احتمال بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از مهر

به گزارش بلاگ پو، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره واکسیناسیون کادر آموزشی در تابستان گفت: برنامه داریم تا مدارس و دانشگاه ها از مهر ماه بازگشایی شوند.

احتمال بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از مهر

به گزارش خبرنگاران، آخرین خبر ها از واکسیناسیون و محدودیت های مقابله با کرونا در برنامه گفتگوی ویژه خبری با حضور علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا مورد بحث و آنالیز نهاده شد.

رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه شرایط کشور خوشبختانه به گونه ای است که از قله عبور نموده ایم و رو به سرازیری هستیم گفت: معمولاً از نظر زمانی بستری ها با فوتی ها تأخیر حدود 12 روزه دارند، هنوز فوتی ها ادامه خواهد داشت به همین دلیل این سیر نزولی شروع شده و هنوز به کف نمودار نرسیده ایم، درست است که تعداد شهر های قرمز کم شده، اما تعداد نارنجی ها اضافه شده است.

او با اشاره به اینکه در طی هفته های آینده با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و دستورالعمل ها انشاالله این سیر نزولی ادامه دار خواهد بود اضافه کرد: امیدواریم به مرحله ای برسیم که تعداد ورودی بیمارستان ها کم گردد، چند شهر کوچک هنوز به قله نرسیده اند، چند شهری را که اعلام نموده ایم میزان بستری آن ها نسبت به 100 هزار جمعیت عدد بالایی دارند و هنوز در شرایط قرمز مانده اند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: 26 استان از قله عبور نموده اند و سیر نزولی را طی می نماید و دو یا سه استان سیر نزولی در آن ها شروع شده و یکی دو مورد هم به قله رسیده است.

رئیسی بیان نمود: تجربه ای که در خوزستان کسب کردیم به این صورت بود که اهواز و جنوب خوزستان که درگیر بود به قله رسید و شروع سیر نزولی داشت، ولی بعد از یک هفته دوباره به قله رسید لذا نباید ساده انگاری صورت بگیرد.

او ادامه داد: در استان های جنوبی مانند بوشهر و هرمزگان سوش هندی تایید شده داریم، همچنین در هرمزگان و آذربایجان غربی هم نیز داشتیم، فعلاً با هوشیاری و تجربه ای که دانشگاه ها کسب نموده اند خیلی خوب و به موقع اقدام شد و توانستیم بیماری را محدود کنیم، بیشتر کسانی که مبتلا بودند خارجی های مقیم ایران بودند.

احتمال جهش کرونا در ایران

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: افرادی که تا به حال مبتلا بودند و قرنطینه شدند خوشبختانه مرگ و میری نداشتند، در حقیقت جد همه این ویروس ها یکی است که ووهان است، باید این احتمال را بدهیم که اگر جهش آفریقایی در ایران پیدا کردیم به این معنی نیست که الزاماً حتما از آفریقا آمده ممکن است ویروس ایرانی باشد که اجرا شده و ممکن است مشابه جهشی باشد که در آفریقا اجرا شده است.

رئیسی درباره واکسیناسیون گفت: سامانه www.salamat.gov.ir برای ثبت نام افراد بالای 80 سال که با آن ها تماس گرفته نشده، باز شده و این افراد می توانند اطلاعات خود را وارد نموده و با آن ها برای واکسیناسیون تماس گرفته می گردد.

او با اشاره به اینکه هیچ احتیاجی برای ثبت نام سایر گروه ها وجود ندارد و قطعاً همکاران ما با آن ها تماس می گیرند گفت: اگر هفته آینده ثبت نام 75 ساله ها را شروع کنیم این طور نیست که نوبت افراد 80 سال به بالا از بین می رود بلکه به تعداد کافی واکسن برای آن ها وجود دارد و جای هیچ نگرانی نیست به همین دلیل توصیه می گردد به شدت از تجمع و صف کشیدن پرهیز نمایند.

رئیسی بیان نمود: همه دستگاه های دولتی، نظامی، انتظامی و غیردولتی موظف شدند مکان هایی را برای واکسیناسیون اختصاص دهند تا بتوانیم در فضای باز و تهویه مناسب، این اقدام را انجام دهیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به برگزاری آزمون های مدارس اظهار کرد: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، آزمون پایه نهم و دوازدهم به صورت حضوری برگزار می گردد.

او اضافه کرد: یکی از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا این است که همه وزارتخانه ها از جمله وزارت آموزش و پرورش، وزارت علوم و وزارت ورزش و جوانان می بایست فضاهایشان را در اختیار ما قرار بدهند تا بتوانیم واکسیناسیون را انجام دهیم، زیرا در فضای عظیم تهویه مناسب وجود دارد و تجمع ایجاد نمی گردد و جایگاه ها با فاصله گذاشته می گردد و تیم های متعدد واکسیناسیون را می توانند انجام دهند.

واکسیناسیون در پارکینگ های فروشگاه های عظیم

رئیسی گفت: در تهران در پارکینگ های فروشگاه های عظیم این امکان وجود دارد که کار واکسیناسیون را انجام دهیم، فردا در این مورد صحبت خواهیم کرد تا از مراکز شماره گذاری پلاک خودرو که فضای باز دارند استفاده کنیم، در یک شیفت کاری حداقل روزانه هزار واکسن را می توان تزریق کرد، همچنین از ظرفیت مدارس می توان استفاده کرد.

رئیسی از ممنوعیت سفر در تعطیلات عید فطر در سراسر کشور در همه رنگ بندی ها اطلاع داد و گفت: از روز سه شنبه تا روز شنبه تردد بین استان ها ممنوع خواهد بود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه مدارس و دانشگاه ها از اول مهر بازگشایی می شوند، اضافه کرد: معلمان و اساتید دانشگاه ها در مرداد واکسینه می شوند تا در آن شرایط خاص بتوانند در کلاس های درس حضور پیدا نمایند، متاسفانه به دلیل بیماری کرونا آموزش دچار آسیب شده است و لذا آرزوی همه ما این است که تمام امور به صورت حضوری انجام گردد و از شر این بیماری خلاص شویم.

مدارس و دانشگاه ها از اول مهر بازگشایی می شوند

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه تعداد شهر های قرمز ما دو هفته پیش 301 شهر بود که امروز به 46 شهر رسیده است اظهار کرد: فرایند در 26 استان کاملاً نزولی شده است، همیشه ما نگران هستیم که اگر اتفاقی از نظر عدم رعایت شیوه نامه ها بیفتد می تواند مشکل ساز باشد.

وی ادامه داد: درست است که مشاغل سطح یک و دو اجازه فعالیت دارند، اما سختگیری بیشتر می گردد، اگر کسب و کاری در شهر قرمز تخلف نموده باشد سه هفته تعطیل می گردد و اگر در شهر نارنجی باشد دو هفته تعطیل خواهد شد، بعضی از اصناف شیوه نامه ها را خوب رعایت کردند که از آن ها تشکر می کنیم.

واکسیناسیون بیماران خاص از اواخر خرداد ماه

وی با اشاره به اینکه زمان واکسیناسیون بیماران سرطانی و خاص معین شده است اضافه کرد: فاز یک واکسیناسیون تمام شده و وارد فاز دوم شده ایم که شامل دو قسمت مربوط به گروه های سنی و قسمت دوم مربوط به بیماران سرطانی و بیماری های خاص می گردد لذا از اواخر خرداد نوبت واکسیناسیون بیماران سرطانی، پیوندی ها دیالیزی ها و بیماران خاص شروع خواهد شد، بانک اطلاعاتی از این افراد را در اختیار داریم به طوری که در موعد مقرر به آن ها پیامک خواهیم داد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد: نوبت واکسیناسیون هیچ کس حتی با گذشت فاز واکسیناسیون سوخت نمی گردد.

کمبود رمدسیویر در موج چهارم کرونا

رئیسی با اشاره به اینکه تعداد زیاد بیماران در پیک چهارم کرونا باعث کمبود رمدیسیور شد گفت: کمبود دارو در این پیک عظیم اتفاق افتاده است لذا جهان واقعا در بحث اکسیژن، تخت و دارو دچار مشکل شد و ما از فراوری داخلی رمدیسیور استفاده کردیم و قرار شده تا این دارو هم از خارج به کشور وارد گردد، حجم بیماران خیلی بالا بود.

وی گفت: در کشور انگلستان تخت کم آوردند و به سمت ایجاد فضا های دیگر رفتند، اما در کشور ما با شروع علائم اولیه پیک چهارم چند اقدام مهم انجام شد و موج چهارم را خیلی با سرعت کنترل کردیم.

رئیسی با اشاره به اینکه هیچ بیماری پشت در های بیمارستان نماند اضافه کرد: با شروع علائم پیک چهارم عمل های غیر اورژانسی کنسل شد و فرصتی ایجاد شد تا تخت ها اشغال نگردد، گام دوم این بود که مراکز سرپایی فوق العاده خوب درخشیدند به طوری که روزانه 250 تا 300 هزار بیمار را در سطح یک ویزیت کردیم که کار ارزشمندی بود.

رسیدگی به 45 هزار بیمار در پیک چهارم کرونا

وی با اشاره به اینکه مراکز بستری موقت راه اندازی شد اضافه کرد: فرد درخواست رمدیسیور می کرد و ما در بیمارستان به او دارو می دادیم و سپس به منزل می رفت و برای مراجعه بعدی اقدام می کرد که این موضوع باعث شد تا یک تخت به ده ها بیمار اختصاص پیدا کند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: در اوج پیک سوم 23 هزار بیمار در تخت های بیمارستان بستری بودند، در پیک چهارم با توجه به قدرت سرایت بیماری 60 تا 65 هزار تخت را آماده نموده بودیم تا بتوانیم جوابگوی بیماران باشیم و لذا این موضوع به ما یاری کرد تا بتوانیم به موقع اقدام کنیم.

وی با اشاره به اعلام آمادگی نیرو های مسلح اضافه کرد: راه چاره دیگری اندیشیده شده که البته استفاده نشد و آن این مسئله بود که بیمارستان های صحرایی موقت را در درون بیمارستان ها بیاوریم، مهمترین دارو برای بیماران اکسیژن است، درمان سرپایی موثر بار بیمارستانی را کم می نماید، ما به 45 هزار بیمار در پیک چهارم رسیدگی کردیم که احتیاج به تخت اضافه نشد.

منبع: فرارو
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 48884

به "احتمال بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از مهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از مهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید