10 فیلم برتر و مهیج ونیزِ سال جاری که باید آن ها را دید

به گزارش بلاگ پو، خبرنگاران: از جاذبه (Gravity) و اولین انسان (First Man) گرفته تا روما (Roma) و ستار ه ای متولد شده است (A Star Is Born) فستیوال فیلم ونیز همیشه آغاز کننده فصل پاییز سینما ها و یکی از قابل اعتمادترین سکو های پرتاب برای فیلم هایی بوده که در مراسم اسکار از شانس بالایی برخوردار هستند.

10 فیلم برتر و مهیج ونیزِ سال جاری که باید آن ها را دید

برای دیدن شاهکارهای تاریخ اروپا با تور ایتالیا همراه شوید.

سال جاری، اما جشنواره فیلم ونیز ترکیب متفاوتی دارد. تنها فیلم های قابل توجه استودیو های بزرگ هالیوودی که در این فستیوال اکران می شود یک فیلم حماسی فضایی از کارگردان شهر گمشده زی (The Lost City of Z) و یک فیلم تقریباً ابرقهرمانی از کارگردان فرانچایز خماری (Hangover) است.

در این میان، پرشانس ترین فیلم برای رقابت در اسکار نیز ساخته سرویس اینترنتی نتفلیکس است در حالی که داستان ازدواج (Marriage Story) از نوآ بامباک نیز از شانس خوبی برای بردن جوایز سینمایی پاییز و زمستان برخوردار است. گفتنی است که فستیوال فیلم ونیز به عنوان قدیمی ترین فستیوال فیلم دنیا تنها منحصر به فیلم های دارای شانس اسکار نبوده و فیلم هایی از سراسر دنیا در آن به نمایش در می آیند. در ادامه می خواهیم شما را با 10 فیلم برتر این فستیوال آشنا کنیم که حرف های زیادی برای گفتن دارند.

1. در خصوص بی پایانی - روی اندرشون

فیلم 73 دقیقه ای در خصوص بی پایانی (About Endlessness) ساخته، روی اندرشون، کارگردان متفاوت سوئدی است که از بهترین کار های او می توان به ترانه هایی از طبقه دوم (Songs from the Second Floor)، تو، زنده (You, the Living) و کبوتری برای تاًمل در باب هستی روی شاخه نشست (A Pigeon Sat on a Branch Contemplating Existence) اشاره نمود.

این فیلم نیز یکی دیگر از مدیتیشن های شخصی نیشدار کارگردان در خصوص اپرای کمیک زندگی و مرگ است که در آن راوی داستان نقش شهرزاد داستان های هزار و یک شب را دارد، شخصیتی که در بحبوحه یک جنگ از تصویری ما را به تصویری دیگر هدایت می نماید. در یک سکانس شاهد رژه یک لشکر شکست خورده در راستا رفتن به اردوگاه اسرای جنگی هستیم که شباهت بسیاری به سکانس شاه کارل دوازدهم نامیرا در فیلم کبوتری برای تاًمل در باب هستی روی شاخه نشست خود او دارد. این فیلم به طور خلاصه انعکاسی از زندگی انسان همراه با زیبایی ها و بی رحمی ها، شکوه و بی ارزشی آن به وسیله چندین داستان است که پشت سر هم روایت می شوند.

2. اَد آسترا - جیمز گری

فیلم 85 میلیون دلاری جدید جیمز گری با عنوان اَد آسترا (Ad Astra) دو بار با تاخیر تکمیل همراه شده و به جشنواره کن نرسید و سپس ادغام فاکس و دیزنی در هم نیز ساخت آن را با تهدید روبرو ساخت. با این وجود کمتر کسی باور می نمایند که تهیه نمایندگان فیلم راضی شده اند 85 میلیون دلار برای ساخت این فیلم به کارگردان فیلم شکست خورده شهر گمشده زی بدهند. این فیلم دو بازیگر سرشناس و ستاره را در کنار هم قرار داده است: برد پیت و تامی لی جونز. جمیز گری که در میان مخاطبان سینما چهره محترمی است همواره در باکس آفیس مورد بی مهری قرار گرفته، زیرا ساخته های او خوشایند مخاطبان عام قرار نمی گیرد.

در این فیلم، برد پیت نقش سروان روی مک براید را بازی می نماید، مردی که به انتهای منظومه شمسی سفر می نماید تا تنها مردی را بیابد که می تواند یک بحران بزرگ که بشریت را به سمت نابودی می برد حل نماید و ای مرد کسی نیست جز پدر او که سال ها پیش در دل فضا ناپدید شده است. انتظارات زیادی از فیلم جدید گری وجود دارد به نحوی که شاید این فیلم برای کارگردانش باعث پیروزیت در باکس آفیس و فصل جوایز سینمایی شود.

3. دندان شیری - شانون مورفی

فیلم دندان شیری (Babyteeth) داستان یک دختر نوجوان بسیار بیمار را روایت می نماید که عاشق یک قاچاقچی مواد مخدر می شود و این بزرگ ترین کابوس پدر و مادر اوست. اما اولین عشق این دختر او را به زندگی امیدوار می نماید و همین موضوع تضاد ایجاد نموده و اصول اخلاقی سنتی را به چالش می کشد. این فیلم اولین ساخته بلند شانون مورفی، کارگردان استرالیایی است که بسیاری از آن از به عنوان یکی از شانس های اصلی رقابت در بخش جوایز فستیوال فیلم ونیز یاد می نمایند.

دندان شیری چیزی بین یک درام بلوغ و یک کمدی خانوادگی غیرعادی است که به اندازه کافی برای بازگرداندن بن مندلسون به استرالیا و بعد از سال ها حضور پیروز در هالیوود برای بازی در این فیلم، خوب بوده است. بدین ترتیب اولین نقش آفرینی مندلسون در یک فیلم استرالیایی از زمان حضورش در هالیوود. وی نقش پدر شخصیت اصلی فیلم را برعهده دارد. می تواند برای هیجانی شدنمان نسبت به این فیلم کافی باشد.

4. بزرگان تنها هستند - گریر پترسون

همواره وقتی کسی که در هنر دستی دارد وارد عرصه فیلمسازی می شود، نتیجه کار ارزش تماشا کردن را دارد، موضوعی که در خصوص کارگردانانی مانند استیو مک کوئین، جولین شنابل و رشید جانسون صدق می نماید. اکنون گریر پترسون که یک نقاش شناخته شده است و هواداران بسیاری در میان سلبریتی ها و سینماپردازان دارد شانس خود را در سینما به بوته آزمایش گذاشته است. به عنوان یک تصویر بسیار شخصی و چند وجهی از ورود نسل زد به بزرگسالی، بزرگان تنها هستند (Giants Being Lonely) داستان سه دانش آموز دبیرستانی را روایت می نماید که با دنیای بزرگسالی و چالش های آن روبرو می شوند.

داستان فیلم در پس زمینه یک فضای بسکتبال محور روایت شده و تقریباً تمام بازیگران آن ناشناخته هستند، اما همزمان به ماجرا هایی می پردازد که کمتر در فیلم های نوجوانانه اینچنینی مورد توجه قرار گرفته است، با تمرکز ویژه روی عواقب و خطرات نادیده گرفته شدن و مطرود شدن نوجوانان. اگر فیلم جدید پترسون با همان حساسیت و دقت فیلم های دیگرش ساخته شده باشد می توان آن را طعمه ای دیگر برای سرویس هایی مانند نتفلیکس دانست که بزودی سریالی از روی آن خواهند ساخت.

5. داستان ازدواج - نوا بامباک

فیلم داستان ازدواج (Marriage Story) که بسیاری از آن به عنوان یکی از بهترین فیلم های نوا بامباک یاد نموده و در کنار فیلم ایرلندی (The Irishman) اسکورسیزی برگ برنده سرویس نتفلیکس در مراسم اسکار به شمار آید، داستان یک زوج هنرمند سی و چند ساله با بازی اسکارلت جوهانسون و آدام درایور را روایت می نماید که درگیری بر سر طلاق زندگی آن ها را دگرگون ساخته است. درایور کارگردان تئاتر و جوهانسون نیز بازیگر است، تقابلی در یک درام 136 دقیقه ای که نسخه آپدیت شده و زهرآگین کریمر علیه کریمر (Kramer vs Kramer) توصیف شده است.

با در نظر دریافت این نکته که شخصیت های فیلم های بامباک معمولاً نسبت به کسانی که دوستشان دارند بیرحم هستند، دوستداران فیلم های او منتظرند ببینند که دو شخصیت اصلی فیلم جدید او در راستا ازدواج چگونه همدیگر را آزار می دهند. بعد از پیروزیت هنری فیلم داستان های میروویتز (The Meyerowitz Stories) و در اوج دوران فعالیت هنری اش، بامباک توانسته ستارگان دیگری را دور هم جمع کند که علاوه بر درایور و جوهانسون، لارا درن، آلتن آلدا و ری لیوتا از آن جمله اند.

گفته شده که این فیلم بسیار هوشمندانه، نیشدار و ترسناک بوده و تماشای آن سخت است. بدون شک داستان ازدواج یکی از بهترین فیلم های فصل پاییز هالیوود خواهد بود.

6. جوکر - تاد فیلیپس

سال جاری فیلمی تلخ و تاریک در خصوص یک ابرقهرمان بدنام از کارگردانی که سه گانه خماری را ساخته در فستیوال فیلم ونیز ایتالیا به نمایش درآمد، فیلمی که بسیاری ماه هاست انتظار آن را می کشند و تا یک ماه دیگر نیز اکران عمومی نخواهد شد. در حال حاضر سوالات بسیاری در خصوص فیلم جوکر (Joker) با بازی خواکین فینیکس وجود دارد هر چند تریلر این فیلم شباهت ها یا دستکم ارتباطاتی بین این فیلم و فیلم های سلطان کمدی (The King of Comedy) و شوالیه تاریکی (The Dark Knight) را نشان می دهد. نقد های اولیه در خصوص این فیلم، پس از نمایش در روز های اول فستیوال فیلم ونیز بسیار مثبت و حیرت انگیز بوده و گفته شده که حاضران در سالن به مدت 8 دقیقه تمام در حالت ایستاده برای آن کف زده اند.

بسیاری گفته اند که خواکین فینیکس برای ایفای نقش جوکر در این فیلم شانس اصلی کسب جایزه اسکار است. سوالات زیادی در خصوص این فیلم وجود دارد که تنها پس از اکران عمومی در 4 اکتبر می توان به آن ها پاسخ داد، اما چیزی که در حال حاضر در خصوص جوکرِ خواکین فینیکس می توان گفت این است که فیلمی متفاوت، تاریک و تاثیرگذار خواهد بود.

7. پادشاه - دیوید میشو

نتفلیکس علیرغم سابقه ناخوشایند فیلم های حماسی مربوط به دوران قرون وسطی مانند پادشاه یاغی (Outlaw King) در سال های اخیر و فیلم های دیوید میشو مانند ماشین جنگی (War Machine) سرمایه گذاری قابل توجهی روی یک فیلم حماسی دیگر به کارگردانی میشو انجام داده و امیدوار است که قدرت ستارگی تیموتی شالامه همان ترکیب گمشده ای باشد که پیروزیت چنین فیلم هایی را در پی دارد. در فیلم پادشاه (The King) شالامه با مو هایی بلند، بافته شده و ظاهری ترسناک نقش شاه هنری پنجم را بازی می نماید، که داستان او از کودکی آغاز شده و در این راستا سلطنت را پس از پدرش به دست می گیرد.

البته هنوز اطلاع زیادی در خصوص زمان و نحوه به سلطنت رسیدن او در داستان در دست نیست، زیرا داستان فیلم اقتباسی از سه نمایشنامه متفاوت شکسپیر است. تنها چیزی که با اطمینان می توان گفت این است که هنری پنجم یک فضای سیاسی خصمانه را از پدرش به ارث می برد، جایی که وی باید همزمان که با بازیگران خوش سیمایی مانند رابرت پتینسون، لیلی رُز.دپ و تام گلین.کارنری رقابت کند با ارتش فرانسه نیز نبردی بی امان داشته باشد. علیرغم وجود ستارگان متعدد و بزرگی پروژه، فیلم پادشاه هیجان چندانی همراه خود نداشته، اما پیروزیت احتاقتصادی آن تاثیر قابل توجهی بر میل سرویس نتفلیکس به ساخت فیلم ها و سریال های حماسی خواهد داشت.

8. سیبرگ - اندرو بندیکت

جین سیبرگ که در بعضی از دوست داشتنی ترین و مهم ترین فیلم های قرن بیستم مانند از نفس افتاده (Breathless) بازی نموده قبل از خودکشی ادعای اش در سال 1979 داستان های پرماجرایی در زندگی خود داشت. او در طی 40 سال عمر خود سه بار ازدواج کرد، دو بار صاحب فرزند شد و به خاطر یاری های اقتصادی اش به گروه های مخالف فزونی سفیدپوستان و ابهاماتی که در خصوص فعالیت های سیاسی و اجتماعی اش قرار داشت در فهرست سیاه هالیوود قرار گرفته و با اف بی آی دچار مشکل شد.

او به خاطر صرف 500 دلار از ثروتش برای خرید یونیفرم های بسکتبال برای بچه ها سرخپوست حتی زندانی نیز شده و پس از اخراج از هالیوود، او را به سمت مرگ سوق داد. اکنون فیلم سیبرگ (Seberg) که در خصوص سرگذشت غمناک زندگی اوست گفته می شود که بیشتر یک تریلر سیاسی است تا یک فیلم زندگینامه ای، فیلمی که داستان ان روی تحقیقات اف بی آی در خصوص ارتباط او با حکیم جمال، فعال مدنی سیاهپوست آن دوران تمرکز دارد. این فیلم به کارگردانی بندیکت اندروز و بازی کریستن استوارت در نقش اصلی، میخواهد نگاهی تراژیک و احساسی به یکی از تراژیک ترین داستان های واقعی سینما بیندازد. علاوه بر استوارت، آنتونی مکی، جک اوکانل، مارگارت کوالی و وینس واون از دیگر بازیگران این فیلم هستند.

9. حقیقت - کورئیدا هیروکازو

بعد از بردن نخ طلایی فستیوال کن برای فیلم تحسین برانگیز سارقان فروشگاه (Shoplifters)، کورئیدا هیروکازو خیلی سریع به نیویورک آمد، به سراغ ایتان هاک رفت و نقش اول فیلم جدیدش را به او پیشنهاد کرد، اولین فیلم در سه دهه فیلمسازی او که به زبان مادری اش ساخته نشده است و اتان هاک نیز که اصلاً دیوانه نیست پاسخ مثبت داد؛ و به همین سادگی، بااستعدادترین کارگردان حال حاضر سینمای ژاپن آغاز به جمع کردن گروهی از ستارگان بین المللی سینما کرد که چیزی فراتر از مرز های فیلمسازی گذشته او بود.

فیلم حقیقت (The Truth) که بر اساس یک نمایشنامه منتشر نشده نوشته خود کورئیدا در 15 سال پیش ساخته شده، ژولیت بینوش را در نقش زنی دارد که پس از انتشار یک زندگینامه جنجالی از مادرش که یک بازیگر مشهور با بازی کاترین دنوو است به پاریس باز می شود. اتان هاک نیز نقش شوهر بینوش را در این داستان ایفا می نماید.

فیلم حقیقت با باز کردن ایده هایی آشنا در خصوص ماهیت نمایشی روابط شخصی، می تواند رویکردی تازه برای کارگردان فیلم باشد، اما بخش زیادی از سناریو نشان از یک درام خانوادگی دارد که همواره موضوع مورد بحث کورئیدا در فیلم هایش بوده و او به خوبی با آن آشناست. ساخت اولین فیلم با زبانی غیر از زبانی مادری همواره چالش برانگیز و مانند تاس انداختن بوده است، اما کورئیدا نشان داده که ابایی از چالش و ریسک ندارد. این فیلم قرار بود به عنوان فیلم افتتاحیه فستیوال کن به نمایش درآید، اما آغاز نمایش شاهکار جدید کارگردان ژاپنی در فستیوال فیلم ونیز رقم خورد.

10. شبکه زنبور - اولیویه آسایاس

اولیویه آسایاس که نشان داده برای ساخت فیلم های جدید درنگ نمی کند کمتر از یک سال پس از ساخت فیلم پربحث غیرداستانی (Non.Fiction)، با یک فیلم دیگر بازگشته تا کمی نیش و هوش فرانسوی را در یک فستیوال سینمایی متفاوت تزریق نماید. در یک تغییر جهت مشهود از یک داستان جذاب پر از پیغام و دیالوگ، آسایاس در شبکه زنبور (Wasp Network) وارد یک دنیای پر از خشونت سیاسی می شود که سال ها قبل در فیلم کارلوس (Carlos) نیز به آن پرداخته بود.

این فیلم متفاوت که از یک داستان واقعی در خصوص گروهی از جاسوسان کوبایی که با رضایت دولت ایالات متحده و در دهه 1990 در فلوریدا فعالیت داشتند ساخته شده، شاید به مانند فیلم حماسی سه قسمتی مربوط به تروریسم آسایاس آبدار و پرتنش نباشد، اما انتخاب او برای بازی دادن به ادگار رامیرز. که نقش اصلی فیلم ادگار را نیز بازی نموده بود. در نقش اول فیلم جدید نشان می دهد که او می خواهد بخشی از انرژی حیرت انگیزی که رامیرز در نقش ادگار شغال وارد نموده بود را در فیلم جدیدش وارد کند، همان کاری که در خصوص کریستن استوارت نیز در دو فیلم ابر های سیل ماریا (Clouds of Sils Maria) و مامور خرید شخصی (Personal Shopper) انجام داد و نتیجه پیروزیت آمیز بود.

از دیگر بازیگران اثر جدید آسایاس می توان به پنه لوپه کروز، گائل گارسیا برنال و آنا دی آرماس اشاره نمود که هر کدام قدرت ستارگی و خلاقیت خاص خود را دارند.

منبع: indiewire

منبع: برترین ها
انتشار: 6 مهر 1398 بروزرسانی: 28 شهریور 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 11187

به "10 فیلم برتر و مهیج ونیزِ سال جاری که باید آن ها را دید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 فیلم برتر و مهیج ونیزِ سال جاری که باید آن ها را دید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید