چرا صاحبان خانه های 900 میلیونی خط خوردند؟

به گزارش بلاگ پو، در شرایطی داشتن ملک 900 میلیون تومانی به بالا به عنوان یکی از ملاک ها در عدم پرداخت کمک های حمایتی دولت اعلام شده که یک کارشناس اقتصاد مسکن معتقد است در شرایط موجود، لزوما تمامی دارندگان خانه های 900 میلیونی نمی توانند جزو سه دهک بالای جامعه باشند.

چرا صاحبان خانه های 900 میلیونی خط خوردند؟

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، افرادی که ملک با ارزش 900 میلیون تومان به بالا دارند و هم چنین خانوارهایی که جزو سه دهک بالایی جامعه قرار دارند مشمول دریافت کمک معیشتی نمی شوند؛ این خبر را روز سه شنبه 5 آذرماه وزیر رفاه گفت.

در پرداخت یارانه و کمک حمایتی قرار است سه دهک بالای درآمدی مشمول نشده و کنار گذاشته شوند. با این حال کارشناسان می گویند بخش قابل توجهی از افرادی که خانه 900 میلیون تومانی در تهران دارند لزوما در زمره سه دهک بالای جامعه محسوب نمی شوند. از سوی دیگر با توجه به جهش قیمت مسکن در شهر تهران ارزش خانه ها افزایش یافته اما متناسب با آن درآمد افراد بالا نرفته است.

برای این که ارزیابی درستی از خانه های 900 میلیون تومانی داشته باشیم کافی است مظنه قیمت مسکن در مناطق مختلف تهران را بررسی کنیم. به طور مثال قیمت یک واحد 70 متری 14 سال ساخت در محله شمس آباد تهران یک میلیارد و 250 میلیون تومان معین شده است. یک آپارتمان 72 متری 16 ساله در جنت آباد مرکزی نیز 920 میلیون تومان قیمت دارد. یک واحد 62 متری 10 ساله در محله پونک 900 میلیون تومان قیمت گذاری شده است. هم چنین قیمت یک آپارتمان 75 متری 14 سال ساخت در تهرانپارس 950 میلیون تومان معین شده است.

گزارش های میدانی نشان می دهد مالکانی که این خانه ها را به قصد مصرف خریداری می کنند، عموما از اقشار کارمند یا کسانی هستند که میانگین درآمد ماهیانه آنها کمتر از پنج میلیون تومان است.

یک کارشناس: حذف بسته حمایتی باید بر اساس چند معیار باشد

در این باره مهدی روانشادنیا، کارشناس اقتصاد مسکن درباره حذف مالکان خانه های 900 میلیون تومانی به بالا از دریافت کمک معیشتی حاصل از اصلاح نرخ بنزین گفت: این موضوع از چند جنبه قابل بحث است؛ یکی این که آیا صرف دارایی یا تملک یک دارایی می تواند ملاک کافی برای احراز تمکن مالی کسی شود یا نه؟ ممکن است افرادی، دارای غیرمنقولی را در یک دوره زمانی به ارث برده یا در دوره ای که درآمدشان کفایت لازم را داشته، خانه ای خریداری کرده باشند اما هم اکنون شرایط درآمدی خوبی ندارند.

وی اضافه کرد: مطلب دوم این که وقتی صحبت از دارایی مسکن می کنیم، تنها ملاک، قیمت مسکن نیست. متراژ به نسبت تعداد نفرات یک پارامتر است. ممکن است در یک خانه 900 میلیون تومانی دو نفر زندگی کنند اما در واحدی با قیمت مشابه، هفت نفر ساکن باشند. مسلم است که هزینه زندگی برای این دو گروه متفاوت خواهد بود.

روانشادنیا تاکید کرد: مطلب دیگر این که عمده واحدها در مقیاس متوسط جامعه با تامین تسهیلات از طرف خریدار همراه شده که سهم تسهیلات از هزینه شهفرایندان می تواند فشار مضاعفی را بر بخش درآمدی و هزینه ای خانوار وارد کند.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این که در چنین مواردی سیاست گذاری چندمعیاره باید ملاک قرار گیرد توضیح داد: در تصمیم گیری های چندمعیاره دو مدل جبرانی و غیرجبرانی مدنظر قرار گرفته است و جمع پارامترها است که باعث ملاک تمکن مالی می شود و حد آستانه ای در آن وجود ندارد. ممکن است یک فرد در حوزه دارایی شرایط خوبی داشته باشد ولی در حوزه درآمد از شرایط نامناسبی برخوردار نباشد. دارایی او نیز راکد است و قابلیت تبدیل به درآمد را ندارد.

وی توضیح داد: مثلا یک خانم مسن که در خانه کلنگی ارثی در یک نقطه برخوردار شهر تهران زندگی می کند لزوما فرد پولداری نیست. مدل های جبرانی این موضوع را به صورت معادله ای که جمع جبری اینها ملاک است مورد برآورد قرار می دهد. به نظر می رسد در تصمیم اخیر دولت، مدل های جبرانی که هم در آن شرایط دارایی، درآمد، فرایند درآمد و الگوی مصرف را لحاظ می کند مدنظر قرار داده نشده است.

وی گفت: ممکن است یک خانواده در یک سال شراط درآمد خوبی داشته باشد ولی سال بعد بیکار باشند. از سوی دیگر باید ببینیم ملاک معین قیمت خانه ها بر اساس دفترچه تقویم املاک بوده یا بر اساس قیمت های روز بازار مسکن. اگر دفترچه تقویم املاک مدنظر قرار گیرد ممکن است با ارزش روز متفاوت باشد. البته با تعامل مناسب می توان با مردم و کارشناسان این حوزه به اصلاحات خوبی در روش اجرای این طرح رسید.

میانگین قیمت یک خانه بر اساس الگوی مصرف در تهران 946 میلیون تومان است

بنا بر این گزارش، میانگین قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه 1398 بالغ بر 12 میلیون و 617 هزار تومان در هر متر مربع است که اگر این عدد را در یک خانه 75 متری با توجه به الگوی مصرف ضرب کنیم به رقم 946 می رسیم. یعنی میانگین قیمت یک خانه 75 متری در تهران با توجه به الگوی مصرف 946 میلیون تومان است. بر این اساس ارزش خانه های بازار مسکن شهر تهران در معدل کلی، بیش از حد معین شده برای دریافت کمک هزینه معیشتی است.

از سوی دیگر با توجه به جهش یکباره قیمت مسکن، قدرت خرید متقاضیان مصرفی به شدت کاهش یافته است؛ به طوری که اغلب خانه های 900 میلیونی در حال حاضر همان خانه هایی است که در چند سال اخیر قیمتی به طور متوسط کمتر از 400 میلیون تومان داشته است و درجریان تورم و افزایش قیمت مسکن به 900 میلیون و بالاتر رسیده است که این به معنی افزایش درآمد خانوار نیست.

در این شرایط سود بانکی که می تواند به رقم 900 میلیون تومان تعلق بگیرد با توجه به نرخ سود 20 درصد که عمده بانک ها بالاتر از مصوبه شورای پول و اعتبار پرداخت می کنند حدود 15 میلیون تومان است؛ در حالی که نرخ رهن کامل یک آپارتمان 900 میلیون تومانی بسیار پایین تر از این ارقام است. فرض کنیم یک واحد 900 میلیون تومانی 72 متر مربع وسعت دارد که رهن کامل چنین آپارتمانی در محله های میانی شهر تهران بین 2 تا 3 میلیون تومان است؛ لذا رقم میاگین 2.5 میلیون تومان در نظر گرفته می شود. یعنی نرخ اجاره ماهانه یک آپارتمان در مناطق میانی شهر تهران حدود 6 میلیون تومان است که 9 میلیون تومان پایین تر از نرخ سود بانکی است. یعنی مالک یک خانه 72 متری هم یارانه دریافت نمی کند و هم ماهیانه 9 میلیون تومان از نرخ سود بانکی عقب است. با این اوصاف آیا مالکان تشویق نمی شوند که واحد خود را بفروشند و پول آن را در بانک سپرده گذاری کنند؟ در حالی که عمده کارشناسان علت اصلی رکود تورمی در اقتصاد ایران را بلوکه شدن نقدینگی در بانک ها و حمله آن به بازارهای غیرمولد همچون ارز، طلا و سکه در بازه های زمانی معین می دانند.

به هر ترتیب تحقیقات میدانی نشان می دهد که عمده خانوارهایی که دارای مسکن 900 میلیون تومانی در شهر تهران هستند نه تنها جزو سه دهک بالای جامعه محسوب نمی شوند، بلکه درآمد بسکمک از این افراد پایین تر از سطح نرمال است؛ لذا به اعتقاد بسکمک از کارشناسان، این ملاک نمی تواند توجیه مناسبی برای حذف افراد از دریافت یارانه حاصل از اصلاح نرخ بنزین باشد.

abanhome.com: بازسازی ساختمان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 16492

به "چرا صاحبان خانه های 900 میلیونی خط خوردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا صاحبان خانه های 900 میلیونی خط خوردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید