کشف جزئیات جدیدی از سفر فاجعه بار 1845 با کمک لاشه کشتی های آن

به گزارش بلاگ پو، پژوهشگران باتوجه به اشیا و اسناد مکتوب سالم در لاشه دو کشتی انگلیسی در کانادا امیدوار هستند که جزئیات بیشتری از سفر اکتشافی فاجعه بار سال 1845 را کشف کنند.

کشف جزئیات جدیدی از سفر فاجعه بار 1845 با کمک لاشه کشتی های آن

پژوهشگران کانادایی، تصاویر تازهی از یک کشتی غرق شده که به طرز شگفت انگیزی سالم مانده است، منتشر کرده اند که می تواند جزئیات بیشتری از سفر اکتشافی شمالگان در سال 1845 را افشا کند، سفری که کاشف مشهور بریتانیایی، جان فرانکلین در پی کشف یک راه تازه برای رسیدن به آلاسکا از طریق گذرگاه های قطبی شمال کانادا، جان خود را از دست داد. طبق پژوهش سازمان پارکز کانادا که با همکاری پژوهشگران اینوئیت اجرا شده است، لاشه کشتی اچ ام اس ترور به واسطه آب های سرد و عمیق خلیج ترور در نوناووت کانادا به همان شکل خود به جای مانده و لایه های لجن و گل باعث حفظ مصنوعاتی نظیر نقشه ها، ابزارهای علمی و گزارش های روزانه کشتی شده است.

کشتی اچ ام اس اربوس و اچ ام اس ترور در سال 1845 برای پیداکردن راهی در گذرگاه شمال - غربی از انگلستان حرکت کردند، اما گرفتار یخ های دریا شده و 129 خدمه آن مجبور به ترک کشتی شدند و همه این افراد در تلاش برای گذر از شمالگان، جان خود را از دست دادند. پژوهشگران با استفاده از زیردریایی کنترل از راه دور، تصاویر و ویدئوهایی از لاشه کشتی جمع آوری کرده اند که آن را به عنوان یکی از بزرگ ترین و پیچیده ترین اقدامات باستان شناسی زیر آب در تاریخ کانادا توصیف می کنند. آن ها با کمک این دستگاه به بررسی 20 کابین کشتی پرداخته اند که طبق بیانیه پارکز کانادا، برای اولین بار است که داخل کشتی اچ ام اس ترور به صورت سازمان یافته مورد کاوش قرار می گیرد.

رایان هریس، هدایتگر این زیردریایی کنترل از راه دور می گوید:

هنگام کاوش در اچ ام اس ترور، احساس کردیم که این کشتی به تازگی متروکه شده و فقط به خاطر گذر زمان به فراموشی سپرده شده است.

پژوهشگران پیروز شده اند از 90 درصد عرشه پائینی از جمله محل اقامت خدمه عکس برداری کنند. کابین کاپیتان کشتی به عنوان بزرگ ترین بخش این گنجینه و همچنین بهترین بخش عرشه پایینی، به خوبی سالم مانده است و تا به امروز کابینت های نقشه، سه پایه و یک جفت دماسنج در آن شناسایی شده اند. پشت یک در بسته، خوابگاه کاپیتان واقع شده است و تنها بخشی از عرشه پایین است که باستان شناسان پیروز به کاوش در آن نشده اند. این تیم پژوهشی معتقدند، دمای آب صفر درجه سانتی گراد یا کمتر و فقدان نور طبیعی منجر به سالم ماندن اسناد مکتوب شده است و رسوبات نیز از طریق ایجاد محیطی با اکسیژن کمتر، به حفظ مواد آلی نظیر کاغذ کمک کرده اند.

مارک آندره برنیه، مدیر باستان شناسی زیر آب سازمان پارکز کانادا گفته که شرایط کابین کاپیتان فراتر از انتظار ما بوده است. او می گوید:

نه تنها مبلمان و کابینت ها سر جای خودشان هستند، بلکه کشوها نیز بسته اند و بسکمک از وسایل زیر لجن و گل ولای مدفون شده است. در واقع اشیا و اسناد در بهترین شرایط ممکن نگهداری شده و سالم مانده اند. تمام کشوها و فضاهای بسته این کابین، گنجینه ای از اطلاعات بی نظیر درباره سرنوشت سفر اکتشافی فرانکلین هستند.

پژوهشگران اکنون می خواهند با تجزیه وتحلیل اطلاعات به دست آمده از اچ ام اس ترور، درک بهتری از سرنوشت این کشتی پیدا کنند و امیدوار هستند که بتوانند زندگی کل خدمه کشتی را به تصویر بکشند. شرایط بسیار عالی کشتی می تواند به بسکمک از سؤالات مربوط به جزئیات سفر اکتشافی فرانکلین پاسخ دهد که از سال 1845 در هاله ای از ابهام به جای مانده است. کانادا و اینوئیت طبق توافق نامه سال 2018، به طور مشترک مالک مصنوعاتی خواهند بود که از دو کشتی اچ ام اس اربوس و اچ ام اس ترور پیدا می شود. لاشه کشتی اچ ام اس ترور در سپتامبر 2016 در بستر دریای نزدیک به جزیره کینگ ویلیام و کشتی اچ ام اس اربوس در سپتامبر 2014 پیدا شد. آخرین سفر اکتشافی فرانکلین که با همین دو کشتی انجام شد، فاجعه بارترین سفر اکتشافی قطب را در تاریخ انگلیس رقم زد.

اگر قصد سفر دارید، می توانید برای خرید بلیط هواپیما با استفاده از موتور جستجوی پرواز خبرنگاران پایین ترین قیمت بلیط ها را از بین فروشنده های معتبر مشاهده کرده و بلیط سفر خود را ارزان تر از همه جا تهیه کنید.

منبع: کجارو / edition.cnn.com
انتشار: 2 فروردین 1401 بروزرسانی: 2 فروردین 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 60403

به "کشف جزئیات جدیدی از سفر فاجعه بار 1845 با کمک لاشه کشتی های آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف جزئیات جدیدی از سفر فاجعه بار 1845 با کمک لاشه کشتی های آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید