اجاره نشینی دیجیتال چیست ؟

به گزارش بلاگ پو، میزان مالکیت مدیای فیزیکی طی حداقل دو دهه اخیر با کاهش بسیار چشمگیر همراه بوده. فایل های دیجیتالی امروز به جایگزینی برای سی دی ها و دی وی دی ها تبدیل شده اند و بیشتر فروش بازی های ویدیویی هم در فضای آنلاین اتفاق می افتد.

اجاره نشینی دیجیتال چیست ؟

با این همه، بسکمک از ما داریم متوجه می شویم که احتمالا مالک حقیقی محصولاتی نیستیم که دیجیتالی تهیه کرده ایم. از فیلم هایی که بابت شان پول داده اید و ناگهان از کتابخانه های آنلاین حذف می شوند تا بازی هایی که گرفتار کلاف سردرگم DRM شده اند، همه چیز اینطور به نظر می رسد که ما درون نوعی اجاره نشینی دیجیتال گیر افتاده ایم که دسترسی مان به محتویاتی که قانونی خریدیم شان را محدود می کند.

اجاره نشینی دیجیتال چیست؟

یکی از آخرین موارد این موضوع مربوط به آمازون است و اجازه ای که این شرکت به خود می دهد تا دسترسی به محتویات ویدیویی خریداری شده را ابطال کند. یکی از مشتریان این شرکت که از چنین اتفاقی خشمگین شده، اخیرا پفراینده ای قضایی علیه آمازون تشکیل داده و می گوید گزینه خرید - Buy در سرویس Prime Video، عملا تبلیغات گمراه کننده است.

برخلاف بسکمک از سرویس های استریم دیگر، پرایم ویدیو نه تنها به شما اجازه می دهد در ازای اشتراکی ماهانه به محتویاتی دست چین شده دسترسی داشته باشید، بلکه می گذارد فیلم ها و سریال های دلخواه تان را اجاره کنید و بخرید. آمازون به وضوح به قابلیت خرید فیلم اشاره می کند و قیمت گذاری ها هم به گونه ای هستند که هرگونه تردید را از بین می برند.

فیلم های جدید معمولا قیمتی میان 9.99 تا 14.99 دلار دارند. بیایید فیلم Alita Battle Angel را به عنوان مثال در نظر بگیریم. این فیلم در سال 2019 منتشر شد و خرید نسخه دیجیتالی و HD آن 14.99 دلار هزینه دارد، آن هم در حالی که دی وی دی همین فیلم را با قیمتی بسیار مشابه می توان در آمازون یافت.

بنابراین کاملا منطقی است که تصور کنید به محض خرید فیلم -چه دیجیتالی و چه نه- آن محصول برای همیشه مال شما خواهد بود. مشتری شاکی از آمازون هم چنین تصوری با خود کرده بود.

با این همه، گویا قوانین چیز دیگری می گویند. بنابر مقررات استفاده از سرویس های آمازون، این شرکت به شما اجازه می دهد که دسترسی غیر انحصاری، غیر قابل انتقال، غیر قابل انتشار و محدود در بازه تماشای محتوا داشته باشید و از آن به صورت غیر تجاری و شخصی استفاده کنید.

کمپانی غول خرده فروشی ضمناً این را اضافه می کند که اگر محتوای دیجیتالی خریداری شده در آینده برای دانلود یا استریم در دسترس نباشد مسئولیتی نمی پذیرد. به عبارت دیگر، شما در حال خرید یک محصول نیستید، شما خیلی ساده جواز تماشای فیلم را روی پلتفرم آمازون دریافت کرده اید که آن هم ممکن است در هر زمان باطل شود.

می پرسید این اتفاق چه تفاوتی به قطع دسترسی به آهنگ های دانلود شده در اسپاتیفای، بعد از اتمام اشتراک پریمیوم دارد؟ تفاوت اینست که در سرویس های اشتراکی نظیر نت فلیکس، اسپاتیفای و ایکس باکس گیم پس، شما هزینه ای مشخص را در ازای دسترسی به کاتالوگی مشخص می پردازید.

استفاده از این سرویس ها بیشتر از اینکه شبیه به خرید کردن باشد، شبیه به اجاره کردن است و این موضوع از همان ابتدا با شفافیت هرچه تمام تر به مشتری بازگو می شود. وقتی شما یک دکمه خرید در سایت تان تعبیه می کنید، به نظر بسیار شرورانه می رسد که بگویید افرادی که یک محصول را با هدف نگه داشتن خریده اند، در واقع مالک محتوا نیستند.

حتی اگر هم با ارفاق چنین رویکردی را قانونی در نظر بگیریم، باز هم با یکی از برجسته ترین مثال های رفتارهای ضد مصرف کننده طرف هستیم.

بدترین متخلفان

البته که آمازون در استفاده از این رویکرد تنها نیست. خرده فروشی های آنلاین بازی وقتی صحبت از اجاره نشینی دیجیتال باشد، جزو بدترین متخلفان این حوزه به شمار می فرایند. تقریبا تمام بازیگران بزرگ این حوزه مانند استیم، اوریجین و اپیک گیمز استور علی رغم تعبیه دکمه خرید به شما اجازه نمی دهند که صاحب بازی های خریداری شده باشید.

توافق نامه مشترک استیم برای مثال به وضوح اعلام می کند که محتویات و سرویس ها لایسنس می شوند، نه فروخته. لایسنس شما به معنای مالکیت بر محتوا و سرویس ها نیست. اپیک گیمز استور هم همین رویکرد را با زبانی لطیف تر در پیش گرفته: اپیک ممکن است به کمک سرویس هایش به شما اجازه دهد که لایسنس نرم افزارها و سرویس ها را از طریق اکانت اپیک تان خریداری کنید.

این یعنی اگر این فروشگاه های آنلاین تصمیم بگیرند بازی مورد علاقه شما را از کتاب خانه محصولات تان حذف کنند، تقریبا هیچ کاری از دست شما ساخته نیست: چه قانونی و چه هر چیز دیگر. ابزارهای DRM یا مدیریت حقوق دیجیتال از سوی دیگر می توانند باعث شوند که حتی وقتی بازی را روی کامپیوترتان نصب دارید هم قادر به اجرا و تجربه اش نباشید. در بدترین حالت ممکن، اگر این فروشگاه های آنلاین تعطیل شوند دیگر به هیچکدام از محتویاتی که برایشان پول داده اید دسترسی نخواهید داشت.

سوالی که باید بپرسیم اینست که چرا این رویکرد همچنان رواج دارد؟ یک خرده فروشی فیزیکی نمی تواند ادعا کند که شما لایسنس لباس هایش را خریده اید و بعد به درب منزل تان بیاید تا جنس فروخته شده را پس بگیرد. بنابراین چرا وقتی نوبت به محصولات دیجیتال می رسد با چنین استاندارد دوگانه ای روبه رو می شویم؟

پولی که صرف خرید این محصولات می کنید هیچ تفاوتی با پولی که بابت لباس می پردازید ندارد. فقط به خاطر اینکه فایل یک بازی محصولی فیزیکی به حساب نمی آید، نباید به این معنا باشد که شما مجبور به کناره گیری از حقوق مالکیت کامل هستید.

برای سرانجام اجاره نشینی دیجیتال چه می توان کرد؟

خب، همه این ها را ما می رساند به اینکه برای حل مشکل چه می توان کرد؟ در حال حاضر شاهد چندین پیش نویس قانونی هستیم که مستقیما مالکیت محصولات دیجیتالی را هدف قرار داده اند. برای مثال سیاست فروش نخست که بر حق بازنشر و و بازفروش محصولات دلالت دارد، همچنان در ایالات متحده محدود به محصولات فیزیکی است. با این همه در اتحادیه اروپا شاهد حرکاتی ساختارشکن تر بوده ایم.

اواخر سال 2019 میلادی، دادگاه عالی پاریس فرمان داد که شرکت والو (سازنده سرویس استیم) باید به کاربران اجازه دهد که بازی های خود را مجددا بفروشند. بنابر رای دادگاه، ممانعت از این کار مصداق زیر پا گذاشتن قوانین اتحادیه اروپا است که اجازه گردش آزاد محصولات را درون اتحادیه می دهد. والو در حال حاضر مشغول بررسی پفراینده است.

رای این دادگاه نشان دهنده تعهد فرانسه به رفتار مساوی با محصولات فیزیکی و محصولات دیجیتالی است. اما گام های بیشتری باید برداشته شود - چه در اتحادیه اروپا و چه در دیگر نقاط جهان. خرده فروشی های آنلاین نباید وقتی مشغول اعطای لایسنس هستند مجاز به استفاده از عبارت خرید باشند.

این خرده فروشی ها یا باید فروش لایسنس را همانطور که اتفاق می افتد به مشتریان اعلام کنند یا تنها قادر به فروش محصولات دیجیتالی خاصی باشند که استفاده از آن ها متکی بر پلتفرم هایشان نیست. در کمترین حالت، کمپانی ها باید پول محتویاتی که دیگر در دسترس نیستند را استرداد کنند.

اما مصرف کنندگان هم یک وظیفه مهم دارند. ما باید شروع به مطالعه توافق نامه های کاربر نهایی، شرایط استفاده و قوانین حریم شخصی کنیم. این گامی مهم برای درک چیزیست که داریم می خریم و گامی مهم برای سرانجام دادن به اجاره نشینی دیجیتال. اگر ما از مشکل باخبر نباشیم، نمی توانیم خواستار تغییر شویم.

منبع : دیجیاتو

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله سرگرمی و گردشگری

batask.ir: ترجمه آنلاین و دارالترجمه آنلاین، ترجمه مقالات انگلیسی

thailandro.ir: سفر به تایلند با همه خوشی ها و تفریحات هیجان انگیز

منبع: آی تابناک
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 26998

به "اجاره نشینی دیجیتال چیست ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجاره نشینی دیجیتال چیست ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید