اعطای گرنت به 3 طرح برتر جشنواره دانشمندان برتر

به گزارش بلاگ پو، نصرت الله ضرغام در نشست خبری امروز با اشاره به برگزاری این جشنواره در روز چهارشنبه، 8 آذر ماه اضافه کرد: در این جشنواره 420 طرح ثبت نام شد که از این تعداد، 319 طرح اطلاعات آن ها تکمیل شد که از این تعداد 39 ایده در مرحله اول انتخاب شدند.

اعطای گرنت به 3 طرح برتر جشنواره دانشمندان برتر

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران با بیان اینکه در مرحله دوم از 39 ایده، 20 ایده به عنوان ایده های برتر این جشنواره انتخاب شدند، اضافه نمود: در روز برگزاری این جشنواره که در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار می گردد، صاحبان 20 ایده برتر، طرح های خود را به صورت شفاهی ارائه می دهند.

وی اضافه نمود: از این تعداد 3 ایده برتر که قابلیت تبدیل شدن به فناوری و فراوری دارند، به عنوان طرح های برگزیده معرفی می شوند.

ضرغام اضافه نمود: به ایده اول مبلغ 30 میلیون تومان، ایده دوم 20 میلیون تومان و ایده سوم 10 میلیون تومان گرنت برای تقدیر ایده فناوری اعطا می گردد.

به گفته وی، طرح های پذیرفته شده در رشته های ریاضی و کامپیوتر، فیزیک، شیمی و زمین شناسی است.

صندلی صندوق حمایت از پژوهشگران در جهان

ضرغام با اشاره به صندلی صندوق حمایت از پژوهشگران در پایگاه های بین المللی گفت: بر اساس گزارش تامسون رویترز، این صندوق دارای رتبه اول در حمایت از پژوهش و فراوری علم در کشور است.

وی حمایت همه جانبه از ظرفیت های بالقوه و بالفعل علمی کشور را از اهداف این صندوق نام برد و اضافه نمود: بر اساس پیش بینی ها 10 سال گذشته به عنوان بیداری علمی در آسیا نامگذاری شد که پرچمداران آن چین و کره جنوبی بوده اند، به گونه ای که رشد سرمایه گذاری چین در تحقیق و توسعه معادل یک سوم رشد جهانی بودجه تحقیق و توسعه و معادل مجموع رشد سرمایه گذاری آمریکا در کشورهای اتحادیه اروپا بوده است.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران با اشاره به شرایط ایران در حوزه تحقیق و توسعه، اظهار کرد: در برنامه سوم توسعه ملی کشور، میزان بودجه تحقیقات معادل یک و نیم درصد از فراوری ناخالص ملی مشخص و حدود 71 صدم درصد آن محقق شد و این میزان در برنامه های بعدی توسعه علی رغم افزایش سهم بودجه تحقیقات از فراوری ناخالص ملی به نیم درصد نیز نرسید.

حمایت صندوق از پژوهش و فناوری

ضرغام تعداد پروژه های تحقیقاتی دریافتی از سوی این صندوق در سال 94 را هزار و 627 پروژه مطرح کرد که این میزان در سال 95 به 3 هزار و 431 پروژه افزایش داشته و ادامه داد: تعداد پروژه های تحقیقاتی مصوب این صندوق از 717 پروژه در سال 94 به هزار و 102 پروژه در سال 95 افزایش داشته است.

وی تعداد پروژه های سرانجام یافته این صندوق را در سال 94 ، 264 و در سال 95، تعداد 326 طرح عنوان و اظهار کرد: در سال 94، 6 سقف اختراع با حمایت این صندوق صورت گرفت که این تعداد در سال 95 به 13 اختراع افزایش یافت.

رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران با تاکید بر اینکه تا سال 94 تعداد 36 درخواست برای دریافت کرسی های پژوهشی به این صندوق ارسال شده است، اضافه نمود: 12 کرسی مصوب شده، ضمن آنکه تا به امروز 57 کرسی پژوهشی و یک کرسی جوانان به محققان حوزه های علمی اعطا شده است.

وی تعداد گرنت های مصوب این صندوق در سال 95 را 22 گرنت مطرح کرد و ادامه داد: در سال 95 نیز از 95 مقاله چاپ شده ISI، تعداد 10 مقاله چاپ شده پژوهشی و 34 مقاله تعهد شده حمایت شد و در مجموع 94 گرنت پژوهشی به محققان و دانشمندان اعطا شده است.

ضرغام به بیان فرایند اجرای طرح های پژوهشی صندوق حمایت از پژوهشگران اشاره نمود و یادآور شد: در سال 94 تعداد 1627 طرح دریافت شد که از این تعداد 717 مورد مصوب و 264 طرح سرانجام یافته و در سال 95 نیز 3431 طرح مصوب و از این تعداد 1102 طرح مصوب شد. از تعداد 1102 طرح مصوب در سال 95 تعداد 326 طرح سرانجام یافته است.

به گفته وی با حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران در سال 95 از 711 طرح در قالب رساله های دکتری حمایت شد که در قالب 6 تفاهم نامه تعداد 102 رساله تصویب شد، ضمن آنکه در زمینه طرح های پسا دکتری نیز در سال 94 تعداد 166 طرح دریافت و از این تعداد 101 طرح مصوب شد. در سال 95 تعداد طرح های ارسال شده 384 مورد بوده که از این تعداد 204 طرح مصوب شده است.

حمایت از اختراعات در دستور کار صندوق حمایت از پژوهشگران

رییس صندوق حمایت از پژوهشگران حمایت متوازن از پژوهشگران، فناوران و مخترعان را از برنامه های این صندوق نام برد و گفت: بر اساس آمارهای آخرین جلسه کمیته تخصصی این صندوق، سهم پژوهشگران و فناوران استان تهران معادل 74 درصد سهم پژوهشگران و فناوران سایر استان ها بوده است؛ ضمن آنکه 24 درصد از طرح های پژوهشی مصوب مربوط به اساتید با مرتبه علمی استاد، 26 درصد مربوط به دانشیاران و 50 درصد مربوط به استادیاران دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی کشور می گردد.

وی با اشاره به حمایت های صندوق حمایت از پژوهشگران از ثبت اختراعات، اضافه نمود: در سال 95 تعداد 181 اختراع برای ثبت بین الملل به این صندوق ارسال شد که از این تعداد 46 طرح مصوب و 28 طرح در حال آنالیز است. تعداد اختراعات ارسال شده در سال 94 بالغ بر 90 طرح بوده که از این تعداد 38 طرح مصوب شده است.

ضرغام ادامه داد: از سال 86 تا 6 ماهه اول امسال تعداد 1072 اختراع برای دریافت حمایت این صندوق برای ثبت در خارج کشور ارسال شده است که از این تعداد 324 اختراع مصوب، 726 طرح رد شده و 22 اختراع در مرحله داوری قرار گرفته است.

به گفته این مقام مسوول با توجه به گسترش فعالیت های کارگروه ثبت اختراع صندوق و افزایش کارگزاری های آن در سال 95، تمام طرح های ارسالی به USPTO بدون اصلاحات و در مرحله اول دارای حق ثبت اختراع شدند و 24.8 درصد از پتنت های ایرانی ثبت شده در USPTO از سوی صندوق حمایت از پژوهشگران حمایت شده است.

tafreh.ir: وبلاگ خبری، تحلیلی طفره

namasho.ir: وبلاگ فناوری، گردشگری و مسافرت نماشو

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: ویکی گرام
انتشار: 27 آبان 1400 بروزرسانی: 27 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 38935

به "اعطای گرنت به 3 طرح برتر جشنواره دانشمندان برتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای گرنت به 3 طرح برتر جشنواره دانشمندان برتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید