چرا آمار فوتی های کرونا 3 رقمی شد؟

به گزارش بلاگ پو، در حالی که این روز ها حساسیت بخش زیادی از مردم نسبت به خطر کرونا کاهش چشمگیری داشته، اما آمار ها نشان می دهد 14 استان در شرایط هشدار قرار دارند.

چرا آمار فوتی های کرونا 3 رقمی شد؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، بر اساس آنالیز های اپیدمیولوژی اجرا شده بر فرایند ابتلا و گسترش ویروس کرونا در ایران و جهان که از سوی وزارت بهداشت منتشر شده، تا روز 24 خرداد، ایران رتبه دهم ابتلا به کروناویروس را به خود اختصاص می دهد و بر اساس آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت تا 24 خرداد ماه، 184هزار و 955 نفر در کشور به کرونا مبتلا شده اند که از این تعداد 8 هزار و 730 نفر جان خود را از دست داده و 146 هزار و 748 نفر نیز بهبود یافته اند. بر اساس آنالیز های اجرا شده بیشترین شناسایی موارد قطعی ابتلا به این بیماری در روز 15 خرداد ماه بوده است.

استان ها بر اساس میزان بروز تجمعی موارد بیماری به سه دسته پر گزارش، با گزارش متوسط و با گزارش پایین تقسیم شدند و فرایند بیماری در آنها در جدول و نمودارهای مرتبط مورد آنالیز نهاده شد. در خصوص استان های با بروز کم، تغییرات کم در داده ها می تواند تغییرات سریع در شاخص ها ایجاد کند و از این رو تفسیر داده های این استان ها سخت تر بوده و با عدم اطمینان بیشتری همراه است. تحلیل بر اساس این شاخص ها، احتمالی بوده و انتظار است تیم کمیته اپیدمیولوژی استان ها همراه با سایر شاخص ها و تحلیل های دقیق تر، شواهد بهتری از فرایند اپیدمی در استان ها و دانشگاه های علوم پزشکی کشور ارائه دهند.

*فرایند صعودی یا آغاز پیک در 14 استان

بر اساس گزارش اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، در فرایند کشوری بیماری، تغییرات مختصر صعودی مشاهده می گردد. فرایند ثبات با تغییرات مختصر صعودی در دو استان کرمانشاه و خراسان رضوی دیده شد. فرایند ثبات با تغییرات مختصر در پنج استان خوزستان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری و گیلان مشاهده شد. فرایند صعودی یا آغاز پیک در 14 استان هرمزگان، لرستان، کردستان، آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، قزوین، مرکزی، یزد، البرز، همدان، مازندران، گلستان و کرمان مشاهده شده و به نظر می رسد دو استان آذربایجان غربی و سمنان اخیرا پیک اپیدمی را تجربه نموده اند.

در هشت استان زنجان، اصفهان، ایلام، بوشهر، فارس، قم، کهگیلویه و بویر احمد و تهران ناسازگاری داده ها اجازه تحلیل درستی از شرایط اپیدمی را نمی دهد. باید مدنظر داشت که یک استان می تواند چندین پیک منحنی را تجربه کند.

*سه رقمی شدن آمار فوتی ها

روز گذشته سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی 2472 بیمار جدید کووید19 در کشور اطلاع داد و همچنین فوت 107 بیمار طی 24 ساعت گذشته را تایید کرد، تا مجموع جان باختگان این بیماری در کشورمان به 8 هزار و 837 نفر برسد. به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، 2781 نفر از بیماران مبتلا به کووید19 در شرایط شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

بر اساس اظهارات لاری، این ویروس پیش بینی ناپذیر و چموش است و هر لحظه ممکن است غافل گیرمان نموده و و از گوشه های زمین گل بخوریم. بنابراین مقابله با آن عزمی همگانی می طلبد و در این شرایط رعایت پروتکل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از سفرهای غیرضروری بسیار جدی است و امیدواریم به دنبال این اقدامات، در روزهای آینده شاهد کاهش آمار ابتلا و فوت ناشی از این بیماری در کشور باشیم.

*چرا آمار فوتی های در ایران سه رقمی شد؟

اکنون حدود چهار ماه روز از شیوع بیماری کرونا در کشورمان می گذرد، هرچند بلافاصله پس از شیوع این بیماری دولت با تشکیل ستاد ملی مقابله با این بیماری توانست به طور چشمگیری این بیماری را مدیریت و مهار کند و منحنی ابتلا به کرونا در کشور سیر نزولی به خود گرفت اما به عقیده کارشناسان بازگشایی های هیجانی و ناگهانی یکی از دلایلی است که توانست منحنی ابتلا به کرونا را با جهش روبرو کند، برای آنالیز بیشتر این موضوع با یکی از کارشناسان این حوزه گفت وگو کردیم تا دلایل این افزایش آمار را از دیدگاه اپیدمیولوژی آنالیز کنیم.

احمد مهری، پژوهشگر حوزه بیماری ها و اپیدمیولوژیست در گفت وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس در این خصوص گفت: در اپیدمی ناشی از بیماری های تنفسی از جمله کرونا شاهد نوع پیشفراینده هستیم که نمودار آن تغییرات متوالی می تواند داشته باشد.

وی ادامه داد: در اولین روزهای شیوع کرونا نتایج تست ها نشان می داد منحنی کرونا رشد صعودی دارد و در قله اول اپیدمی اغلب بیماران بدحال و بستری بودند و به دلیل محدود بودن تست ها فقط بیماران بستری را تست می گرفتیم اما در قله دوم ما ظرفیت تست ها را افزایش دادیم به همین دلیل شاهد رشد موارد ابتلا هستیم.

*نمی توان آمار مرگ و میر را طی یک الی دو روز قضاوت کرد

به گفته مهری، مسئله مهم و نگران نماینده این است که موارد مثبت کشف شده تبدیل به بستری و فوت گردد و یکی دو هفته بود که آمار مرگ و میر ما دو رقمی بود اما روز گذشته سه رقمی شد، آمارها بر اساس معیارهای تشخیصی و تست های پی سی آر است اما همواره وقتی موارد مثبت اپیدمی بیشتر می گردد خود را حدودا ده روز بعد در موارد بستری و فوت نشان می دهد، اگر از کسی تست بگیریم و علائم خفیف داشته باشد احتمالا بدحال، فوت یا شرایط وی بهتر می گردد و مرگ و میرها یک الی دو هفته بعد خود را نشان می دهد. اولین نکته این است که نمی توان آمار مرگ و میر را طی یک الی دو روز قضاوت کرد، اما پیش بینی ما این است شرایط بیماری به سمت شدید شدن پیش برود، این موضوع به دلیل فشار آزادسازی مشاغل است، مردم حس کردند که کرونا تمام شده و ارتباطات بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی انجام می گردد.

*بیشتر بیماران اطلاعی از ابتلا نداشتند

این کارشناس اظهار داشت: بیشتر بیماران اطلاعی از ابتلا نداشتند و وقتی به مرحله آی سی یو و یا بستری رسیدند نیز باور نداشتند که به کرونا مبتلا شده اند، رعایت نشدن نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی تاثیر زیادی در مثبت شدن تست ها داشته است که این موضوع عامل خطر است، مراقبین سلامت و نیروهای بهداشتی ما نمی توانند همه موارد مثبت را الزام به قرنطینه خانگی نمایند.

این کارشناس ادامه داد: نمی توان در یک الی دو روز موارد را آنالیز کرد، شرایط ابتلا در کشور در همه استان ها مشابه نیست. کاملا محسوس است که آمار ابتلا بر اساس گزارش های وزارت بهداشت در استان های دیگر درحال صعودی شدن است و اکنون در 14 استان فرایند صعودی است. ممکن است در بعضی استان ها شاهد وخیم شدن اوضاع باشیم اما صرفا نمی توان گفت همه استان ها در شرایط هشدار قرار خواهند گرفت.

*قله دوم اپیدمی کرونا در کشورهای دیگر

مهری اضافه کرد: دلیل شکل ندریافت قله دوم اپیدمی کرونا در کشورهای دیگر این می توان باشد که اپیدمی در کشور ما زودتر مشاهده و کشف شد و احتمالا موارد ابتلا در کشورهایی مثل آمریکا که از نظر فاصله زمانی از ما عقب تر هستند با تاخیر قله دوم را تجربه خواهند کرد، به طور مثال عربستان روزانه 4هزار مورد ابتلا را گزارش می دهد درحالی که در روزهای اول شیوع کرونا در ایران آمار مبتلایان در عربستان کمتر بود.

این اپیدمیولوژیست توضیح داد: با بازگشایی تالارها و افزایش ترددها طی روزهای آینده شاهد افزایش تعداد مبتلایان خواهیم بود، بازگشایی در تمام جهان در حال اجرا است اما مشکل ما عدم رعایت پرتکل های بهداشتی است به دلیل اینکه بازرسان ما پتانسیل این حجم از بازرسی ها را ندارند و از سوی دیگر هماهنگی بین دستگاه ها برای بازگشایی ها وجود ندارد، از سوی دیگر با اوج دریافت ویروس کرونا ضروری است محدودیت ها در مکان های پر رفت و آمد صورت گیرد و نتایج این محدودیت ها به مرور زمان تعیین می گردد، بازگشایی مکان های پر رفت و آمد مانند تالارها بدون شک رسیک انتقال بیماری را بالا خواهد برد.

*تغییر رفتار مردم و برگزاری جشن ها عامل افزایش میزان ابتلا

ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت معتقد است، در روزهای کرونایی شرایط قرمز به استان هایی گفته می گردد که از نظر میزان موارد جدید ابتلا و بستری نسبت به سایر مناطق، آمار بالاتری داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در بعضی از استان های کشور شیوع بیماری کرونا به طور قابل توجهی بیشتر از سایر مناطق است، ادامه داد: در حال حاضر استان های کردستان، خوزستان، هرمزگان، کرمانشاه و بوشهر جزء مناطق قرمز هستند. این استان ها در گذشته جزء استان هایی بودند که شدت شیوع بیماری کرونا در آنها متوسط بود اما امروزه شاهد افزایش موارد ابتلا به بیماری در این استان ها هستیم.

حریرچی گفت: تغییر رفتار مردم و برگزاری جشن ها و تجمعات باعث افزایش میزان موارد ابتلا به بیماری کرونا در بعضی از استان ها شده است.

به گزارش فارس، میزان افزایش شیوع کرونا درحالی اتفاق افتاده است که طی روزهای اخیر بیشتر محدودیت ها برداشته شد و طرح ترافیک نیز مانند ماه های قبل اجرایی شد، هرچند در این بعضی مسوولان وزارت بهداشت معتقدند که با افزایش میزان ابتلا ممکن است محدودیت ها بازگردد اما رعایت نکردن نکات بهداشتی و فراموش کردن بیماری توسط مردم اصلی ترین عامل شیوع بیشتری بیماری و افزایش تعداد فوتی ها طی روهای گذشته بوده است.

پریها: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

مجله سرگرمی: مجله سرگرمی و گردشگری

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 28281

به "چرا آمار فوتی های کرونا 3 رقمی شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا آمار فوتی های کرونا 3 رقمی شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید