پیش بینی قیمت مسکن در امسال ؛ ریزش قیمت ها در راه است؟

به گزارش بلاگ پو، یک کارشناس بازار مسکن گفت: ساخت سالانه یک میلیون مسکن در کنار بهبود روابط بین الملل که نشانه های آن اواخر سال گذشته بروز کرد، می تواند تاثیر قابل توجهی در مهار تورم و حتی ریزش قیمت مسکن داشته باشد.

پیش بینی قیمت مسکن در امسال ؛ ریزش قیمت ها در راه است؟

به گزارش خبرنگاران، یک کارشناس بازار مسکن گفت: ساخت سالانه یک میلیون مسکن در کنار بهبود روابط بین الملل که نشانه های آن اواخر سال گذشته بروز کرد، می تواند منجر به تقویت ارزش پول ملی، افزایش اشتغال، ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای مسکن، رشد صنایع وابسته و بالا رفتن سطح رفاه عمومی گردد و تاثیر قابل توجهی در مهار تورم و حتی ریزش قیمت مسکن دارد.

حسن محتشم اظهار کرد: تحقق شعار سال با عنوان مهار تورم و رشد فراوری با بهبود شاخص های بخش مسکن امکان پذیر می گردد. مسکن به عنوان یک حوزه پیشران که سهم حدود 30 درصد در گردش نقدینگی کشور دارد، اثرگذاری بالایی در اقتصاد و تورم عمومی ایجاد نموده است. بیشتر صنایع و فراوریات داخلی و بعلاوه بخشی از واردات به بخش مسکن وابسته است. بنابراین رونق یا رکود اقتصاد کلان به نوعی به بخش مسکن مربوط می گردد.

وی اضافه نمود: اگر فراوری در تمامی سطوح رشد کند می توان تورم را مهار کرد. در بخش مسکن نیز همین طور است. به وسیله افزایش ساخت و ساز، نوسانات بازار ملک قابل کنترل خواهد بود.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران با بیان این که مسکن نقش برجسته ای در سبد خانوار دارد، گفت: مسکن برای برخی اقشار و مستاجران بیش از 80 درصد هزینه های خانوار را شامل می گردد. بنابراین واضح است که سر و سامان دادن به شرایط بازار مسکن تا حد قابل توجهی به کنترل تورم یاری می نماید. از طرف دیگر وقتی فراوری مسکن بالا رود با توجه به فراگیری این بخش به رونق اقتصاد منجر می گردد، باعث افزایش اشتغال و نهایتا رشد سطح رفاه عمومی خواهد شد.

محتشم تاکید نمود: دولت باید تعادل بین عرضه و تقاضا را در بخش مسکن ایجاد کند. از حدود 10 سال قبل برآوردهایی صورت گرفت و اعلام شد که ضروری است سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته گردد که اگر این اقدام انجام می شد تا سال 1404 به نقطه سر به سر می رسیدیم، اما طی این سال ها فراوری یک میلیون مسکن محقق نشد؛ لذا با کسری در این بخش مواجهیم که باید جبران گردد.

وی با اشاره به برنامه دولت سیزدهم مبنی بر ساخت چهار میلیون واحد مسکونی در چهار سال گفت: این طرح عمدتا در حومه شهرها اجرا می گردد اما در حال حاضر درون کلان شهرها متقاضیان از توانایی کافی برای خرید یا اجاره خانه برخوردار نیستند. دولت باید در این حوزه از توانایی بخش خصوصی برای افزایش فراوری و عرضه مسکن در کلان شهرها استفاده کند و به تقویت آن بپردازد.

این کارشناس بازار مسکن گفت: پروژه های مسکن مهر هنوز بعد از گذشت حدود 15 سال در برخی از شهرهای اطراف تهران تکمیل نشده است. طرح اقدام ملی در سال 1398 و نهضت ملی در سال 1400 هم به آن پیوند خورد. با توجه به این که پروژه های مسکن زمان بر هستند انتظار داریم در نیمه دوم امسال تعدادی از واحدهای نهضت ملی مسکن تکمیل و تحویل متقاضیان گردد. این اقدامات می تواند اثرات خوبی در بازار مسکن داشته باشد.

محتشم هم چنین درباره افزایش 27 درصدی دستمزد کارگران در امسال گفت: این عدد در هزینه فراوری محصولات صنایع و کارخانجات اثر می گذارد. مولفه های دیگری مثل مالیات بر ارزش اضافه نموده که دولت میخواهد از فراوریکنندگان مواد اولیه اخذ کند به اضافه افزایش خدمات و عوارض شهرداری، نظام مهندسی و سود متعارف سازندگان منجر به تغییر قیمت تمام شده مسکن خواهد شد. اما امیدواری هایی هم وجود دارد که از جمله آنها می توان به تحولات اخیر سیاست خارجی و بهبود روابط با کشورهای همسایه اشاره نمود. اگر این توافقات به تقویت ارزش پول ملی بینجامد، ثبات بازار مسکن و حتی ریزش قیمت ها دور از دسترس نخواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 3 فروردین 1402 بروزرسانی: 3 فروردین 1402 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 70439

به "پیش بینی قیمت مسکن در امسال ؛ ریزش قیمت ها در راه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی قیمت مسکن در امسال ؛ ریزش قیمت ها در راه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید