افزایش کتاب های تالیفی کانون نسبت به کتاب های ترجمه 80 درصد شده است

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگار خبرنگاران در خوزستان، روح الله کاظمی زاده که در ویژه برنامه مجازی از جادوی قصه تا رویای کتاب با مربیان و کارشناسان کانون خوزستان 18 تیرماه سخن می گفت، بابیان این مطلب اضافه کرد: این درصد افزایش تالیفات تنها در حوزه شعر و داستان نیست بلکه در حوزه حیات وحش، محیط زیست، نجوم، کیهان شناسی، طب ایرانی، مهارت ها صورت گرفته؛ اما موضوع قالب شعر و داستان به خود گرفته و در زبان شعر و داستان آن محتوا بیان می گردد.

افزایش کتاب های تالیفی کانون نسبت به کتاب های ترجمه 80 درصد شده است

وی با اشاره به تغییر اساسی دیگر در زمینه نشر کتاب های کانون توضیح داد: اصلاح گرافیکی و تصویرسازی آثار یکی دیگر از دغدغه های ما در کانون بوده که به نتایج خوبی رسیده ایم و منتظر چاپ و توزیع در کشور هستیم و تغییرات کتاب ها را مخاطبان آرام آرام احساس می نمایند.

کاظمی زاده ادامه داد: در آثار ترجمه براساس دستور شورای عالی کتاب اجازه انتشار کتاب بدون حق امتیاز به هیچ عنوان به ما داده نشده است. گاهی یک سال این فرایند زمان می برد تا از ناشر مبدا این اتفاق بیفتد. خیلی ناشران به این قصه وفادار نیستند و بدون حق امتیاز ترجمه های زیادی منتشر و به دست مردم می رسانند اما کانون محدودیت مجوز از شورا را دارد.

مدیرکل نظارت بر انتشارات کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان کشورگفت : هدف از تاسیس اداره کل نظارت بر انتشارات نظارت بر کل نشر کودک و نوجوان کشور بوده است اما با توجه به نبود امکانات و بضاعت نتوانستیم بر همه نشر کودک و نوجوان در کل کشور نظارت داشته باشیم اما همیشه کتاب هایی که توسط کانون منتشر شده به عنوان یک الگو در نشر کودک و نوجوان مطرح بوده است.

در این نشست مجازی مهدی مرادی نویسنده کودک و نوجوان خوستان درباره تاثیر قصه های ادییات عامه در غنی سازی ادبیات مکتوب بچه ها اعلام کرد: در زمینه فرهنگ شفاهی و فرهنگ عامه بخشی از فرهنگ شفاهی به لالایی ها، قصه ها، متل ها و افسانه هایی برمی شود که مخاطبان آنها بچه ها و نوجوانان ا ند. در این میان ملت ها و اقوامی بودند که خیلی دیر با خط آشنا و فرهنگ شفاهی آن ها یا اصلا مکتوب نشد و یا خیلی دیر مکتوب شد.

مرادی اضافه کرد: باید ریشه و سابقه شعر ادبیات کودک و نوجوان را در ادبیات شفاهی جستجو کنیم در همه دنیا نیز به همین صورت بوده است. در ایران حرکت و جوشش ها به توجه و تمرکز در ادبیات شفاهی برمی شود به تعریف داستان های مادرها و مادربزرگ ها از قصه ها، چیستان ها، لالایی ها که در کتاب ارزشمند شعر در ایران اثر محمود کیانوش این سیر تطور شعر کودک و نوجوان در ایران به درستی ترسیم شده است.

وی ادامه داد: با کوشش های افرادی مثل ایرج میرزا و یحیی دولت آبادی سیر ادبیات کودک سمت و سوی تازه ای پیدا کرد و از ادبیات تعلیمی پا فراتر گذاشته و به دغدغه ها و دل مشغولی بچه ها توجه بیشتر شد. هر چند نسبت به دنیا با تاخیر زیادی این جهش ها صورت گرفت. مهم ترین این اتفاق ها پس از سال 1340 یکی تشکیل شورای کتاب کودک و دومین تغییر در سال 1344 تولد کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان بود که تاسیس این دو نهاد تاثیر بسیار شگرفی بر گسترش ادبیات کودک در ایران برجای گذاشت.

این نویسنده خوزستانی گفت: در دهه 50 ادبیات کودک و نوجوان وارد چالش ها ، رویکرد سیاسی و ایدئولوژی برخی نویسندگان و شاعران شد و برخلاف استعداد و توانایی بالای این شاعران و نویسندگان؛ اما به واسطه رویکردشان، ادبیاتی خلق کردند که بیشتر مصرفی و برای تقویت از یک حزب خاص بود که در مقاله دکتر حجوانی این فراز و فرودهای شعر کودک پس از انقلاب در سه دهه به درستی آورده شده است.

وی در خاتمه یادآور شد: اگر فرآیند خلق اثر به صورت مشارکتی با ایده دادن و حضور بچه ها و نوجوانان در اثر پیش رود به طوری که بخشی از فرآیند شکل گیری اثر بر عهده بچه ها قرار گیرد، شاهد خلق آثار ماندگار در این حوزه خواهیم بود.

گفتنی است این نشست به همت کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان خوزستان برگزار گردید.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 17 شهریور 1399 بروزرسانی: 17 شهریور 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 30090

به "افزایش کتاب های تالیفی کانون نسبت به کتاب های ترجمه 80 درصد شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش کتاب های تالیفی کانون نسبت به کتاب های ترجمه 80 درصد شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید