انتقاد شدید از اظهارات جنجالی الحلبوسی علیه شیعیان

به گزارش بلاگ پو، رئیس مجلس عراق که اخیرا به بهانه ناآرامی های جنوب عراق سخنانی جنجالی علیه شیعیان به زبان آورده بود، با واکنش و انتقاد تند رئیس جمعیت علمای اهل سنت عراق و شماری از نمایندگان مجلس روبرو شد.

انتقاد شدید از اظهارات جنجالی الحلبوسی علیه شیعیان

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، رئیس مجلس عراق، دیروز طی پستی در توئیتر با اشاره به سلاح های غیرقانونی در عراق و لزوم انحصار سلاح در دست حکومت و مرتبط کردن آن با ناآرامی های اخیر در استان های جنوبی نوشت: هر سلاح خارج از چارچوب حکومت بدون در نظر دریافت اینکه دست چه کسی است، غیرقانونی است و امنیت جامعه را هدف قرار می دهد... ما نمی خواهیم که آن فاجعه تکرار شود و خود و اهلمان در جنوب کشور از سلاح غیرقانونی و ضعف نهاد های حکومتی رنج ببریم.

پیش از آن نیز وی طی مصاحبه ای تلویزیونی مدعی شد: سلاح غیرقانونی در دست دو طرف است: یکی برخی گروه های مسلح و دیگری برخی عشائر و گروه ها و همه آن ها یکی و شیعه هستند.

این اظهارات الحلبوسی با انتقاد شماری از نمایندگان مجلس عراق همراه شد. ریاض المسعودی نماینده ائتلاف سائرون عراق به اظهارات اخیر محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق درباره درگیری داخلی در عراق واکنش نشان داد.

وی امروز (شنبه - 29 آگوست)، الحلبوسی را به دست داشتن در توطئه ها علیه ملت عراق متهم کرد و گفت که مجلس باید وی را برای انجام بیش از 20 سفر خارجی مورد سوال قرار دهد.

به نوشته خبرگزاری رسمی عراق (واع)، المسعودی گفت: محمد الحلبوسی در توطئه های خارجی علیه ملت عراق دست دارد، زیرا با تمام جزئیات در جریان منازعات شیعی یا بحران های سیاسی دیگر واقع شده است.

وی در ادامه درباره تلاش های مداوم برای ایجاد درگیری در جنوب عراق هشدار داد و گفت که دولت باید امنیت و حاکمیت را برقرار کند و امنیت را به تمامی استان های کشور بازگرداند. مجلس نیز باید الحلبوسی را به دلیل اظهاراتش درباره درگیری های داخلی در عراق و اقدامش در انجام نزدیک به 20 سفر خارجی بدون هیچ توضیح درباره نتایج آن، بازخواست کند.

غضنفر البطیخ عضو ائتلاف الفتح در مجلس عراق نیز از الحلبوسی خواست تا از هرگونه موضع گیری طائفه ای و مذهبی خودداری کند و به عنوان رئیس مجلس کشور به وظایف خود عمل کند. وی از زمان انتخابش به عنوان رئیس مجلس با لحن طائفه ای و نه عراقی سخن می گوید و این نخستین بار نیست که دولت کنونی را صرفا شیعی می داند.

وی افزود: رئیس مجلس عراق برای ایجاد اقلیمی [سنی]در الانبار و کنترل این استان، تلاش می کند. وی پیش تر نیز کاملا طائفه ای در صحن مجلس رفتار کرده است. زمانی که شیعیان در مجلس مسئولیت اخراج اشغالگران آمریکایی از عراق را برعهده دریافتد، وی صحن را ترک کرد و پیام آشکار خود را به اهل سنت و کرد ها ابلاغ کرد.

خالد الملا رئیس جمعیت علمای اهل سنت عراق نیز با انتقاد از موضع گیری الحلبوسی وی را خطاب قرار داد و طی پستی در توئیتر نوشت: امشب مسئول توپخانه الحشد الشعبی، فرمانده شهید عامر احمد صالح (ابوحیدر الانصاری) توسط کدام سلاح خارج از کنترل به شهادت رسید؟ مخاطب سؤال به طور معین افرادی هستند که مسئولیت حفاظت از خون عراقی ها را دارند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

malayro.ir: مالزی: سفر به کشور زیبای مالزی و دیدار از شهرهای توسعه یافته کوالالامپور، پنانگ و لنکاوی

asiaro.ir: آسیا رو: سفر به آسیا، جنوب شرقی آسیا، آسای مرکزی و خاورمیانه

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 25 دی 1400 بروزرسانی: 25 دی 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 32912

به "انتقاد شدید از اظهارات جنجالی الحلبوسی علیه شیعیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد شدید از اظهارات جنجالی الحلبوسی علیه شیعیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید