آیا بن سلمان حق دارد که عقال بر سر بگذارد؟

به گزارش بلاگ پو، بی اعتمادی ولیعهد عربستان سعودی به دستگاه های امنیتی کشورش و تردیدش نسبت به وفاداری آن ها به وی، این شاهزاده جوان را بر آن داشت تا برای حذف رقبای خود و دور کردن آن ها از جهت رسیدن به مقام پادشاهی، به مزدوران شرکت امنیتی بدنام آمریکایی، معروف به بلک واتر متوسل شد.

آیا بن سلمان حق دارد که عقال بر سر بگذارد؟

به گزارشبی اعتمادی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی به دستگاه های امنیتی کشورش به جا است؛ چرا که بیشتر رقبای وی برای رسیدن به مقام پادشاهی، از جمله محمد بن نایف، متعب بن عبدالله و دیگر شاهزاده ها با توجه به پست های کلیدی که در برهه ای از زمان داشتند، روابطی بسیار نزدیک با دستگاه های امنیتی دارند. ولی بن سلمان با حمایت پدرش ملک سلمان و بدون داشتن هیچ گونه تجربه حکومتداری و سیاسی، به مقام ولیعهدی رسید.

شاهزاده خالد بن فرحان آل سعود، که مقیم خارج است، اخیرا از شرایط قتل سرلشکر عبدالعزیز الفغم نگهبان شخصی ملک سلمان پرده برداشته بود و اعلام کرده که بن سلمان با کمک عناصر مزدور بلک واتر الفغم را به قتل رسانده است.

گزارش های آمریکایی و غربی و توییت های فعالان مجازی در عربستان سعودی همگی تأکید دارند که عناصر بلک واتر بر عملیات بازداشت گسترده شاهزاده ها و مسئولان ارشد سعودی نظارت دارند و این بازداشت ها به دستور شخص بن سلمان انجام می شود. روزنامه دیلی میل انگلیس نیز فاش کرد که مزدوران بلک واتر شکنجه شاهزاده ها و مسئولان بازداشت شده و همچنین بازپرسی از آن ها را داخل هتل معروف ریتز- کارلتون بر عهده داشتند.

به نظر می رسد یک دلیل دیگری نیز وجود دارد که باعث شده بن سلمان در های کشورش را روی مزدوران بلک واتر باز کند و آن، ماهیت روابط میان دستگاه های امنیتی عربستان سعودی و گارد ملی با خاندان آل سعود است. عناصر این دستگاه های امنیتی متشکل از اعضای قبایل سعودی هستند که به طور سنتی به آل سعود وفادارند و ماموریت کلی آن ها محافظت از تاج و تخت آل سعود است و هرگز در درگیری ها میان جناح های آل سعود جانبدارانه عمل نمی کنند. ولی بن سلمان اینک مزدوران بلک واتر را جایگزین محافظان شخصی اش که از گارد سلطنتی هستند، کرده است.

روزنامه اسپانیایی ای. بی. سی، روز شنبه در گزارشی نوشت که مزدوران بلک واتر در فوریه 2019 به منزل شاهزاده بسمه بنت سعود بن عبدالعزیز دختر عموی بن سلمان هجوم برده و او را، که قصد سفر درمانی به سوئیس داشت، بازداشت کردند.

این روزنامه اسپانیایی که این گزارش را به همراه یک نوار ویدئویی منتشر کرد، از کسانی که عملیات ربودن وی را از منزلش اجرا کردند، سخن می گوید. این عملیات پس از بازگشت وی از فرودگاه و ندادن اجازه خروج از کشور به وی اجرا شد.

9 مرد با لباس های خارجی نامتعارف، که از دستورات مردی با لباس معروف سعودی ها دشداشه که با تلفن همراهش صحبت می کرد، پیروی می کردند، در انتظار وی بود.

برخی از آن ها به دوربین مخفی توجه داشتند و کاری کردند که دوربین نتواند از آن ها فیلم برداری نکند.

اشاره زودگذر این روزنامه اسپانیایی به وجود مردانی که لباس خارجی نامتعارف به تن داشتند، نشان می دهد که کسانی که به ربودن شاهزاده بسمه، اقدام کردند، سعودی نبودند، بلکه مزدوران شرکت بلک واتر بودند که بن سلمان از آن ها برای اجرای ماموریت های خبیث استفاده می کند.

این روزنامه همچنین فاش کرد که شاهزاده بسمه، از آن زمان در سلول شماره 108 در بخش بی در زندان الحائر در خارج از ریاض پایتخت عربستان زندانی است. وی اولین فرد از خاندان آل سعود است که با وجود وخامت حالش در زندان به سر می برد.

درباره علل بازداشت این شاهزاده خانم، مطالب زیادی گفته شده است.

وی خواهان بخش وسیعی از اراضی است که مالک آن پدرش ملک سعود بن عبدالعزیز است. ملک فیصل این اراضی پدر وی را غصب کرده است و محمد بن سلمان، این اراضی را به وی باز نگرداند.

همچنین گفته شده است که وی منادی حقوق زنان و کم شدن قدرت شیوخ وهابی بود، اما علت واقعی که شبکه دویچه وله آلمان در گزارشی تحت عنوان ناپدید شدن شاهزاده بسمه از آن پرده برداشت، درخواست وی برای پایان دادن به جنگ یمن بود که وی آن را فاجعه بار خواند.

وی همچنین در گفت و گویی با شبکه بی بی سی از بحران به وجود آمده با قطر انتقاد کرد.

بن سلمان که برای رسیدن به قدرت، همه چیز را زیر پا گذاشت و به جانیان و مزدوران گروه بلک واتر اجازه داد که دختر عمویش را به علت اینکه جرات به خرج داد و از جنگ ها و بحران های بی فایده به وجود آمده از سوی او انتقاد کرد، بربایند و با این کار حتی اصول عربی مبتنی بر غیرت به آبرو و شرافت را هم نقض کرد.

با چنین شرایط و اوصافی، آیا بن سلمان بعد از انجام چنین کار هایی حق دارد که عقال بر سرش بگذارد و ادعای خدمت به حرمین شریفین و رهبری امت های عربی و اسلامی را داشته باشد؟!

منبع: العالم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 16 اردیبهشت 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 22052

به "آیا بن سلمان حق دارد که عقال بر سر بگذارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بن سلمان حق دارد که عقال بر سر بگذارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید