چرا پزشک لویی چهاردهم متهم به قتل شد؟

به گزارش بلاگ پو، دنیس هیچ اطلاعی از گروه های خونی نداشت، در واقع تا سال 1903، هنوز انسان ها آگاهی دقیقی از این موضوع نداشتند. دنیس چند مجروح بدبخت را پیدا کرد و به یکی از آن ها که در حال مرگ بود، خون گوسفند تزریق کرد.

چرا پزشک لویی چهاردهم متهم به قتل شد؟

تاریخ پزشکی، فراز های خواندنی و هیجان انگیز بسیاری دارد؛ شجاعت و تهور برخی از پزشکان در طول تاریخ، این علم راهبردی را گام به گام پیش برد و به شرایط امروزی آن رساند. با این حال، این بی باکی ها گاه کار دست پزشکان حاذق می داد و باعث می شد که جان بر سر آزمایش های پزشکی بگذارند یا جان بیماران را بگیرند.

از آن جا که پیشرفت علم پزشکی جز با آزمایش و البته تحمل خطا های ناشی از آن ممکن نیست، اطبای چند قرن قبل، برای به کرسی نشاندن نظراتشان، ناچار بودند بازی های خطرناکی را آغاز کنند. یکی از این پزشک ها به نام ژان باپتیست دنیس که دکتر مخصوص لویی چهاردهم بود، درست 353 سال پیش در چنین روزی، دست به یک آزمایش بسیار خطرناک زد.

خون گوسفند در رگ های آدم!

او معتقد بود برای جلوگیری از مرگ بر اثر خونریزی زیاد، باید به مصدوم خون تزریق شود؛ البته تا این جای کار مسئله ای وجود نداشت؛ اما وقتی او دیدگاهش را توسعه داد و به این نتیجه رسید که می شود از خون گوسفند و گاو هم برای درمان مصدوم استفاده کرد، اوضاع کمی به هم ریخت!

دنیس هیچ اطلاعی از گروه های خونی نداشت، در واقع تا سال 1903، هنوز انسان ها آگاهی دقیقی از این موضوع نداشتند. دنیس چند مجروح بدبخت را پیدا کرد و به یکی از آن ها که در حال مرگ بود، خون گوسفند تزریق کرد.

مورخان می نویسند که فرد مذکور از مرگ نجات پیدا کرد! چطور؟ احتمالا بدنش در برابر تغییرات بیوشیمیایی مقاومت کرده بود. دنیس با این نتیجه، به جان مصدومان بعدی افتاد و خب! همه را کُشت و به همین دلیل، متهم به قتل شد!

به دنبال این اتفاقات، فرایند تزریق خون گاو و گوسفند به انسان که البته با توجه به لوازم ابتدایی آن دوران، بسیار دردناک و عفونت زا بود، در سراسر فرانسه ممنوع شد و این خون بازی مرگ آور به پایان رسید.

منبع: روزنامه خراسان

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: فرادید
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 28038

به "چرا پزشک لویی چهاردهم متهم به قتل شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا پزشک لویی چهاردهم متهم به قتل شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید