اجرای 600 راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه

به گزارش بلاگ پو، وزیر بهداشت از تدوین و ابلاغ 600 راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه در وزارت بهداشت خبر داد و گفت: اجرای این راهنماهای بالینی آغاز شده است.

اجرای 600 راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه

به گزارش خبرنگاران، دکتر سعید نمکی در دیدار با جمعی از اعضای خانه کارگر اظهار کرد: یکی از افتخارات بنده این است که 30 سال پیش در وزارت بهداشت، اداره کل بهداشت حرفه ای و اولین خانه های بهداشت کارگری را راه اندازی کردیم و آن زمان تمام کارگاه ها با تعداد بیشتر از 50 کارگر را مکلف کردیم که خانه بهداشت کارگری داشته باشند و وقتی به عنوان وزیر بهداشت انتخاب شدم و دیدم که بهداشت محیط و حرفه ای ادغام شده، حیرت کردم چراکه این دو حوزه، مقوله هایی مجزا هستند و دستور تفکیک این دو حوزه را صادر کرده ام.

وی شرح داد: خانه کارگر به عنوان تشکیلات ملی مردمی دلسوز و پاکیزه در ذهن مردم جا دارد و برخلاف تشکیلاتی که بعضا بعد از مدتی مبتلا به سقوط در سراشیبی دنیاطلبی شدند، خانه کارگر با گذشت سال ها به جز حق طلبی کاری نکرده است.

وزیر بهداشت اضافه نمود: جامعه کارگری به عنوان جامعه ای که اولین آوار هر تحولی در کشور بر دوش آن فرو می ریزد، خیلی بیشتر باید مورد توجه قرار گیرد.

نمکی با اشاره به دوران مسئولیت خود در سازمان برنامه و بودجه اظهارکرد: بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت، بیمه ها به ویژه سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت بیشترین فشار را تحمل کردند. سال 91 در سازمان تامین اجتماعی، سهم نه بیست و هفتم، 1700 میلیارد تومان بود که بعد از اجرای طرح تحول سلامت این منابع کاهش یافت و از سال 93 این نسبت، منفی شد و آن زمان با همکاران مان در این سازمان جلسه گذاشتیم و عنوان کردیم که با این آهنگ، باید شاهد فروپاشی سازمان تامین اجتماعی در آینده باشیم.

وی اعلام نمود: سازمان تامین اجتماعی به دلیل اینکه خدمت نسبتا ارزانی از وزارت بهداشت گرفته بود و به جای توسعه زیرساخت ها و تخت های بیمارستانی به سمت سرمایه گذاری در سایر بخش ها رفته بود، در عمل نمی توانست خرید راهبردی خدمات داشته باشد و این هم نقصی در این سازمان بود.

وزیر بهداشت با بیان اینکه پرونده الکترونیک سلامت، سیستم ارجاع، پزشکی خانواده و راهنماهای بالینی، مقدمات اجرای طرح تحول نظام سلامت بودند،گفت: پرونده الکترونیک سلامت، ریل ورود پزشکی خانواده، نظام ارجاع و راهنماهای بالینی است. وعده دادیم که پرونده الکترونیک سلامت تا خاتمه بهار راه اندازی شود که این امر محقق شد و در حال حاضر پرونده الکترونیک سلامت حداقل برای 78 میلیون ایرانی کاملا آماده است و از یک ماه پیش، اجرای نظام ارجاع در گناباد آغاز شده است.

نمکی اعلام نمود: برای راه اندازی پزشک خانواده به 14 هزار پزشک خانواده نیاز داشتیم که اجرای آن با رویه های سابق و تربیت رزیدنت های پزشکان خانواده با چهار سال تحصیل، سخت بود اما دوره ای کوتاه مدت و سه ماهه برای آموزش پزشکان عمومی آماده شده است و با آموزش از راه دور این کار انجام می شود که تا خاتمه سال حداقل 70 درصد و تا خاتمه شهریور سال آینده، نظام ارجاع و پزشکی خانواده در کل کشور اجرایی خواهد شد.

وی از تدوین و ابلاغ 600 راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه در وزارت بهداشت خبر داد و گفت: اجرای این راهنماهای بالینی آغاز شده و خوشبختانه در استقرار پرونده الکترونیک سلامت و راهنماهای بالینی، بیمه ها، مشارکت خوبی کردند اما بیمه ها باید ساز و کار نظارت بر اجرای این راهنماهای بالینی را اجرا کنند تا از خدمات پرهزینه و غیرضرور و اتلاف منابع جلوگیری شود.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم حمایت از تولید داخلی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی شرح داد: در مقابل واردات بی رویه دارو به کشور ایستاده ام و به شدت موضع گرفتیم و اجازه واردات 130 قلم دارو که مشابه داخلی داشتند را ندادیم چراکه اگر صنعت داخلی فرو ریزد، برای تامین نیازهای دارویی کشور نیازمند حداقل 44 میلیارد دلار هستیم بنابراین در حمایت از تولید داخلی محکم ایستاده ایم.

بنابر اعلام وبدا، نمکی در بخش دیگری از سخنان خود،اظهارکرد: از روزی که به وزارت بهداشت آمده ام، نه تنها ذره ای خود را در مقابل وزارت رفاه ندیدم بلکه خود را پشتیبان جامعه کارگری می دانم چون معتقدم که اگر خدای ناکرده به زحمتکش ترین و نیازمندترین قشر جامعه بی مهری شود، بقای نظام جمهوری اسلامی زیرسوال می رود. وزارت بهداشت، خانه کارگران است. وقتی می شنوم که یک کارخانه تعطیل یا کارگران اخراج شده اند، از عمق وجود ناراحت می شوم چراکه اینها نان آوران خانواده هایشان هستند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

asiaro.ir: سفر به آسیا و کشورهای شرق آسیا، آسیای مرکزی و خاورمیانه

thailandro.ir: سفر به تایلند با همه خوشی ها و تفریحات هیجان انگیز

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 11314

به "اجرای 600 راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای 600 راهنمای بالینی برای خدمات پرهزینه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید