اموال دولت روی میز فروش، ارزش این دارایی ها چقدر است؟

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران، معاون اول رئیس جمهوری با ابلاغ بخشنامه ای، دستگاه های اجرایی را مکلف کرد که اموال و املاک مازاد خود را به وسیله بورس کالا یا مزایده عمومی عرضه نمایند. طبق آخرین برآوردها دولت دست کم 7 میلیون میلیارد تومان اموال به نرخ سال 97 دارد که می توان برآورد کرد با توجه به نرخ تورم ارزش این دارایی ها دست کم دوبرابر شده باشد.

اموال دولت روی میز فروش، ارزش این دارایی ها چقدر است؟

روز گذشته معاون اول رئیس جمهور بخشنامه اجرایی تامین منابع مالی دولت به وسیله فروش اموال و املاک مازاد را به دستگاه های اجرایی مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری ابلاغ کرد. طبق این ابلاغیه همه دستگاه های اجرایی مشمول این قانون موظفند لیست اموال و املاک مازاد خود را ظرف یک ماه به وزارت اقتصاد اعلام نمایند و وزارت اقتصاد نیز مکلف است آن دسته از دستگاه های اجرایی را که همکاری لازم را نداشته و عملکرد مطلوب ندارند، به دولت معرفی کند. این اموال باید در بورس کالای ایران یا مزایده عمومی به فروش برسند.

دستور معاون اول رئیس جمهور برای فروش اموال مازاد دولت در شرایطی صادر می گردد که به گفته اقتصاددانان مولدسازی این دارایی ها یکی از راه های مهم برای کاهش کسری بودجه و رشد مالی است. البته پارسال هم حسن روحانی به فرهاد دژپسند، وزیر سابق اقتصاد دستور داده بود که اموال مازاد دولت عرضه گردد؛ با این حال به علت چسبندگی و مقاومت مدیران دولتی، عرضه و فروش اموال مازاد دولت به طور کامل انجام نشده است. فرهاد دژپسند، وزیر سابق اقتصاد پیش از این درباره چسبندگی مدیران دولتی به اموال دولتی گفته بود: از بازدید دارایی های دولتی در شهرهای مختلف واقعا سر آدم دود می کشد، دارایی های زیادی وجود دارند که راکد مانده اند. وقتی به فلان دستگاه اجرایی می گوییم چرا این دارایی ها راکد مانده اند، می گویند بعدا طرح توسعه اجرا می کنیم؛ مثلا در مشهد زمین قابل توجهی بود که وقتی پرسیدیم، گفتند، می خواهیم بعدا طرح توسعه اجرا کنیم؛ بنابراین چسبندگی به مال، اموال و دارایی مربوط به یک دستگاه نیست؛ همه گرفتار شده ایم.

هدف از مولدسازی دارایی های دولت ایجاد جریان نقدی از دارایی های دولت برای یاری به مخارج دولت است که به عنوان یک مسئله پذیرفته شده در سطح دنیا معمول است. بعضی کشورهای پیشرفته در طول سال های گذشته با ایجاد صندوق های ثروت ملی، دارایی های دولتی را به جریان نقدی تبدیل و وارد چرخه اقتصاد نموده اند. در ایران اما سال هاست بحث مولدسازی دارایی های دولت مطرح است، اما هر بار دولت ها در اجرای آن با ناکامی روبرو شده اند. حالا اما دولت سیزدهم در کوشش است به وسیله بورس کالا به فرایند عرضه اموال مازادش که رقم بسیار بزرگی را شامل می گردد سرعت بدهد. پرسش این است که ارزش این دارایی ها چقدر است؟

ارزش دارایی های دولت چقدر است؟

بر اساس گزارشی که آبان 1397 خزانه داری کل کشور ارائه کرد، رقم دارایی های دولت تا آن تاریخ 7 میلیون میلیارد تومان بود. این رقمی بود که سال قبل فرهاد دژپسند، وزیر سابق اقتصاد هم آن را تأیید کرد و گفت: اگر فقط 20 درصد از دارایی های دولت ارزیابی و در چرخه اقتصاد قرار گیرد، باعث رونق می گردد. او تأکید نموده بود: 2 هزار و 800 هزار میلیارد تومان شرکت دولتی ارزیابی و به روز شده در کشور داریم که قابلیت واگذاری دارند.

با این حال بعضی اطلاعات نشان می دهد صرف نظر از سهام شرکت ها، دولت فقط یک میلیون ملک دارد که فقط بخش کمی از این املاک شناسایی شده و هنوز ارزش کل اموال دولت به طور کامل معین نیست. 3 سال پیش رحمت الله اکرمی، معاون وزیر اقتصاد و خزانه دار کل کشور نیز با بیان اینکه به طور کلی یک میلیون ملک دولتی وجود دارد که فقط 350 هزار از آنها شناسایی و در سامانه ثبت شده، گفته بود: براساس آنالیز های اجرا شده ارزش این اموال چندین هزار هزار میلیارد تومان برآورد شده است. این رقم هر چند که به دست آمده، اما آنقدر بزرگ است که آن را از پشت تریبون اعلام نمی کنم.

منقول و غیرمنقول

بعلاوه هنوز معین نیست، چه مقدار از ارقام اعلام شده اموال منقول و چه مقدار غیرمنقول است، اما آنطور که قبلا، اسحاق دنیاگیری، معاون سابق رئیس جمهور اعلام نموده بود از مجموع کل ارقام اعلام شده 2700 هزار میلیارد تومان شامل سهام شرکت های دولتی است که رقمی معادل 180 میلیارد دلار را شامل می گردد؛ بنابر این می توان برآورد کرد که بقیه اموال دولت، شامل اموال غیرمنقول یا املاک است.

نکته حائز اهمیت این است که نرخ تورم انباشته از سال 1397 تا به امروز 130 درصد بوده است؛ یعنی ارزش این دارایی ها در 3 سال گذشته دست کم دوبرابر شده و احتمالا رقم کل اموال دولت در بدبینانه ترین حالت به بیش از 14 میلیون میلیارد تومان رسیده است. به گفته محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون مالی، طبق گزارش خزانه داری کل کشور، ارزش اموال دولت، معادل 10 برابر حجم نقدینگی است. کل بودجه عمومی کشور 400 هزار میلیارد تومان است. اگر این دارایی ها مورد استفاده قرار گیرد، تحول بزرگی در اقتصاد کشور رخ خواهد داد.

منبع: همشهری آنلاین

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 56715

به "اموال دولت روی میز فروش، ارزش این دارایی ها چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اموال دولت روی میز فروش، ارزش این دارایی ها چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید