کشف یک باکتری برای مقابله با پیری

به گزارش بلاگ پو، مطالعات تحقیقاتی نشان داد که پیوند مدفوع از موش های جوان به موش های پیر می تواند در بهبود عملکرد شناختی و فیزیولوژیکی مؤثر باشد.

کشف یک باکتری برای مقابله با پیری

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از نیواطلس، تحقیقات تازه منتشر شده در مجله علمی نیچر ایجینگ، حاکی از نشانه های اولیه از چگونگی تأثیر احتمالی باکتری های روده بر فرایند پیری مغز در پستانداران ارائه داده است. این مطالعه نشان داد که پیوند مدفوع از موش های جوان به پیر، بعضی از جنبه های تحلیل رفتن مغز بر اثر افزایش سن را معکوس می نماید.

در چند سال گذشته مطالعات شگفت انگیز متعددی از ارتباط جالب جمعیت گسترده باکتری های ساکن روده ما که در اصطلاح به آن میکروبیوم گفته می گردد و سلامت عمومی بدن پرده برداشته است. اوتیسم، بیماری پارکینسون، افسردگی و حتی خلق وخوی فرد، همگی به نوعی با میکروبیوم روده در ارتباط هستند.

یک مطالعه تأثیرگذار در سال 1396/ 2017 نشان داد که پیوند مدفوع از بچه ماهی برکه ای جوان به ماهی مسن تر طول عمر ماهی پیر را تا 37 درصد افزایش می دهد. اما تا به حال تحقیقات زیادی روی پیوند مدفوع جوان و پیر در پستانداران انجام نشده بود.

این تحقیقات تازه به صورت دقیق بر پیری مغز متمرکز شده است. نمونه مدفوع از موش های جوان (سه ماهه) جمع آوری و به موش های مسن (20 ماهه) پیوند داده شد. پیوند مدفوع چندین بار در هفته و به مدت چهار هفته تکرار شد.

در انتها این آزمایش یک ماهه، بعضی تغییرات شناختی و فیزیولوژیکی در موش های مسنی که پیوند مدفوع جوان دریافت نموده بودند، مشاهده شد. محققان با استفاده از یک آزمایش ماز ساده (راستا مارپیچ)، شاهد بهبود توانایی یادگیری و حافظه فضایی طولانی مدت در موش های مسن بودند.

پژوهشگران با آنالیز دقیق تر مغز حیوانات مورد آزمایش، متوجه تغییرات معکوسی در فرایند تحلیل بخش هیپوکامپ مغز وابسته به سن شدند. این مشاهده به ویژه در رابطه با تغییرات وابسته به سن در فعالیت میکروگلیا حائز اهمیت است. میکروگلیاها، نوعی از سلول های ایمنی مغز هستند که برای شناخت و انعطاف پذیری عصبی ضروری هستند و در تخریب عصبی که منجر به کاهش توان شناختی وابسته به سن می گردد، نقش دارد.

جان کریان، محقق اصلی کالج دانشگاه کورک (UCC) می گوید: این تحقیقات تازه می تواند بازی را تغییر دهد، زیرا ما دریافتیم که میکروبیوم می تواند فرایند تحلیل رفتن توان مغز ناشی از افزایش سن معکوس کند. علاوه بر این شواهدی مبنی بر بهبود توانایی یادگیری و عملکرد شناختی هم مشاهده نموده ایم.

البته امکان تطابق این نتایج با فرآیند پیری در انسان هنوز خیلی تعیین نشده است. کریان تأکید می نماید که هنوز کار های زیادی باید انجام گردد تا این یافته ها به هر نوع درمان انسانی بتواند تبدیل گردد.

شان گیبونز، متخصص میکروبیوم که در این مطالعه همکاری نداشته است در مصاحبه با ساینس مگ، این مطالعه را یک تور قدرت نامیده است. گیبونز بعلاوه خاطرنشان می نماید که تا به امروز مطالعات پیوند مدفوع بر روی موش ها یافته های گوناگونی را ارائه نموده است، که نشان می دهد ما باید اطلاعات بیشتری در خصوص ارتباط روده و مغز با واسطه میکروبیوم داشته باشیم.

پل راس، مدیر مرکز تحقیقات میکروبیوم اِی پی سی ایرلند، خوش بین است که این نوع یافته های اولیه می تواند در آینده به توسعه درمان های میکروبی برای پیری مغز منجر گردد.

راس می گوید: این تحقیق پروفسور کریان و همکارانش اهمیت میکروبیوم روده را در بسیاری از جنبه های سلامت و به ویژه در محور مغز/روده نشان می دهد که عملکرد مغز می تواند به طور مثبت تحت تأثیر قرار گیرد. این مطالعه در آینده امکان تنظیم میکروبیوتای روده را به اسم یک هدف درمانی برای تأثیر بر سلامت مغز فراهم می نماید.

این مطالعه تازه در مجله نیچر ایجینگ (Nature Aging) منتشر شده است.

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 52612

به "کشف یک باکتری برای مقابله با پیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک باکتری برای مقابله با پیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید