وزارت علوم خواستار گسترش مناسبات علمی با کشور های عضو سازمان شانگ های است

به گزارش بلاگ پو، معاون آموزشی وزارت علوم در اجلاس وزرای علوم کشور های عضو سازمان همکاری های شانگ های خواستار گسترش مناسبات علمی با کشور های عضو شد.

وزارت علوم خواستار گسترش مناسبات علمی با کشور های عضو سازمان شانگ های است

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از از وزارت علوم، علی خاکی صدیق معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به همراه فرهاد یزدان دوست رئیس دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با حضور در اجلاس وزرای علوم کشور های عضو سازمان همکاری های شانگ های، مواضع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را تشریح کردند و خواهان گسترش مناسبات علمی با کشور های عضو شدند.

دبیرخانه دائمی این سازمان در کشور چین واقع شده و اهداف کلی آن شامل ارتقاء سطح همکاری ها بین کشور های (عمدتاً همسایه) در زمینه های سیاست، تجارت، اقتصاد، تحقیقات، فناوری، فرهنگ، آموزش، انرژی، حمل و نقل، گردشگری و محیطزیست است. تلاش برای حفظ صلح و امنیت در سطح منطقه و نیل به پایه ریزی نظم نوین جهانی در مبنای عدالت، عقلانیت و مشارکت مردمی از اهداف متعالی این معاهده (سازمان) است.

اعضای آن در حال حاضر کشور های چین، فدراسیون روسیه، هندوستان، پاکستان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان بوده و اعضای ناظر شامل کشور های جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، بلاروس و مغولستان هستند.

همچنین کشور های آذربایجان، ارمنستان، کامبوج، نپال، ترکیه و سریلانکا شرکای گفتمانی این سازمان به شمار آمده و تعدادی از کشور های دیگر منطقه نیز اکنون خواهان عضویت در این سازمان هستند. در کنار اجلاس سالانه شورای سران، شورای رؤسای دولت ها و شورای وزرای خارجه، اجلاس وزرای مختلف کشور های عضو سازمان نیز به صورت ادواری و موردی تشکیل می شود.

پنجمین دوره اجلاس وزرای علوم کشور های عضو در روز های 29 و 30 آبان ماه در کشور روسیه برگزار گشت. حضور فعال جمهوری اسلامی ایران در این معاهده (سازمان) و عضویت دائمی در آن در سال های اخیر مورد توجه بوده است و با توجه به الحاق کشور به معاهده مالی اوراسیا، اکنون از اهمیت بیشتری برخوردار است.

رویکرد این مجموعه به مقوله علوم اکنون در قالب پیشنهاد کشور روسیه برای تشکیل دانشگاه معاهده شانگ های با جدیت در حال پیگیری است و در حال حاضر بیش از 80 دانشگاه معتبر از کشور های عضو برای همکاری در این زمینه در نظر گرفته شده اند. کشور چین به تنهایی پشتیبانی مالی از سی هزار دانشجوی این دانشگاه را تقبل کرده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 دی 1398 بروزرسانی: 21 دی 1398 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 16358

به "وزارت علوم خواستار گسترش مناسبات علمی با کشور های عضو سازمان شانگ های است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت علوم خواستار گسترش مناسبات علمی با کشور های عضو سازمان شانگ های است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید