ورود ربات های ایرانی به زندگی روزمره انسان ها

به گزارش بلاگ پو، فکر کردن به این موضوع که یک روز ربات ها بتوانند جای انسان ها را بگیرند شاید تنها یک رویا بود اما امروز نخبگان ایرانی این رویا را به واقعیت بدل کردند، محققان کشورمان با راه اندازی آزمایشگاه تعامل انسان با ربات قصد دارند ربات های ایرانی را وارد زندگی انسان ها کنند.

ورود ربات های ایرانی به زندگی روزمره انسان ها

گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران؛ حجت عابدی اصل - آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده اید که بسکمک از کارهای روزمره یا شخصی تان را ربات های هوشمند انجام دهند؟ شاید شما هم مثل خیلی از افراد دیگر در زمان فشار کاری بالا با خودتان گفته اید که ای کاش دستگاهی بود به کمک تان می آمد تا از تحمل حجم زیاد کارتان کاسته می شد، باید بگویم امروز این تصورات و تفکرات ذهنی در حال پیوستن به واقعیت است، آن هم از سوی محققان هموطن مان.

گروهی از محققان دانشگاه تهران دور یکدیگر جمع شده و آزمایشگاه تعامل انسان با ربات را راه اندازی کرده اند و قصد دارند از این طریق زندگی مردم را متحول کنند.

این گروه محقق ایرانی زیر نظر مهدی طالع ماسوله عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران فعالیت می کنند، این استاد دانشگاه در حال حاضر مدت 6 سال است مدیریت آزمایشگاه تعامل انسان و ربات دانشگاه تهران را بر عهده دارد و تاکنون توانسته است تعدادی ربات را با کارکردهای مختلف در زمینه های متفاوت طراحی کند.

طالع ماسوله معتقد است اگر زیر ساخت های سخت افزاری و مالی تأمین شود، سرعت فعالیت های رباتیک و دستاوردهای آن افزایش خواهد یافت.

مسأله ورود ربات ها به زندگی انسان ها برای ما هم جالب توجه بود، از همین رو به منظور آشنایی با محصولات و فعالیت های ربات های ایرانی به آزمایشگاه تعامل انسان و ربات رفتیم، در ساختمان شماره 3 ژئوفیزیک دانشگاه تهران، اتاق B 217 تیم های دانشجویی و ربات های متفاوت که هر کدام دارای ویژگی و قابلیت های متفاوتی بودند را از نزدیک دیدیم و با محققان ایرانی سازنده ربات ها گفت وگو کردیم.

ربات هوشمند ناوو(NAO)

وارد آزمایشگاه تعامل انسان و ربات دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران که شدیم دور تا دور اتاق پر بود از انواع ربات ها با کارکردهای متفاوت.

گروه های مختلف دانشجویی در قالب تیم های 3 تا 4 نفره در حال تکمیل یا آزمایش ربات ها بودند و ما برای شروع به سراغ ربات هوشمند متحرک رفتیم؛ این ربات با استفاده از سیستم حسگر بسیار قوی هر عمل مورد نظری که در سیستم معرفی شده باشد را بدون کوچکترین خطا انجام می دهد، این ربات قابلیت های زیادی در فعالیت های اجتماعی و حتی در درون خانه دارد.

در راستای پروژه ای که در آزمایشگاه تعامل انسان و ربات اجرا شده، الگوریتم های مختلفی برای تقلید حرکت انسان توسط ربات انسان نما اجرا شده است، در این الگوریتم ها ربات می تواند حتی حرکاتی که برای انجام آن نیاز به ایستادن بر روی یک پا است را با حفط تعادل خود تقلید کند.

همچنین در ادامه این پروژه الگوریتمی بسیار کارآمد ارائه شده است که در طی آن ربات می تواند بر اثر نیروهای وارد شده به بدنه خود تعادل خود را حفظ کند.

ربات هوشمند سنبات

این ربات بسیار زیبا دارای خدمات مختلف برای یک زندگی کاملا هوشمند است به طوری که با توجه به نوع برنامه و نرم افزاری که به آن داده می شود عمل خواهد کرد و می تواند زندگی انسان ها را با تحول بسیار بزرگی روبرو کند.

در واقع این ربات همانند انسان دارای گوش و چشم و فهم است که هشدارهای لازم و کارایی هایی که صاحب آن می خواهد برایش انجام دهد.

در آزمایشگاه تعامل انسان و ربات پروژه های مختلفی بر روی این ربات در حال انجام است، از جمله استفاده این ربات در محیط رستوران و بانک به طوری که ربات به مرور زمان و با استفاده از الگوریتم های هوشمند راستا خود را برای نقاط مشخص شده بدون برخود با موانع ثابت و متحرک طی کند.

در این راستا بنیاد ملی نخبگان با اجرای طرح شهید احمدی روشن نیز حمایت هایی برای توسعه این پروژه درنظر گرفته است.

ربات هوشمند برای معلولان جسمی و حرکتی

این ربات در حال حاضر توسط یکی از تیم های نخبه دانشگاه تهران طراحی و ساخته شده که اکنون در مرحله آزمایش است و می تواند زندگی افرادی را که دچار معلولیت جسمی هستند را به معنای واقعی متحول کند به طوری که با این دستگاه فرد معلول می تواند تا 50 کیلوگرم وزنه ای را به راحتی بلند کرده و حمل کند در واقع این محصول به بخش عظیمی از زندگی مردم جامعه کمک می کند.

ربات دلتا هوشمند 3 درجه آزادی

این ربات در صنعت کاربرد زیادی دارد، در واقع می تواند در بسته بندی محصولات خوراکی نقش آفرینی کند.

عریض و طویل است و سیستم قوی کنترل شده ای دارد که با دستور برنامه اقدام به حرکت می کند به طوری که در بالای سینی این دستگاه چنگالی تعبیه شده که با باز و بسته شدن در ابتدای خط تولید یک محصول، کالاها را برداشته و در انتهای خط بر روی ریل متحرک می گذارد.

این ربات هوشمند بیشتر در صنایع مختلف تولیدی کاربرد دارد البته براساس نیاز هرصنعت می توان برای این ربات سرعت خاصی را در نظر گرفت، در حال حاضر پروژه های مختلفی در آزمایشگاه تعامل انسان و ربات دانشگاه تهران بر روی ربات دلتا در حال انجام است که از جمله آن می توان به تفکیک زباله ها و پسماندها توسط به وسیله الگوریتم های هوشمند به وسیله این ربات اشاره کرد.

ربات هوشمند کابلی

این ربات هوشمند می تواند در فضای بسیار بالایی از زمین پرواز کرده و دوربین های سنگین عکاسی و فیلم برداری را حمل کرده و از چندین زاویه تصویر برداری کند، در مقیاس صنعتی از این ربات تنها یک عدد در ورزشگاه آزادی وجود دارد که محققان آزمایشگاه تعامل انسان و ربات توانسته اند با تغییرات مختلف در بدنه و قابلیت های آن نمونه پیشرفته تری از آن را طراحی کرده و بسازند.

اکنون نسخه سوم ربات در آزمایشگاه تعامل انسان و ربات در مرحله آزمایش قرار گرفته است.

ربات دلتای 3 درجه آزادی افزونه

این ربات بزرگ توسط یکی از تیم های محقق دانشگاه تهران در آزمایشگاه تعامل انسان و ربات طراحی و ساخته شده است که در صنعت بسته بندی مواد دارویی کاربرد دارد و می تواند یک تحول قابل تأمل در صنعت ایجاد کند.

از جمله تفاوت های شاخص این ربات با ربات 3 درجه آزادی مرسوم می توان به افزونه بودن این ربات که قابلیت حرکت پایه ربات را فراهم می سازد اشاره کرد.

همچنین این ربات به گونه ای طراحی و ساخته شده است که اجزای سازنده آن قابلیت تفکیک سازی و جداسازی دارد و در هر محل دیگری سرهم کرد.

ربات هوشمند 3 درجه آزادی

این ربات غول پیکر کارکردش برای پرینتر 3 بعدی است که می تواند یک تغییر و تحول بزرگی در این زمینه را به وجود بیاورد، نسخه های بسیار کمی از این ربات در دنیا وجود دارد و در حال حاضر نسخه دوم این ربات در آزمایشگاه تعامل انسان و ربات ساخته شده است.

به گزارش فارس، حضور در آزمایشگاه تعامل انسان با ربات برای هر ایرانی احساس افتخار به همراه دارد، در این آزمایشگاه رویای ورود ربات ها به زندگی انسان ها از سوی محققان ایرانی فراهم شده است.

abanhome.com: بازسازی ساختمان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 15560

به "ورود ربات های ایرانی به زندگی روزمره انسان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود ربات های ایرانی به زندگی روزمره انسان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید