چگونگی پهن کردن فرش؛ از قواعدش خبر داری؟

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران: استفاده از فرش در دکوراسیون منزل، اهمیت بسیاری دارد. این عنصر دکوراسیونی می تواند به عنوان یک سرانجام دهنده به چیدمان منزل، یکپارچگی و یکدستی فضای خانه شما را مهیا نموده و آن را کامل تر جلوه دهد.

چگونگی پهن کردن فرش؛ از قواعدش خبر داری؟

علاوه بر این گرم کردن و دنج کردن خانه، احساس امنیت بیشتر، افزایش زیبایی و راحتی فضا و... نیز از دیگر مزایای استفاده از فرش در دکوراسیون منزل است، اما نکته ای که باقی می ماند این است که آیا ما می توانیم هر فرشی را به هر شکل و اندازه ای برای دکوراسیون منزل خود تهیه کرده و آن را بر روی زمین پهن کنیم؟

طبیعتاً چنین چیزی نخواهد بود و قواعد مشخصی برای پهن کردن فرش وجود دارد. در این مطلب همراه ما باشید تا از باید ها و نباید های پهن کردن فرش در دکوراسیون منزل صحبت کنیم.

چیدمان فرش در دکوراسیون نشیمن

یکی از مهم ترین بخش های خانه که برای انتخاب فرش آن موقع، حوصله و دقت زیادی صرف می کنیم دکوراسیون نشیمن است. این بخش از خانه به دلیل آنکه پر رفت وآمدتر از سایر قسمت هاست از اهمیت بسیاری زیادی برخوردار است، بنابراین دقت در نحوه پهن کردن و چیدمان فرش آن نیز به نوبه خود مهم خواهد بود.

اولین چیزی که باید در رابطه با پهن کردن و چیدمان فرش در دکوراسیون نشیمن بگوییم آن است که فرش باید به گونه ای چیدمان شده باشد که پایه های جلویی مبلمان بر روی آن و پایه های عقبی آن ها در بیرون از حاشیه فرش قرار گرفته باشند. با توجه به این موضوع متوجه خواهید شد که ابعاد فرش چقدر می تواند در زیباتر و البته قاعده مند تر شدن دکوراسیون نشیمن شما تأثیرگذار باشد.

اگر فرش شما خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک تر از حد متناسب با نشیمنتان باشد مجبور خواهید بود که برای رعایت قاعده پایه مبلمان، مبل ها را یا بیش از حد به هم نزدیک کنید و یا آن ها را خیلی از هم فاصله دهید! البته ناگفته نماند که اگر به فرش های بزرگ علاقه دارید می توانید هر چهار پایه مبل را بر روی فرش قرار دهید، ولی با این کار منزل خود را شلوغ تر و البته کمی کوچک تر از چیزی که هست نشان خواهید داد.

علاوه بر تمامی این ها اگر شما از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می دهند برای دکوراسیون نشیمن خود از فرش ها و یا قالیچه های کوچک استفاده نمایند می توانید قواعد چیدمان فرش را با توجه به شرایط کمی تغییر دهید، به گونه ای که فرش را بین مبلمان گذاشته و هیچ کدام از پایه های مبلمان را بر روی آن نگذارید.

فرش در دکوراسیون غذاخوری

معمولاً وقتی در دکوراسیون ناهارخوری که فرش ندارد می روید و پشت میز می نشینید از برخورد پاهایتان با کف زمین حس خوبی پیدا نخواهید کرد. باید گفت که پهن کردن و چیدمان فرش در دکوراسیون ناهارخوری نیز قواعد مخصوص به خودش را دارد، مثلاً آنکه بهتر است فرشی را برای اتاق غذاخوری تان انتخاب کنید که چیزی حدود 60 سانتی متر از هر طرف میز و جایگاه های ناهارخوری شما بیرون باشد.

این کار باعث می گردد که وقتی بر روی جایگاه می نشینید و آن را عقب می کشید هم چنان پایه های جایگاه بر روی فرش باشد و جایگاه کج و راست نگردد، به علاوه آنکه یکپارچگی و تناسب فضا از نیز بین نمی نرود، البته باید اعتراف کنیم که این قاعده بیشتر مخصوص خانه هایی است که فضای زیادی دارد و می تواند در چیدمان وسایل آن مانور بیشتری داد.

فرش در دکوراسیون اتاق خواب

دکوراسیون اتاق خواب نیز از مواردی است که اهمیت آن بسیار زیاد است و قاعده مند بودن آن تأثیر بسیاری در زیبایی و استفاده بهینه از فضا خواهد داشت. در رابطه با انتخاب فرش برای دکوراسیون اتاق خواب نیز مسائل و قواعدی وجود دارد که با رعایت آن ها می توانید اتاق خوابی شکیل تر داشته باشید، مثلاً اولین چیزی که می توانیم به آن اشاره کنیم ابعاد فرش است.

بهتر است به دنبال فرشی برای دکوراسیون اتاق خواب خود باشید که چیزی حدود 30 تا 45 سانتی متر از تخت خوابتان بزرگ تر باشد و از پایه های آن بیرون بزند، البته این موضوع در رابطه با تخت های یک یا دونفره متغیر خواهد بود و می توان از حداقل یا حداکثر این عدد در شرایط مختلف استفاده نمود.

در این میان بسیاری از افراد علاقه ای به استفاده از فرش های بزرگ ندارند و ترجیح می دهند به جای آن به سراغ قالی و قالیچه هایی با ابعاد کم بروند. در این صورت می توان فرش را به طور کامل در قسمت پایینی تخت خواب قرار داد، به گونه ای که وقتی از خواب بیدار می شوید و بر روی تخت می نشینید پاهایتان بر روی فرش قرار بگیرد.

قاعده فاصله فرش و دیوار

علاوه بر قواعد مربوط به چیدمان فرش در قسمت های مختلف خانه، اصولی کلی نیز در رابطه با پهن کردن فرش در دکوراسیون منزل وجود دارد، برای مثال معمولاً بسیاری از افراد دقیقاً نمی دانند که چگونه می توانند فرشی تهیه نمایند که ابعاد آن با خانه و اتاق هایشان متناسب باشد.

خوب برای این کار قاعده هایی وجود دارد، مثلاً طراحان داخلی معمولاً توصیه می نمایند که فاصله فرش با دیوار های کناری چیزی حدود 45 تا 50 سانتی متر باشد. با این حال اگر خانه شما کوچک است و دستتان برای رعایت این فاصله باز نیست می توانید آن را به حداقل 10 سانتی متری نیز کاهش دهید.

این کار قطعاً می تواند در مرتب تر و متشکل تر شدن خانه و البته جلوه بیشتر کف پوش، فرش و... تأثیرگذار باشد. این قاعده در رابطه با اکثر قسمت های خانه صدق می نماید و می توانید از آن بهره بگیرید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 13 شهریور 1400 بروزرسانی: 13 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 13855

به "چگونگی پهن کردن فرش؛ از قواعدش خبر داری؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونگی پهن کردن فرش؛ از قواعدش خبر داری؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید