پایگاه حفاظتی و اطلاع رسانی کهنه ماسوله تا پیش از نوروز افتتاح می گردد

به گزارش بلاگ پو، مدیر پایگاه روستای تاریخی ماسوله از افتتاح پایگاه حفاظتی کهنه ماسوله که در 14 کیلومتری روستای تاریخی ماسوله واقع شده اطلاع داد.

پایگاه حفاظتی و اطلاع رسانی کهنه ماسوله تا پیش از نوروز افتتاح می گردد

محوطه باستانی کهنه ماسوله بر روی بستر تپه ای طبیعی که از معادن اصلی تشکیل شده، قرار گرفته و راه دسترسی به آن به وسیله ماسوله میسر است.

گفته می گردد، مردم ماسوله پیش تر در کهنه ماسوله زندگی می کردند. مطالعات باستان شناسی اما بیانگر آنست که این منطقه در طول حداقل 400 سال (از قرن پنجم تا هشتم هجری) یکی از مراکز مهم در زمینه صنعت فلزکاری محسوب می شده چنانچه وجود بقایای ذوب آهن و معادن سنگ آهن که در منطقه ییلاقی خلیل دشت واقع در جنوب غربی ماسوله فعلی دیده می گردد، نشان می دهد که ساکنان قدیم این ناحیه، سنگ آهن را از معادن آن استخراج و پس از حمل به کهنه ماسوله، آن را در کوره های ذوب آهن گنبدی شکلی که با زغال چوب کار می کردند.

برای ساخت ابزار و ادوات فلزی آماده می کردند و در نهایت آنها را به دیگر نقاط، به ویژه گیلان و آذربایجان صادر می کردند.

مصطفی پورعلی مدیر پایگاه روستای تاریخی ماسوله اما با تاکید بر اهمیت این منطقه گفت: کهنه ماسوله پیش تر محل سکونت صنعتگرانی بوده که شغل اصلی آنان فلزکاری بوده و کاوش ها نشان داده که اکثر آنان به آهنگری و ساخت ابزار آلات جنگی اشتغال داشته اند. این درحالی است که در این منطقه نیز یک گورستان تاریخی است که از اهمیت زیادی برخوردار است.

پورعلی ادامه داد: از همین رو، اقدامات کارشناسان برای راه اندازی پایگاه حفاظتی و اطلاع رسانی سایت تاریخی کهنه ماسوله صورت گرفته و تا پیش از نوروز 98 سایت تاریخی کهنه ماسوله افتتاح می گردد.

مدیر پایگاه روستای تاریخی ماسوله همچنین از توسعه و اقدامات مرمتی موزه عون بن علی اطلاع داد و تاکید نمود: اقدامات مرمتی و توسعه کمی و کیفی فضای موزه عون بن علی ماسوله صورت گرفته و قرار است تا پیش از نوروز سال جاری این موزه نیز به سرانجام برسد و افتتاح گردد.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: سازمان میراث فرهنگی
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 4448

به "پایگاه حفاظتی و اطلاع رسانی کهنه ماسوله تا پیش از نوروز افتتاح می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایگاه حفاظتی و اطلاع رسانی کهنه ماسوله تا پیش از نوروز افتتاح می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید