وبیناری برای علاقه مندان شعر و شاعری

به گزارش بلاگ پو، تهران (پانا) - امروز و فردا فرصت خوبی است برای آشنایی بیشتر با شعر، آن هم از دریچه نگاه شمس لنگرودی، شاعری که نه تنها سال هاست او را به مخلوقات ادبی مملو از مضامین اغلب عاشقانه اش می شناسیم؛ بلکه دیگر فعالیت های فرهنگی اش هم تأثیر زیادی در مطرح شدن نام او داشته؛ از آن چند کتاب داستانی که برای بچه ها نوشته تا آثار تحقیقی تألیفی و حتی سال ها تدریس و آموزش جوانان علاقه مند.

وبیناری برای علاقه مندان شعر و شاعری

به گزارش ایران، آنهایی که او را می شناسند می دانند که در آزمودن علاقه مندی های دیگرش هم جسارت به خرج داده و حتی نظر منتقدان حوزه هایی همچون سینما را هم جلب نموده؛ هرچند که خوانندگی هم در سابقه کاری این مورخ ادبی و استاد دانشگاه درج شده و همه اینها او را به شخصیتی چند وجهی در فرهنگ و ادب معاصرمان تبدیل نموده است.

مباحثی که برای علاقه مندان شعر لازم است

تنها آشنایی با یکی از جنبه های زندگی حرفه ای شمس لنگرودی کافی است تا وسوسه شوید تا پای برنامه آنلاین تجربه خلاق شعر با عنوان دنیایی که می سازم بنشینید که روز گذشته شروع شده، امروز و فردا هم در قالب جلسه های دو ساعته ادامه دارد. شمس لنگرودی درباره محورهای این وبینار که دو جلسه اش باقی مانده می گوید: همان طور که در عنوان برنامه هم آمده، در این برنامه سخن از شعر و چیستی آن درمیان است. اینکه اساساً تعریف شعر چیست؟ آیا آن طور که از آثار بعضی برمی آید درد دل گوینده با مخاطبان است؟ بیان احساسات است یا حتی پیروی از قوانین علمی و ساختاری تعیین؟ اگر اثری برخوردار از هیچ کدام اینها نباشد شعر به شمار نمی آید! حتی این بحث مطرح خواهد شد که اگر اثری برخوردار از همه مواردی که به بعضی از آنها اشاره شد باشد شعر به شمار می آید؟ همان طور که شمس لنگرودی هم گفت یکی از محورهای مهم برنامه آنلاین مذکور صحبت درباره چیستی شعر است. او در شرح بیشتر می گوید: بخش دیگری به این پرسش اختصاص دارد که وقتی فلان شاعر را فرد شاخصی می دانیم این نشأت گرفته از مضامین شعری او است یا بحث ساختار مخلوقات ادبی اش درمیان است؟ اینها سؤالاتی هستند که به گمانم هر علاقه مند شعر و شاعری باید بداند.

در اشاره کوتاهی به زندگی حرفه ای شمس لنگرودی بد نیست بدانید که او شعر گفتن را از دهه پنجاه و انتشار آنها را از مجلاتی همچون فردوسی و جوانان شروع کرد. او همزمان با انتشار مجموعه شعرهای خاکستر و بانو و جشن ناپیدا در اواسط دهه 60 مطرح شد و بعد از چاپ قصیده لبخند چاک چاک شهرت پیدا کرد.

فارغ از عنوان مجموعه شعرهایی که طی این دهه ها از شمس لنگرودی روانه کتابفروشی ها شده منتقدان ادبی اشعار او را برخوردار از ویژگی جالب توجهی می دانند؛ روندی که او در سرایش شعرهای خود در پیش گرفته کمی برخلاف دیگر شاعران است چراکه شاعری اش را به مخروطی سروته تشبیه می نمایند. شعرهایی که در جوانی اش باحال و هوای پیری خلق شده اند و در سن و سال پختگی، نوایی مملو از شور زندگی یافته اند و سروشکلی هرچه بیشتر تغزلی تر پیدا نموده اند.

در خلال برگزاری وبیناری که ابتدا اشاره شد برای شرکت نمایندگان امکان طرح پرسش هایی درباره زندگی حرفه ای شمس لنگرودی هم فراهم است؛ او می گوید: بنای این دوره آنلاین بر اساس پرسش و پاسخ است؛ اعتقاد شخصی من بر این است که چه در دوره مورد بحث و چه حتی در کلاس های دانشگاهی، استادان باید بهای زیادی برای تدریس بر مبنای پرسش قائل شوند چراکه اهمیتی به مراتب بیشتر از حتی مباحثی دارد که معلم و استاد درباره آنها صحبت می نماید. همان طور که اشاره کردید، در این وبینار تنها درباره بخش هایی از زندگی ام امکان پرسش و پاسخ وجود دارد که مرتبط با کار و تجربه ام باشد.

دو کتاب تازه از شمس لنگرودی در راه نشر

از این شاعر و بازیگر دو رمان هم بانام های رژه بر خاک پوک و آنها که به خانه من آمدند توسط نشر افق منتشرشده است. شمس لنگرودی فعالیت هایی هم در عرصه بازیگری و حتی خوانندگی داشته، ورود او به سینما از علاقه مندی سال های جوانی اش به تئاتر نشات می گیرد که به شکل جدی تری از دهه هشتاد و باهنر هفتم خودش را نشان داد. او برای بازی در فیلم احتمال باران اسیدی کاندیدای دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد در نهمین جشن انجمن منتقدان سینمای ایران شد. حدود سه سال قبل هم در جشنوارۀ ادبی صبح آسیا در شهر گوانگجوی کره جنوبی، از شمس لنگرودی در مقام یکی از شاعران برتر آسیا قدردانی شد. حالا که به بهانه برپایی این دوره آموزشی آنلاین یا همان وبینار اشاره مختصری به فعالیت های حرفه ای شمس لنگرودی شد بد نیست از خبر خوب شمس لنگرودی برای علاقه مندان آثارش هم بگوییم؛ او درهمین رابطه می گوید: بزودی دو کتاب درباره زندگی من منتشر می گردد؛ کتاب نخست آنجا که وطن نام داشت است که طی مصاحبه ای طولانی نوشته شده و تا آخر آبان ماه در حدود 600 صفحه منتشر می گردد. اما کتاب دوم که ترجیح می دهم اشاره ای به عنوان آن نگردد دربردارنده خاطرات و زندگی ام است، بیش از 250 صفحه ای می گردد که فعلاً مراحل چاپ آن سپری می گردد؛ هر دو کتاب با همکاری نشر چشمه در اختیار علاقه مندان قرار می گیرند.

اما نکته آخر اینکه وبیناری که در ابتدا اشاره شد، ساعت 19 امروز و فردا به وسیله وب سایت یونیتک و با همکاری یونسکو برگزار می گردد؛ به شرکت نمایندگان نیز در انتها گواهینامه از سوی کمیسیون ملی یونسکو در ایران اعطا می گردد.

0nlysms.ir: تنها پیامک | مجله موفقیت، پزشکی، خانواده، تکنولوژی، گردشگری، استارتاپ

thailandnet65.ir: سفر به تایلند | تور تایلند ارزان، تور لحظه آخری، تور نوروز بهار، تابستان، پاییز، زمستان

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 36922

به "وبیناری برای علاقه مندان شعر و شاعری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وبیناری برای علاقه مندان شعر و شاعری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید