امریکا و چین بار دیگر رو در روی هم قرار گرفتند

به گزارش بلاگ پو، ایرنا نوشت: در حالی که فقط یک روز از گفت و گوی تلفنی روسای جمهوری خلق چین و آمریکا نگذشته بود، امضای پیمان تایوان از سوی دونالد ترامپ باعث رویارویی تازه ای در عرصه سیاسی میان پکن و واشنگتن شده است.

امریکا و چین بار دیگر رو در روی هم قرار گرفتند

امضای این پیمان توسط رییس جمهوری آمریکا در هفته ای که گذشت می تواند صندلی بین المللی تایوان را ارتقا دهد و از دیدگاه پکن اصل چین واحد را نقض کند رسانه های چین، مسئولان این کشور و نهادهای ذی ربط بی درنگ با انتشار بیانیه هایی به آمریکا نسبت به تلافی کردن این اقدام هشدار دادند.

در کنار وزارت خارجه چین که بیانیه ای شدید اللحنی علیه آمریکا صادر کرد مجلس هم بیانیه دیگری منتشر کرد و این پیمان و امضای آن از سوی آمریکا را مداخله جویی گستاخانه واشنگتن دانست.

این اتفاق در شرایطی می افتد که شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین در گفت و گوی تلفنی خود به دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا گفته بود در شرایطی که کرونا در جهان شیوع پیدا نموده است، تقابل و رویارویی برای دو کشور سازنده نیست بلکه زیانبار است.

هشدار شی به ترامپ

به گزارش تلویزیون مرکزی چین، شی در گفت و گوی تلفنی روز آدینه با دونالد ترامپ همتای آمریکایی وی تلویحا از نام بردن از کرونا با عنوان ویروس چین یا ویروس ووهان گلایه کرد و گفت که ویروس مرز نمی شناسد و دشمن بشریت است.

او همچنین به ترامپ گفت که رویارویی و تقابل با یکدیگر زیانبار است و در این شرایط همکاری تنها انتخاب صحیح است روابط دو کشور در یک برهه حساس قرار گرفته است و همکاری آنها برای هر دو کشور سودمند خواهد بود.

رییس جمهوری چین بر همبستگی و انسجام برای مقابله با ویروس کرونا تاکید نمود و گفت که چین نگران شیوع بیماری در آمریکا است وی در عین حال به اتهامات آمریکا مبنی بر سهل انگاری چین در برابر شیوع کرونا پاسخ داد و گفت: ما شفاف و مسئولانه رفتار نموده ایم از ابتدای شیوع بیماری با آن مقابله نموده ایم و در خصوص ارزیابی های ژنتیک فعال بوده ایم و به کشورهای دیگر برای مهار بیماری کمک رسانده ایم.

شی گفت: ویروس ها نژاد و مرز نمی شناسند دشمن مشترک انسان هستند و فقط با همکاری جامعه بین المللی می توان آن را شکست داد وی ابراز امیدواری کرد که آمریکا برای بهبود روابط دو کشور گام بردارد و بخصوص دو طرف بتوانند در زمینه بیماری های همه گیر همکاری داشته باشند.

رییس جمهوری چین ضمن ابراز نگرانی از شیوع بیماری در آمریکا برای مبادله تجربیات و اطلاعات با آمریکا بدون هیچ ملاحظه ای اعلام آمادگی کرد ترامپ هم در عین حال توئیت کرد که گفت و گوی خوبی با همتای چینی خود داشته است.

او اضافه نموده که چین مدت ها با ویروس کرونا درگیر بوده است و درک بسیار بالایی از آن دارد و دو کشور با احترام و از نزدیک همکاری می نمایند.

در روزهای گذشته هر دو کشور اتهاماتی را به هم نسبت داده اند از یکدیگر به دلیل شیوع کرونا انتقاد نموده اند ترامپ چند بار از نام ویروس چین استفاده نموده اما در توییت های اخیر خود از این کار خودداری کرد ولی موضوع تایوان مقوله ای حساس در مناسبات محسوب می گردد.

در کنار این رایزنی ها، کمیته روابط خارجی کنگره ملی خلق چین در بیانیه ای آورده است که آمریکا با قانونی کردن پیمان تایوان اصل چین واحد و بیانیه های مشترک دو کشور را نقض نموده و نرم ها و مقررات بین المللی را نیز نادیده گرفته و علیه آنها عمل نموده است.

ورود کنگره چین به موضوع پیمان تایوان

از دیدگاه چین مساله تایوان محور مسایل سیاسی این کشور و کانون مهمی در روابط چین با دیگر کشورها محسوب می گردد و امضای این پیمان از سوی ترامپ موضوعی نیست که پکن بسادگی از کنار آن بگذرد.

کنگره چین در بیانیه اش آورده است: امضای این پیمان و تبدیل آن به قانون، مداخله آشکار در امور داخلی چین و ارسال علایم اشتباه برای استقلال طلبان تایوان است.

خبرگزاری شینهوا به نقل از این بیانیه خاطر نشان نموده است در جهان فقط یک چین وجود دارد و تایوان بخشی از این چین است آمریکا باید دست از اقدامات اشتباه خود بردارد و اجرای این قانون را متوقف کند.

گلوبال تایمز ارگان حزب حاکم هم نوشته است: در حالی که جهان به سمت کوشش برای توقف همه گیری کرونا گام بر می دارد، دولت آمریکا از سیاسی کاری رها نشده است.

گزارش تصریح می نماید آمریکا بار دیگر به تایوان متوسل شده است موضوعی بسیار حساس در روابط دو کشور که می تواند تبعات نگران نماینده ای داشته باشد آنها می خواهند چین را به هر شکل مهار نمایند اما در شیوع کرونا این یک بازی خطرناک محسوب می گردد.

مساله تایوان زیربنای منافع ملی چین است و موضع پکن درباره وحدت دو سوی تنگه تزلزل ناپذیر است استمرار تمرکز دولت آمریکا بر این موضوع و کوشش برای ارتقای پایگاه دیپلماتیک تایوان و تشویق دیگر کشورها برای برقراری روابط نزدیکتر با این جزیره می تواند برای پکن بشدت آزار دهنده باشد و پیامدهای آن برای روابط چین و آمریکا زیانبار است.

مو لو از کارشناسان و تحلیلگران مسایل سیاسی بین المللی در چین می گوید: اگر آمریکا سیاسی کاری را کنار نگذارد، راهی برای همکاری نیز وجود نخواهد داشت.

او گفت: سیاستمداران آمریکایی دولت ترامپ خوب عمل نمی نمایند آنها بیشتر به دنبال سیاسی کردن مسایل هستند حتی در خصوص ویروس کرونا هم همین گونه عمل می نمایند این روش همکاری نیست.

وی اضافه کرد امروز جهان باید در مقابل سیاسی کاری های دولت ترامپ هوشیار باشد این موضوع حتی در داخل آمریکا صدق می نماید مردم آن کشور باید مطلع باشند و هوشیار عمل نمایند زیرا سیاستمداران آمریکا لاف زنی می نمایند و دروغ می گویند.

312 310

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 22844

به "امریکا و چین بار دیگر رو در روی هم قرار گرفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امریکا و چین بار دیگر رو در روی هم قرار گرفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید