اقدامات عجیب کره جنوبی برای تشویق به فرزندآوری

به گزارش بلاگ پو، کره جنوبی با بحران شدید جمعیت روبرو است و دولت برای تشویق به فرزندآوری، یاری های مالی بسیاری را برای زوج ها در نظر گرفته است، اما به نظر نمی رسد این اقدامات نتیجه بخش باشند و عوامل دیگری در تمایل نداشتن خانواده ها برای تولد فرزند اثر دارند.

اقدامات عجیب کره جنوبی برای تشویق به فرزندآوری

به گزارش تجارت نیوز به نقل از الجزیره، والدین در کره جنوبی معتقدند که اگر چیز های غیرضروری نخرند و از حمایت دولت استفاده نمایند، بزرگ کردن نوزاد و فرزندآوری در این کشور ارزان است. در بعضی ساختمان های این کشور، حتی مراکز تحت حمایت دولت محلی وجود دارد که خانواده ها می توانند وسایلی مانند اسباب بازی یا کالسکه را به رایگان قرض بگیرند.

اما با وجود تمام این حمایت ها، نرخ زاد و ولد کره جنوبی همچنان پایین است. این کشور با پایین ترین نرخ زاد و ولد در جهان، با یک فاجعه جمعیتی و مالی روبرو است. در سال 2022، میانگین تعداد نوزادان مورد انتظار برای هر زن در کره جنوبی به 0.78 کاهش یافت که از رکورد قبلی 0.81 در سال هم پایین تر رفته بود. نرخ جایگزینی در کشور های پیشرفته یعنی تعداد تولد های مورد احتیاج برای ثابت نگه داشتن جمعیت، معمولاً حدود 2.1 است.

برای معکوس کردن این رون نزولی، دولت های مرکزی و محلی کره جنوبی در کوشش هستند تا برای هر کسی که فرزندی به جهان می آورد، یاری های نقدی و سایر مزایا را فراهم نمایند. کره جنوبی که در طول یک نسل از حالت فقر به شرایط کشور پیشرفته رسید، هزینه های اجتماعی آن در میان کمترین هزینه های سازمان همکاری مالی و توسعه (OECD) واقع شده است.

اما حتی در مقایسه با کشور های اروپایی که با سیستم های رفاه اجتماعی پیشرفته شان شناخته می شوند، طرح های مشوق فرزندآوری کره جنوبی سخاوتمندانه تر و دارای محدودیت های کمی هستند.

یاری هزینه های مالی کره جنوبی برای فرزندآوری

از سال 2022، مادران پس از تولد فرزند، 2 میلیون وون (1510 دلار) پول نقد دریافت نموده اند که بیشتر از کشور فرانسه است. در کنار آن خانواده ها ماهانه 700 هزار وون (528 دلار) برای نوزادان تا یک سال و 350 هزار وون (264 دلار) در ماه برای نوزادان زیر دو سال دریافت می نمایند که این پرداخت ها در سال 2024 به ترتیب به 1 میلیون وون (755 دلار) و 500 هزار وون (377 دلار) افزایش می یابد.

علاوه بر این، 200 هزار وون دیگر (151 دلار) در ماه برای بچه ها تا سن مدرسه ابتدایی ارائه می گردد، بعلاوه برای خانواده های کم عایدی و والدین مجرد پرداخت های اضافی در نظر گرفته شده است.

از دیگر مزایا می توان به تقبل هزینه های پزشکی برای زنان باردار، درمان ناباروری، خدمات مراقبت از کودک و حتی هزینه های قرار دیدار برای همسریابی اشاره نمود.

در منطقه ای در بوسان، دومین شهر بزرگ کره جنوبی، پاداش جداگانه برای زایمان سه بار یا بیشتر اخیراً از 500 هزار وون (377 دلار) به 10 میلیون وون (7552 دلار) افزایش یافته است. در منطقه روستایی جنوب غربی استان جئولا جنوبی، تا سن 7 سالگی برای هر کودک، یاری هزینه ماهانه 600 هزار وون (453 دلار ماهانه و در مجموع 38 هزار دلار) ارائه می گردد.

مشوق های مالی چقدر در افزایش جمعیت پیروز بوده اند؟

اما اینکه آیا این اندازه یاری نقدی هم می تواند مسائل جمعیت کره را حل نماید، هنوز مورد بحث است. بعضی از زوج ها با هیچ میزانی از یاری هزینه دولت، فرزندآوری را در گزینه های خود قرار نمی دهند. آن ها به مسئولیت های داشتن یک فرزند اشاره می نمایند و بعضی نیز می گویند حرفه و شغل خود را فدای یک کودک نمی نمایند. آن ها فرزندآوری را یک کار تجملی و غیرضروری می دانند که بدون آن می توانند روی خودشان تمرکز نمایند.

به عبارتی برای بسیاری از مردم کره جنوبی، ازدواج نکردن یا بچه دار نشدن صرفاً یک ترجیح است و مسائل مالی در آن دخالتی ندارد. در یک نظرسنجی که سال گذشته به وسیله دفتر هماهنگی سیاست های دولتی انجام شد، 36.7 درصد از افراد 19 تا 34 ساله تمایلی به بچه دار شدن نداشتند.

از طرفی در نظرسنجی که در اوایل امسال انجام شد، 27.4 درصد از پاسخ دهندگان گفتند که هزینه های مراقبت از بچه ها علت اصلی نرخ پایین فرزندآوری است. از دیگر دلایل ذکر شده می توان به ناامنی شغلی، بی ثباتی مسکن و سایر عوامل مالی اشاره نمود.

طبق نظرسنجی بنیاد زنان و خانواده سئول از هر 10 جوان این شهر، 6 نفر نمی خواستند فرزندی به جهان بیاورند. سئول پایین ترین نرخ زاد و ولد را در میان شهر ها و استان های کره جنوبی دارد.

تنها 4 درصد از زنان جوان کره جنوبی، ازدواج و فرزندآوری را ضروری می دانند و بیش از نیمی از آن ها هیچ کدام را در زندگی شان حائز اهمیت نمی بینند و در سال 2022، تنها 192 هزار ازدواج در کره جنوبی رخ داد، که پایین ترین رقم در تاریخ این کشور است.

بعضی از راهکار های بحث برانگیز که به وسیله سیاستمداران مطرح شده است شامل معافیت مردان دارای سه فرزند یا بیشتر از خدمت سربازی اجباری و اجازه دادن به کارگران خارجی برای کار کردن با کمتر از حداقل دستمزد برای کاهش بار کار های خانه است.

یون سوک یول، رئیس جمهوری کره جنوبی اخیراً اعلام نمود که برنامه اختصاص هزینه 280 تریلیون وون (211 میلیارد دلار) برای این مشکل در 16 سال گذشته شکست خورده است و خواهان اقدامات جسورانه و مطمئن برای مقابله با این بحران شد.

با این حال، دولت مشوق های مالی را دو برابر نموده است. پروفسور سونگ دایونگ، استاد رفاه اجتماعی در دانشگاه ملی اینچئون، گفت که یاری هزینه نقدی راهکار مناسبی برای بلندمدت نیست. سانگ به الجزیره گفت: فرزندپروری به معنای حمایت مالی در دو سال اول زندگی کودک نیست. زمانی که کودک بزرگ می گردد می خواهد به مدرسه برود، دردسر های واقعی آغاز می شوند.

در سال 2022، مخارج کره جنوبی برای آموزش خصوصی رکورد جدیدی را به ثبت رساند، به طوری که مجموع هزینه های سالانه به 26 تریلیون وون (19.6 میلیارد دلار) رسید و تقریبا 80 درصد از کل دانش آموزان به نوعی آموزش خصوصی دریافت کردند.

سانگ گفت که دولت باید به جای صرفا حمایت مالی، بر ایجاد محیطی تمرکز کند که والدین بتوانند بین کار و مراقبت از بچه ها تعادل ایجاد نمایند.

کره جنوبی از طولانی ترین ساعات کاری را در میان کشور های پیشرفته دارد و در لیست سالانه اکونومیست به عنوان بدترین کشور سازمان همکاری مالی و توسعه برای زنان برای دستیابی به فرصت های برابر در محل کار رتبه بندی شده است.

سانگ با تأکید بر احتیاج به محیطی که زنان پس از زایمان از بازار کار اخراج نشوند، گفت: این سیاست باید شامل مواردی استفاده از تمام مرخصی های والدین، کاهش ساعات کار و انعطاف پذیری آن ها باشد.

اگرچه نگرش های سنتی مردسالارانه کره جنوبی به تدریج در حال تغییر است، اما اغلب از زنان انتظار می رود پس از زایمان مادری تمام وقت شوند. حتی زنان خود نیز در این مساله احساس وظیفه می نمایند و بعضی معتقدند که این مساله در چندین نسل وجود دارد و تغییر آن کار مسئله ای است.

منبع: فرارو
انتشار: 25 فروردین 1402 بروزرسانی: 25 فروردین 1402 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 70799

به "اقدامات عجیب کره جنوبی برای تشویق به فرزندآوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات عجیب کره جنوبی برای تشویق به فرزندآوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید