چگونه استرس بر قلب تاثیر می گذارد

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران : اگرچه متخصصان هنوز مکانیسم های دقیق تعامل ذهن و بدن را درک نکرده اند اما شواهد نشان می دهد که استرس هیجانی بر طیف گسترده ای از بیماری ها تاثیر می گذارد. بنابر این با توجه به این نکته، ما در خصوص چگونگی تاثیر استرس بر قلب صحبت خواهیم کرد.

چگونه استرس بر قلب تاثیر می گذارد

به گزارش خبرنگاران به نقل از همشهری آنلاین ، عوامل روانشناختی می تواند بر اندام های مختلف بدن انسان تاثیر منفی بگذارد. امروز، ما در خصوص چگونگی تاثیر استرس بر قلب و کل سستم قلبی عروقی صحبت خواهیم کرد. در عمل، سلامت روان تقریبا همه بیماری های پزشکی را تحت تاثیر قرار می دهد.ذهن و بدن در یک رابطه صمیمی و تعامل مداوم هستند و هر گونه عدم تعادل عوامل خطر مرگ و میر را افزایش می دهد.

استرس چیست؟

استرس نوعی واکنش بدن ذر برابر موقعیت هایی است که فرد را به خطر می انذازد یا چالش برانگیز است این نوع واکنش می خواهد از مسائل تهدیدآمیز محافظت کند.اگر شرایط استرس زا به مقدار کم باشد برای سلامتی شما ضرری ندارد ولی اگر این شرایط دائمی و یا خیلی شدید شوند می توانند به شما آسیب برسانند..

استرس می تواند تقریبا همه بیماری های عمومی را مانند بیماری کرونر قلب.یا دیابت و همچنین میگرن، سندروم روده تحریک پذیر و فیبرومیالژی را تحت تاثیر خود قرار دهد

استرس چگونه بر سیستم قلبی عروقی تاثیر می گذارد

حدود 20 سال پیش طی مطالعه ای که بر روی بیماران مبتلا به بیماری کرونر انجام شد بین استرس و بیماری ایسکمیک قلب رابطه ای منفی گزارش شد پس از آن نیز بسیاری از تحقیقات دیگر نیز همین موضوع را تایید کردند. با این وجود مکانیسم های دقیق ارتباط توسط آن ها هنوز نامشخص است.

در این مورد که چگونه استرس هیجانی می تواند سکته قلبی حاد را مانند افزایش فشارخون، ضربان قلب و حتی ظرفیت تجمع پلاکت ها تحریک کند وجود دارد. همه این ها ارتباط نزدیکی با ترشح انتقال دهنده های عصبی دارند.

افزایش قابل توجه ضربان قلب و فشار خون ممکن است منجر به افزایش احتیاج اکسیژن از میوکارد گردد. در بعضی شرایط خاص بیمار، یعنی در کسانی که خطر قبلی بیشتری دارند، ممکن است منجربه حمله قلبی حاد گردد

همه این عوامل نیز به ناهنجاری های خاصی در سیستم عصبی خود مختار اشاره دارد.این قسمت، عصبی است که مسئول اعمال غیر ارادی مانند تنفس یا ضربان قب است.

اگر فرد عوامل خطر مانند وجود پلاک های آترواسکلروتیک در عروق کوچک را ایجاد نموده باشد، در این صورت ترشح از سیستم عصبی می تواند منجر به حادثه پلاک گردد. این وضعیتی است که در آن آتروما تجزیه شده و مانع گردش خون می گردد و جریان اکسیژن به بافت ها را قطع می نماید.

اضطراب و بیماری قلبی

همچنین لازم به شرح است که شرایط استرس زای زندگی روزمره می تواند باعث افزایش سیگارهای مصرفی سیگاری ها گردد.. به همین ترتیب در بعضی افراد، استرس باعث بدتر شدن رژیم غذایی آن ها می گردد که به نوبه خود منجر به افزایش کلسترول در خون آن ها می گردد.

علائم استرس که قلب را تحت تاثیر قرار می دهد

بعضی از افراد به دلیل شخصیت یا موقعیت های تجربه شده، بیشتر از دیگران مستعد بروز علائم استرس هستند.

یکی از علائم کلاسیک استرس که بر قلب تاثیر می گذارد، تپش قلب است و این شتاب های ضربان قلب همراه با تاکی کاردی است که احساس می گردد در سینه می کوبد. درد قفسه سینه نیز می تواند مظهر این مشکل باشد.

نکاتی برای مبارزه با استرس در قلب

شناخت اثر متقابل عوامل عوامل استرس زا و بیماری های مختلف قلبی باید باعث توسعه راهکارهای پیشگیری گردد. . بعضی از افراد در معرض خطر فزاینده ابتلا به شرایطی قرار دارند که منجر به حمله قلبی یا سکته می گردد.

پیشگیری از حوادث قلبی عروقی ممکن است در صورتی امکان پذیر باشد که همراه با رژیم و ورزش ، افراد روشهای موثر کاهش استرس را نیز به کار گیرند. در زمان بروز مسائل شدید عاطفی ، افراد می توانند به عنوان مثال از تکنیک های آرام سازی استفاده نمایند. در عین حال ، مهم است که تا آنجا که ممکن است از عوامل محرک استرس نیز پرهیز نمایند.

به طور کلی هدف یک برنامه مدیریت استرس کاهش تاثیر آن بر بیمار خواهد بود. از بین بردن عوامل استرس زا غیر ممکن است اما می توان آن ها را محدود کرد و همانطور که مهار آن ها امکان پذیر است می توان آن ها را به محرک هایی برای بهبود فرد تبدیل کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 29 بهمن 1399 بروزرسانی: 29 بهمن 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 41760

به "چگونه استرس بر قلب تاثیر می گذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه استرس بر قلب تاثیر می گذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید