظر ضربه بزنید. روی هم رفته، ظاهر این اپلیکیشن مشابه نسخه قدیمی جیمیل اصلی است اما در نهایت می توان از اکانت ها و لیبل های مختلف استفاده کرد و روی هم رفته ویژگی های اصلی جیمیل برای آن ارائه شده است.

حذف کردن قابلیت های پرزرق وبرق منجر به سبک تر شدن این اپلیکیشن شده است و خیلی سریع تر می توان (به خصوص اگر سرعت اینترنت پایین باشد) از بخش های مختلف آن استفاده کرد. با توجه به تمام نکات ذکر شده، اگر گوشی شما می تواند نسخه معمولی جیمیل را بدون مشکل خاصی اجرا کند، بهره گیری از نسخه کم حجم آن را چندان توصیه نمی کنیم زیرا بسیاری از ویژگی های جذاب و تازه نفس آن حذف شده است.

اپلیکیشن های Maps Go و Navigation for Maps Go

اپلیکیشن Maps Go در حقیقت مبتنی بر وب است ولی تمام نشانه های مربوط به مرورگر دیده نمی گردد. مهم ترین مزیت این رویکرد این است که تنها در مواقع مورداحتیاج اطلاعات دانلود می گردد. گوگل می گوید Maps Go از لحاظ اندازه فایل حدود 100 برابر کوچک تر از اپلیکیشن اصلی Google Maps محسوب می گردد.

این اپلیکیشن سبک از بیشتر ویژگی های نسخه اصلی بهره می برد ولی رابط کاربری آن ساده تر شده است. به عنوان مثال دیگر شاهد تب Explore یا تب For You نیستیم ولی همچنان می توانید اطلاعاتی مانند وضعیت ترافیک و زمانی که اتوبوس بعدی به ایستگاه موردنظر می رسد، مشاهده کنید.

بعد از تعیین کردن راستا حرکت، اپلیکیشن Navigation for Maps Go وارد عمل می گردد. این اپلیکیشن صرفا بر راستا تمرکز دارد و فقط اطلاعاتی در خصوص ترافیک راستا به شما ارائه می دهد. این یعنی طی حرکت در راستا نمی توانید مکان های موردنظر را جستجو کنید یا اینکه پیشرفت حرکت در راستا را با دیگران به اشتراک بگذارید.

خود اپلیکیشن Google Maps چندان هم سنگین نیست و به همین خاطر تقریبا تمام گوشی های هوشمند می توانند از آن بهره ببرند. گوگل می گوید این دو نسخه سبک طوری بهینه سازی شده اند که حتی در صورت کم سرعت بودن اینترنت و قطع و وصل شدن آن هم به کار خود ادامه بدهند. البته Google Maps هم از قابلیت آفلاین بهره می برد که به شما اجازه می دهد مناطق موردنظر را در گوشی خود ذخیره کنید تا بدون احتیاج به اینترنت از آن استفاده کنید؛ به همین خاطر اگر می خواهید به جایی بروید که فکر می کنید با مشکل اینترنت روبرو خواهید شد، بهتر است به جای نصب نسخه سبک این اپلیکیشن، از قابلیت آفلاین نسخه اصلی استفاده کنید.

اپلیکیشن Google Go

در نهایت باید به اپلیکیشن Google Go بپردازیم که مانند نسخه اصلی از قابلیت هایی مانند جستجو در وب، ارائه پیش بینی آب وهوا، باز کردن لینک ها در یک مرورگر داخلی بهره می برد. گوگل می گوید نتایج جستجو به دست آمده از این اپلیکیشن طوری بهینه سازی شده اند که تا 40 درصد دیتا کمتری مصرف نمایند و سرعت این اپلیکیشن هم بسیار بالا است.

در حالت معمولی، هنگام جستجو مواردی مانند اخبار و ویدیوها هم نمایش داده می گردد که در این مورد، چنین نتایجی دیده نمی گردد و به همین خاطر برای افرادی که هنگام جستجو می خواهند فقط اصل مطلب نمایش داده گردد، گزینه مناسبی به نظر می رسد. در صفحه اصلی اپلیکیشن هم مقالات پیشنهادی نمایش داده نمی گردد ولی می توانید با یک ضربه آن ها را مشاهده کنید.

اگر به اینترنت بسیار ضعیفی متصل هستید که اپلیکیشن اصلی گوگل به سختی می تواند نتایج موردنظر را نمایش دهد، احتمالا نسخه سبک آن در این زمینه عملکرد بهتری برای شما به ارمغان می آورد. اگر هم می خواهید گوگل به جای نتایج شخصی سازی شده کار اصلی خود را انجام بدهد، می توانید از اپلیکیشن Google Go استفاده کنید.

چگونه از امکانات مختلف گوگل ترنسلیت استفاده کنیم؟

منبع: Gizmodo

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 9488

به "نگاهی به ویژگی های نسخه کم حجم اپلیکیشن های گوگل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به ویژگی های نسخه کم حجم اپلیکیشن های گوگل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید