آیا می دانستید گوشی اندرویدی شما پر از اپلیکیشن های مخفی است؟ ، از کجا باید به آن ها دسترسی پیدا کرد؟

به گزارش بلاگ پو، گجت نیوز نوشت: امروز قصد داریم راه های پیدا کردن اپلیکیشن های مخفی در یک گوشی اندرویدی را آموزش دهیم. فکر می کنید چند برنامه در گوشی شما پنهان هستند؟

آیا می دانستید گوشی اندرویدی شما پر از اپلیکیشن های مخفی است؟ ، از کجا باید به آن ها دسترسی پیدا کرد؟

گوشی های موبایل به لطف گستردگی و تنوع فراوان، کاربردهای بسیاری در زندگی روزمره دارند و اپلیکیشن ها کلیدی ترین عناصر در ارائه کاربری های مختلف در گوشی ها به شمار می روند. اپلیکیشن ها به طور کامل قادرند تجربه کاربری یک گوشی را تحت تاثیر قرار دهند و به همین علت گوگل و اپل توجه ویژه ای به فروشگاه های اپلیکیشن خود دارند.

البته در گوشی های اندرویدی، فروشگاه گوگل پلی تنها یکی از منابع تامین اپلیکیشن برای کاربران به شمار می رود و فروشگاه های شخص ثالث، علیرغم کوشش گوگل مبنی بر به حاشیه راندن آن ها، اپلیکیشن های فوق العاده ای را به کاربران ارائه می دهند.

بعضی از کمپانی های گوشی ساز قابلیت مخفی کردن اپلیکیشن ها در گوشی های اندرویدی را به کاربرانشان می دهند. البته مخفی کردن برنامه ها در بسیاری مواقع می تواند منجر به گمراه شدن کاربر گردد؛ چرا که با گذر زمان، افراد معمولا پنهان کردن اپلیکیشن های مخفی شده را فراموش می نمایند!

خوشبختانه چندین راه وجود دارد که می توان به یاری آن ها اپلیکیشن های مخفی شده در گوشی اندرویدی را شناسایی نموده و در صورت لزوم حذف کرد. در صورتی که نگران امنیت گوشی اندرویدی خود هستید تا سرانجام این متن همراه باشید.

روش های پیدا کردن اپلیکیشن های مخفی در یک گوشی اندرویدی

استفاده از بخش تنظیمات گوشی

اگر در پی برنامه ای می شد که ممکن است به صورت تصادفی مخفی نموده باشید یا جزو اپلیکیشن های سیستمی است و در بخش برنامه های دستگاهتان نمایش داده نمی گردد، برترین راه، استفاده از بخش تنظیمات است. چرا که اپلیکیشن های غیرفعال معمولا در این بخش نمایش داده می شوند.

برای جستجو در بخش تنظیمات دستگاهتان مراحل زیر را طی کنید:

  • بخش تنظیمات (Settings) را باز نموده و به زیرمنوی اپلیکیشن ها (Apps) بروید. در آن جا می توانید فهرستی از تمامی برنامه هایی که بر روی دستگاه نصب هستند را مشاهده فرمایید. البته در این بخش احتمالا اپلیکیشن های سیستمی نمایش داده نخواهند شد.
  • برای نمایش اپلیکیشن های سیستمی باید در پی کلید Menu بشد. این کلید در گوشی های سامسونگ زیر گزینه Sort و در کنار فهرست Your Apps واقع شده است. بعلاوه در گوشی های پیکسل نیز می توانید با فشردن کلید See all Apps تمامی اپلیکیشن ها را به همراه جزئیاتشان مشاهده کنید.
  • پس از فعال سازی گزینه System Apps می توانید برنامه های سیستمی نصب شده روی دستگاهتان را مشاهده فرمایید.

بعلاوه اگر در پی برنامه ای می شد که شما یا یکی از دوستانتان احتمالا غیرفعالش نموده اید، می توانید با انتخاب مجدد بخش چیدمان (Sort)، گزینه Disabled Apps را انتخاب کنید. پس از تایید این انتخاب، برنامه های غیرفعال شده در دستگاهتان نیز به نمایش در خواهند آمد.

اپلیکیشن های مخفی شده در قفسه برنامه ها

بسته به برند گوشی اندرویدی شما مخفی کردن اپلیکیشن ها در قفسه برنامه ها می تواند فرآیندی آسان یا سخت باشد! به طور مشابه، چک کردن برای پیدا کردن اپلیکیشن های مخفی نیز می تواند بسته به مدل گوشی شما به سادگی یا به سختی انجام گردد.

بعضی از لانچرها قسمت مجزایی را در اختیار کاربران قرار می دهند که می توانند اپلیکیشن هایی که به آن ها احتیاج ندارند را در آن جا نگهداری نمایند. با این وجود، روش کلی تر برای یافتن این دسته اپلیکیشن هایی که در قفسه برنامه ها مخفی می شوند، مشاهده بخش تنظیمات شخصی سازی هوم اسکرین در بخش Settings گوشی است.

مراحل کلی کار به صورت زیر است:

  • انگشتتان را بر روی ناحیه ای خالی از صفحه نمایش قرار داده و فشار دهید. سپس از منوی ظاهر شده گزینه Settings یا Options را انتخاب کنید تا از آن جا به قسمت شخصی سازی هوم اسکرین وارد شوید.
  • در این قسمتی در پی بخشی با نامی شبیه به Hide apps on Home and Apps screens بشد. البته این نامگذاری مختص گوشی های سامسونگ است و ممکن است شما در گوشی خود با اسامی مشابهی نظیر Hidden Apps یا Hide Apps روبرو شوید.
  • باز کردن این قسمت، فهرست تمامی اپلیکیشن های مخفی شده در قفسه اپلیکیشن ها (App Drawer) را به معرض نمایش می گذارد.

البته این نکته را هم در نظر داشته باشید که تمامی گوشی های اندرویدی امکان مخفی کردن اپلیکیشن های درون قفسه برنامه ها را به کاربر نمی دهند. به عنوان مثال، لانچر پیش فرض گوشی های پیکسل گوگل فاقد این قابلیت است.

در این شرایط در صورتی که واقعا قصد مخفی کردن اپلیکیشن های خود را دارید باید از لانچرهای شخص ثالث بر روی گوشی خود بهره ببرید.

در صورتی که اپلیکیشن خود را در فهرست برنامه ها مشاهده نمی کنید، حتما داخل پوشه های مختلف را نیز چک کنید.

پیدا کردن اپلیکیشن مخفی شده در گوشی اندرویدی با استفاده از دسترسی خاص

اگر نگرانی شما از بابت دسترسی های امنیتی اپلیکیشن های مخفی شده در گوشی اندرویدی است، برترین راه برای پیدا کردن این دسته برنامه ها، استفاده از بخش دسترسی های خاص (Special Permission Access) است.

برای پیدا کردن برنامه های با دسترسی خاص وارد منوی اپلیکیشن ها در قسمت تنظیمات شده و گزینه ای به نام دسترسی خاص اپلیکیشن ها (Special App Access) را پیدا نموده و انتخاب کنید. البته بار دیگر باید اشاره کنیم که نام این بخش و محل دسترسی به آن بسته به نوع گوشی اندرویدی شما می تواند کاملا متفاوت باشد.

به عنوان مثال در گوشی های پیکسل، تنها کافی ست در بخش اصلی برنامه ها به سمت پایین اسکرول کنید؛ در حالی که کاربران گوشی های سامسونگ باید از کلید سه نقطه در بالای صفحه نمایش برای انجام این کار استفاده نمایند.

پس از پیدا کردن منوی دسترسی خاص اپلیکیشن ها می توانید برنامه های مختلف نصب شده روی گوشی خود را بر اساس نوع دسترسی مرتب کنید. در صورتی که نگران دسترسی های نامناسب بعضی اپلیکیشن ها هستید، می توانید در پی برنامه های با سطوح دسترسی زیر بشد:

  • اپلیکیشن های با دسترسی ادمین (Device Admin Apps)
  • دسترسی به تمامی فایل ها (All Files Access)
  • مدیریت رسانه ها (Manage media)
  • نصب اپلیکیشن های ناشناخته (Install unknown Apps)

دقت کنید که اپلیکیشن های با دسترسی خاص قادرند اموری خاص را بدون کسب اجازه از کاربر در پس زمینه انجام دهند. بنابراین این دسته برنامه ها حتی ممکن است به طور ناخواسته آیتم های خطرناکی را بر روی گوشی تان نصب نمایند! پس ضروری است دائما به آن ها توجه داشته باشید.

دقت کنید که مدیریت اپلیکیشن ها در یک گوشی اندرویدی اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چرا که همه ما در روی گوشی خود اطلاعات مخفی فراوانی داریم که لو رفتنشان قطعا برایمان خوشایند نخواهد بود. دقیقا به همین علت است که بعضی افراد داده ها و اپلیکیشن های خود را مخفی می نمایند!

از سوی دیگر، مخفی کردن برنامه های سیستمی نیز می تواند باعث کاهش خلوت تر شدن قفسه اپلیکیشن ها و ارائه تجربه کاربری بهتر گردد.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 5 بهمن 1401 بروزرسانی: 5 بهمن 1401 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 69370

به "آیا می دانستید گوشی اندرویدی شما پر از اپلیکیشن های مخفی است؟ ، از کجا باید به آن ها دسترسی پیدا کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا می دانستید گوشی اندرویدی شما پر از اپلیکیشن های مخفی است؟ ، از کجا باید به آن ها دسترسی پیدا کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید