چگونه در زمان سفر گیاهان خود را آبیاری کنیم؟

به گزارش بلاگ پو، یک بطری با دهانه باریک پیدا کنید. برای این کار می توانید از بطری شیشه ای نوشابه بهره ببرید. بسته به اندازه گلدان، بزرگی بطری را انتخاب کنید. بطری را از آب پر کنید. با انگشت خود دهانه آن را بپوشانید و سریع برگردانده، درون خاک فرو کنید. بطری را تا فقط تا ابتدای گردنه آن پر کنید. اگر گیاهتان به کود احتیاج دارد، می توانید آن را به بطری اضافه کنید.

چگونه در زمان سفر گیاهان خود را آبیاری کنیم؟

خبرنگاران- همه ما هر از چند گاهی احتیاج به سفر رفتن داریم. اگر حیوان خانگی داشته باشیم، می توانیم آن را برای چند روز به دوستی بسپاریم. اما چه فکری برای گیاهانمان کنیم؟ برخی از گیاهان توانایی خشکی را دارند و برای مدتی زنده می مانند، اما بسیاری، هفته ای یک بار و یا روزانه باید آبیاری شوند. اگر قرار است برای مدتی دور از خانه باشید، برای آن ها باید فکری بکنید. برای این کار شاید حتی به یاری دوست یا همسایه هم احتیاج نباشد. در ادامه به چند روش به برطرف این مشکل می پردازیم.

استفاده از بطری

1. قبل از هر کاری ابتدا گیاه را آبیاری کنید. حتما کل خاک را مرطوب کنید. اگر خاک خشک باشد، کل آب داخل بطری را فورا به خود جذب می نماید.

2. یک بطری با دهانه باریک پیدا کنید. برای این کار می توانید از بطری شیشه ای نوشابه بهره ببرید. بسته به اندازه گلدان، بزرگی بطری را انتخاب کنید. بطری را از آب پر کنید. با انگشت خود دهانه آن را بپوشانید و سریع برگردانده، درون خاک فرو کنید. بطری را تا فقط تا ابتدای گردنه آن پر کنید. اگر گیاهتان به کود احتیاج دارد، می توانید آن را به بطری اضافه کنید.

3. بطری را به آرامی درون خاک فشار داده و سعی کنید نزدیک ریشه گیاه قرار بدهید. حتما چند سانتی متر از گردن بطری باید داخل خاک باشد. بعد از چند ساعت وضعیت بطری را چک کنید، زیرا ممکن است در خاک تکان بخورد و کج و خارج گردد.

4. همچنین سطح آب بطری را در لحظه اول گذاشتن در آب علامت گذاری کنید. بعد از مراجعه دوباره آن را چک کنید. اگر هیچ آبی خارج نشده باشد، یعنی سیستم شما درست کار نمی نماید. بطری را درآورده و دوباره جاگذاری کنید. مطمئن شوید که خاک وارد لبه بطری نشده باشد، زیرا در این صورت جهت آب مسدود می گردد.

استفاده از طناب برای سیستم قطره چکانی

1. مانند روش قبل ابتدا خاک گلدان را کاملا آبیاری و مرطوب کنید.

2. برای این کار از کوزه و یا پارچ بهره ببرید. آن را کنار گلدان و ترجیحا دور از آفتاب مستقیم قرار دهید. با این کار میزان تبخیر کم می گردد و آب بیشتری در دسترس گیاه قرار می گیرد. این روش، آب مورداحتیاج گیاه را بیش از یک هفته تامین می نماید.

3. نخ کتان برای این کار مناسب است. آن را به اندازه ای که از ظرف آب تا داخل گلدان باشد، ببرید. اگر نختان زیادی نازک است، به صورت یک لایه آن را گیس و بهره ببرید. حتما چک کنید تا نخ قدرت توانایی رطوبت را داشته باشد. در غیر این صورت این روش موثر نخواهد بود.

4. یک سر نخ را درون ظرف آب قرار دهید. حتما آن را طوری ببرید که تا انتهای ظرف برسد. اگر می خواهید با این روش بیش از یک گیاه را آبیاری کنید، بهتر است برای هرکدام از ظرف جداگانه بهره ببرید. این طوری ریسک تمام شدن آب درون ظرف درزمانی که نیستید، کاهش پیدا می نماید.

5. اگر از این روش برای آبیاری گیاهانی مانند ساکولنت ها که آب زیادی احتیاج ندارند، استفاده می کنید، استفاده از یک ظرف برای چند گیاه اشکالی ندارد.

6. سر دیگر نخ را درون خاک فرو کنید و چند سانتی متر داخل ببرید. در این مورد هم، در مقابل نور مستقیم خورشید نبودن، بهتر است. اگر نور زیادی بر آن بتابد، آب در طول نخ بخار شده و به داخل گلدان نمی رسد.

7. هم زمان می توانید به آن کود هم اضافه کنید. اگر ظرف آبتان در معرض نور خورشید است، می توانید برای جلوگیری از تبخیر زیاد، بخشی از آن را با درپوش بپوشانید.

8. باید حتما ظرف آب را جوری قرار دهید تا امتداد نخ در آن در سطح بالاتری نسبت به گلدان باشد. اگر ظرفتان کم ارتفاع است، چیزی زیرش بگذارید. اگر این مورد رعایت نگردد آب توانایی داخل شدن به خاک را ندارد.

سیستم قطره چکانی با استفاده از بطری

1. یک بطری پلاستیکی تهیه کنید. سایز آن را می توانید با توجه به اندازه گلدانتان انتخاب کنید. با استفاده از میخ و چکش در ته بطری و همچنین در دیواره آن چند سوراخ ایجاد کنید. حواستان باشد که حتما سوراخ ها در یک طرف بطری باشند. از آن جایی که در این روش بطری کاملا داخل خاک قرار می گیرد، موثرترین روش است.

2. در وسط گلدان حفره ای ایجاد کنید. حفره باید آنقدر عمیق باشد که بطری را تا لبه در خود جای دهد.

3. دوباره در این مرحله می توانید از کود درون آب بهره ببرید. خاک دور حفره را با دست، کمی فشرده و بطری را در آن فرو کنید.

4. درپوش بطری را ببندید تا تبخیر آن به کمترین مقدار برسد. این کار به علاوه جریان ورود آب به داخل خاک را هم کند می نماید. این روش برای گیاهانی که احتیاج به آب زیاد ندارند و یا برای مواقعی که مدت طولانی دور از خانه هستید، مناسب است. هرچقدر که درپوش را محکم تر ببندید جریان آب به داخل خاک کندتر می گردد.

5. سطح آب بالای بطری را علامت بزنید. اگر بعد از چند ساعت اصلا آبی خارج نشده بود، درپوش را کمی شل کنید و برعکس اگر مقدار زیادی آب خارج شده بود، درپوش را سفت کنید تا آب سریع خارج نگردد.

وب سایت مدوپیا

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: زندگی امروز
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 5281

به "چگونه در زمان سفر گیاهان خود را آبیاری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در زمان سفر گیاهان خود را آبیاری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید