پیش بینی قطعی سیل در تهران ممکن شد ، راه اندازی اپلیکیشن شهرآماده برای تشخیص نقاط امن

به گزارش بلاگ پو، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از راه اندازی سامانه پیش بینی و هشدار سیلاب تهران اطلاع داد.

پیش بینی قطعی سیل در تهران ممکن شد ، راه اندازی اپلیکیشن شهرآماده برای تشخیص نقاط امن

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، رضا کرمی محمدی در نشست خبری ظهر دوشنبه که در محل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران برگزار گردید، درباره شرایط پایگاه ها یا همان سوله های مدیریت بحران گفت: 22 پایگاه ویژه مدیریت بحران و نیز 4 پایگاه معین در تهران داریم.

وی ادامه داد: 54 پایگاه نیز در اختیار سازمان ورزش است که بنا شد تا آن ها که فعالیتی در آن صورت نگرفته به سازمان بازگردانده گردد و سوله هایی هم که در اختیار ورزش است به گونه ای باشد که امکان استفاده سریع از آن هنگام بحران فراهم گردد.

وی با بیان این که 13 پایگاه در اختیار سازمان مدیریت بحران است، گفت: 9 پایگاه نیز در حال ساخت داریم.

کرمی محمدی در خصوص سوله هایی که در اختیار سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران نیست، توضیح داد: 7 سوله در اختیار شهرداری است اما کاربری غیرمرتبط دارد و در اختیار سازمان مدیریت بحران نیست؛ متأسفانه 6 سوله دیگر نیز بیش از چهار سال است که خارج از ید سازمان و شهرداری است که در همان سال های تأسیس، تهاتر شده و در اختیار نهادهای دیگر است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اضافه کرد: باید توجه داشته باشیم پایگاه های مدیریت بحران محل اسکان حادثه دیدگان و شهروندان نیست، بلکه محل حضور امدادگران است.

  • خرید دو دستگاه پیشرفته و حساس به بو

وی در خصوص بوی مرموز تهران نیز گفت: در این مورد آنالیز های زیادی انجام شد و بیشترین حدس در خصوص این است که SO2 است. اما منشاء آن معین نشد.

کرمی محمدی بابیان اینکه احتیاج به خریداری دستگاه های حساس به بو وجود دارد، توضیح داد: نهادهای دیگر هم چنین دستگاهی نداشتند، ما 2 دستگاه به مبلغ حدود مجموعا 100 میلیون تومان برای شناسایی بو خریداری کردیم که طی 10 روز آینده به دست ما خواهد رسید.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، با اشاره به ضرورت شناسایی علمی پدیده بوی نامطبوع در شهر تهران، گفت: شهردار تهران تاکید دارند که مساله بوی تهران به شکل علمی مطرح گردد در مواردی که فرضیاتی مطرح شد آقای حناچی تاکید کردند که حتما استدلال ها و دلایل با پشتوانه علمی و منطق علمی همراه باشد.

وی ادامه داد: به همین دلیل نیز چندین سازمان و دستگاه اقدامات خود برای یافتن منشاء و دلیل بوی نامطبوع در تهران را شروع کردند. کما این که در مساله آلودگی هوا بیش از 10 دستگاه مسئولیت دارند و تا وقتی دستگاههای مذکور حضور دارند ما به عنوان مدیریت بحران نمی توانیم در حوزه ای که مسئولیتی نداریم اظهار نظر کنیم.

وی در خصوص بوی تهران نیز ادامه داد: اگر دستگاههایی که خریداری نموده ایم و بنا است طی ده روز آینده به دست ما برسد، به کار بگیریم می تواند در کانون هایی که بو بیشتر احساس شده ترکیبات بو را استخراج نموده و به یافتن منشاء آن یاری کند.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در ادامه سخنان خود به تشریح بعضی از اولویت ها و اقدامات اجرا شده از سوی این سازمان در دوران مدیریت خودش پرداخت و گفت: یکی از اولویت های ما راه اندازی سامانه تخمین سریع خسارات و تلفات زلزله در شهر تهران است؛ به طوری که ما 14 دستگاه شتاب نگار را در نقاط مختلف پایگاه نصب نموده ایم. 10 دستگاه دیگر را نیز با همکاری مرکز تحقیقات راه و مسکن و 15 دستگاه دیگر را نیز با همکاری شرکت گاز تهیه خواهیم کرد که با استفاده از این دستگاهها و با داده هایی مانند شدت زلزله ، تراکم، کیفیت بافت و .... میزان خسارات و تلفات احتمالی در هنگام زلزله را تخمین زده و ما می توانیم در صورت بروز زلزله احتمالی امداد رسانی را به شکل هوشمند انجام دهیم.

به گفته کرمی محمدی، این سامانه می تواند آسیب پذیری در شهر تهران در پی وقوع زلزله را کاهش دهد.

وی دومین اولویت در تهران را سامانه هشدار سریع زلزله برشمرد و گفت: تا به امروز 4 دستگاه زلزله نگار در مجاورت تهران و بر روی گسل شمال تهران نصب شده که با استفاده از این دستگاه هنگامی که زلزله ای رخ دهد قبل از رسیدن امواج وقوع زلزله در مبداء تشخیص داده شده و به سرعت جریان گاز قطع می گردد. همچنین از این سیستم می توان برای پناه دریافت مردم ، سیستم های بیمارستانی و .... استفاده کرد. در حال حاضر با توجه به محل نصب این شتاب نگارها می توان گفت که از زمان وقوع زلزله بر روی گسل تا رسیدن لرزش آن به تهران حدود 20 ثانیه زمان وجود دارد که این زمان می تواند معین نماینده باشد.

کرمی محمدی اضافه کرد: البته این زلزله نگارها باید بر روی دیگر گسل ها و دیگر نقاط شهر نیز نصب شوند. ضمن این که استفاده از این زلزله نگارها می تواند برای ساکنان شهرهای دیگر به ویژه استان البرز نیز موثر باشد و زلزله را به آنان اطلاع دهد؛ چرا که معمولا وقوع زلزله در تهران این استان را نیز متأثر می نماید.

به گفته وی، 7 دستگاه دیگر زلزله نگار نیز در حال نصب در تهران است و کوشش برای تأمین دیگر دستگاهها و نصب آنها نیز ادامه دارد؛ البته با توجه به اینکه این یک موضوع بین بخشی محسوب می گردد باید تمام نهادها و دستگاههای مذکور مشارکت داشته باشند.

وی سومین اولویت تهران را برقراری ارتباطات پایدار اظهار داشت و گفت: هنگام وقوع زمین لرزه ممکن است با آسیب دیدن بعضی از دکل های مخابراتی و نیز افزایش حجم تماس شهروندان با اقوام و آشنایان سیستم ظرفیت خطوط اشغال گردد. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم که 130 دکل 40 تا 60 متری در 130 نقطه از شهر تهران نصب کنیم تا در هنگام وقوع حوادثی مانند زلزله ارتباط میان شهروندان از این طریق برقرار گردد.

کرمی محمدی اضافه کرد: در حال حاضر اقدامات اولی در این زمینه اجرا شده و به زودی این دکل ها در 130 نقطه نصب خواهد شد . البته در این زمینه نیز تمام دستگاههای مختلف باید با مدیریت بحران نیز همکاری نمایند.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران همچنین از راه اندازی سامانه پیش بینی و هشدار سیلاب تهران نیز اطلاع داد و گفت: در تهران رودخانه ای نداریم که طغیان کند و باعث جاری شدن سیل گردد اما 7 رود دره داریم که افزایش بارندگی و افزایش حجم آب سرریزی به داخل آن سبب بالا آمدن سطح آب در ورودی رود دره ها و نقاط شمالی تهران به ویژه در محدوده رودکن می گردد. به همین دلیل نیز چندین دستگاه باران سنج را با مشارکت سازمان هواشناسی تهیه نموده و در ارتفاعات نصب نموده ایم که با استفاده از این دستگاهها میزان بارش باران هزینه شده و حدود نیم ساعت قبل از آن که سیلابی در پایین دست جاری گردد سیستم اطلاع رسانی فعال شده و می توان اقدامات پیشگیرانه را انجام داد.

همچنین هواشناسی اعلام نموده که با استفاده از تجربه های گذشته و دانش پیش بینی، از سه روز قبل نیز می تواند احتمال جاری شدن باران را پیش بینی کند. اما این باران سنج ها احتمال سیل را اعلام می نمایند و بسیار موثر هستند.

به گفته محمدی، اقدامات ثانویه دیگر نظیر لایروبی مسیرها نیز در خصوص سیل در دستور کار قرار گرفته است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران پنجمین اولویت را بهسازی لرزه ای نسبی ساختمان ها در تهران مطرح نمود و گفت: اگر زلزله ای رخ دهد ساختمان ها در بافت فرسوده بیشترین آسیب را خواهند دید. از این رو با استفاده از این طرح می توان به صورت مقاوم سازی ساختمان های فرسوده در برابر زلزله اقدام کرد که البته ضروری است همه دستگاهها و سازمان ها پای کار آمده و به خصوص برای فرهنگ سازی مردم در این حوزه کوشش کرد.

کرمی محمدی مقابله فروریزش و فرونشست زمین را نیز ششمین اولویت پایتخت توصیف کرد و گفت: فرو ریزش یعنی ریزش ناگهانی لایه های خاک و ایجاد حفره های بزرگ در سطح زمین مانند آنچه که در شهران رخ داد؛ اما فرو نشست در سطح وسیعی اتفاق افتاده و به تدریج خاک نشست می نماید که این مساله هنوز به تهران نرسیده و ما نگرانی جدی بابت آن نداریم. اما بحث فرو ریزش برای ما از اهمیت بسیاری برخوردار است.

وی ادامه داد: مواردی نظیر شکستگی لوله آب، خاک دستی، عبور قنوات و ... همگی از جمله مواردی است که احتمال فروریزش زمین را افزایش می دهد. به ویژه در مناطقی که خطوط مترو از آن عبور نموده یا حفاری مترو در آن اجرا شده این خطر وجود دارد که البته ما اقدامات لازم را در این زمینه انجام داده ایم و با پیمانکاران نیز هماهنگی لازم را انجام خواهیم داد.

  • راه اندازی اپلیکیشن شهر آماده برای تشخیص نقاط امن تهران

وی به راه اندازی اپلیکیشنی تحت عنوان شهر آماده نیز اشاره نمود و گفت: این نرم افزار که بر روی تلفن های همراه نصب می گردد می تواند نقاط امن تهران را در زمان بحران معین نموده و خدمات متنوعی از آموزش تا خدمات ایمنی را به شهروندان ارائه خواهد داد.

کرمی محمدی با اشاره به اجرای طرح مدرسه آماده نیز گفت: از نصف مدارسی که تا به امروز در اجرای این طرح در تهران مورد آنالیز قرار دریافتد حدود 30 درصدشان ناایمن بوده است البته به زودی از 16 دی ماه فاز بعدی این طرح شروع شده و با هماهنگی های اجرا شده اجرای این طرح در دیگر استان ها نیز انجام خواهد شد.

کرمی محمدی با اشاره به سیستم راههای اضطراری پایتخت اظهار کرد: سیستم راه اضطراری اولویتی است که برای سال آینده در نظر گرفته ایم و ما در کوشش هستیم تا هر چه زودتر دو اتوبان همت و چمران را به عنوان راه اضطراری در زمان زلزله و بحران انتخاب کنیم. تردد در این راهها در زمان بحران تنها برای خودروهای امدادی ممکن است و دیگر مردم حق عبور از آن را ندارند.

وی در خصوص همکاری های مشترک ایران و جایکای ژاپن نیز گفت: پیش از سفر آقای روحانی به ژاپن در مکاتبه با وزارت امور خارجه خواستیم که زلزله تهران نیز در سفر آقای رئیس جمهور مورد توجه قرار بگیرد که البته نمی دانیم که در این سفر این موارد مطرح شده یا خیر؟

کرمی محمدی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که کدام نقطه از تهران در برابر زلزله امن است، اظهار کرد: تهران بر روی یک پهنه گسلی واقع شده است و این یعنی هیچ جای امنی وجود ندارد مگر این که ساخت و ساز امن اجرا شده باشد. البته دو گسل مهم مشا در شمال تهران و ری در جنوب تهران جزو گسل های فعال محسوب می شوند که ما هر گونه ساخت و ساز روی حریم گسل ها را ممنوع نموده ایم. ما متاسفانه در گذشته و تا همین 30 سال پیش ساختمانی داشته ایم که پی آن روی گسل بنا شده است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 18198

به "پیش بینی قطعی سیل در تهران ممکن شد ، راه اندازی اپلیکیشن شهرآماده برای تشخیص نقاط امن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی قطعی سیل در تهران ممکن شد ، راه اندازی اپلیکیشن شهرآماده برای تشخیص نقاط امن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید