استعفای داماد اردوغان از وزارت، بیماری یا سقوط ارزش لیر؟

به گزارش بلاگ پو، به گفته بعضی از تحلیگران خروج دو سیاست گذار ارشد ترکیه در روزهای گذشته باعث رشد 2 درصدی لیر در برابر دلار آمریکا شد.

استعفای داماد اردوغان از وزارت، بیماری یا سقوط ارزش لیر؟

وزیر دارایی ترکیه دو روز پس از برکناری رئیس بانک مرکزی این کشور کناره گیری کرد. دلیل این استعفا مسائل سلامتی عنوان شد و دومین حرکت غافلگیرکننده در میان مقامات رده بالای سیاست واقتصاد ترکیه در روزهای گذشته به شمار می آید.

براک البایراک وزیر دارایی ترکیه در یک کنفرانس خبری در استانبول در سال 2019/ رویترز

به گزارش خبرنگاران، این استعفا به دنبال سقوط 30 درصدی ارزش لیر از ابتدای امسال تا کنون رخ داد که رکورد بی سابقه ای برای پول ترکیه در امسال به شمار می آید. ارزش لیر به دنبال شیوع ویروس کرونا، بی اعتمادی سرمایه گذاران به ذخایر فارکس (بازار تبادل ارز خارجی) و ناتوانی بانک مرکزی برای مقابله با تورم دو رقمی سقوط نموده است.

استعفای البایراک با اعلام اینستاگرامی تائید شد.

وزیر اقتصاد ترکیه که داماد رجب طیب اردوغان است یک روز پس آنکه پدرزنش رئیس بانک مرکزی را تغییر داد، استعفا خود را خاطرنشان کرد. اینک یکی از وزرای سابق ترکیه به عنوان رئیس بانک مرکزی انتخاب شده و گفته می گردد سیاست های او با تفکر وزیر دارایی ترکیه همخوانی ندارد.

با ان حال البایراک خاطرنشان کرد: من پس از 5 سال وزارت به دلیل مسائل سلامتی دیگر قادر به ادامه این کار نیستم.

البایراک 42 ساله، در سال 2015 به عنوان وزیر انرژی منصوب شد و در سال 2018 با اختیارات گسترده اجرایی وزیر دارایی ترکیه شد.

در زمان کار او در وزارت دارایی، اقتصاد این کشور تحت تاثیر دو رکرد سنگین و تورم دو رقمی نهاده شد و آمار بیکاری بالا رفت. لیر ترکیه در زمان وزارت البایراک حدود 45 درصد در برابر دلار آمریکا سقوط کرد و این موضوع بدترین عملکرد در میان بازارهای نوظهور دنیا در امسال به شمار می آید.

اردوغان که در روز شنبه ناجی اقبال وزیر دارایی سابق ترکیه را به ریاست بانک مرکزی برگزید باید استعفای وزیر دارایی یا دامادش را بپذیرد.

سقوط ارزش لیر ترکیه ماه پیش شدت گرفت و برای اولین بار به سمت 8 لیر برای هر یک دلار رفت.

به گفته بعضی از تحلیگران خروج دو سیاست گذار ارشد ترکیه در روزهای گذشته باعث رشد 2 درصدی لیر در برابر دلار آمریکا شد.

سلما دمیرآلپ مدیر مجمع تحقیقات دانشکده اقتصاد TUSIAD Koc در این باره گفت: شاید اقبال با توجه به سابقه خود در دولت یا حزب حاکم کار مهم تری برای افزایش ارزش لیر انجام دهد.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: عصر ایران
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 37301

به "استعفای داماد اردوغان از وزارت، بیماری یا سقوط ارزش لیر؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استعفای داماد اردوغان از وزارت، بیماری یا سقوط ارزش لیر؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید