اگر زنجیر چرخ نداشتیم، چه کار کنیم؟

به گزارش بلاگ پو، اگر در زمستان قصد مسافرت به شهر دیگر دارید و یا محل کار شما شهر دیگری است حتما برای رفتن به آن شهر، آب و هوا را بررسی کنید و با امکانات کامل به سفر بروید. یکی از این امکانات زنجیر چرخ می باشد، زیرا در زمستان احتمال بارش برف زیاد است و داشتن زنجیر چرخ کمک بزرگی می کند تا راحت در جاده ها رانندگی کنید.

اگر زنجیر چرخ نداشتیم، چه کار کنیم؟

به گزارش صدا و سیما، اما اگر زنجیر چرخ فلزی ندارید و یا فراموش کرده اید به نظر شما به جای زنجیر چرخ از جه وسیله ای استفاده کنیم؟ رانندگی در برف بسیار خطرناک است و باید حتما از زنجیر چرخ استفاده کنید. در این نوشتار به این موضوع که به جای زنجیر چرخ از چه وسیله جایگزین استفاده کنیم و یا اگر زنجیر چرخ نداشتیم چه کار کنیم اشاره می شود.

به جای زنجیر چرخ از چه وسیله ای استفاده کنیم؟

می خواهیم درباره این که به جای زنجیر چرخ از چه جایگزینی استفاده کنیم، صحبت کنیم.

استفاده از روکش پلاستیکی به جای زنجیر چرخ:

اگر زنجیر چرخ فلزی ندارید یا بستن آن به دور لاستیک برایتان مشکل است می توانید یک روکش پارچه ای لاستیکی تهیه کنید و همراه خود داشته باشید. این روکش ها مانع لیز خوردن لاستیک ها می شود و رانندگی در برف را برایتان سخت نمی کند و با خیال راخت می توانید رانندگی کنید. طراحی بافت این روکش باعث اصطکاک بیشتر و کشش می شود و از لغزش لاستیک ها در برف به شدت می کاهد.

استفاده از طناب به جای زنجیر چرخ:

اگر در برف گیر کردید به جای زنجیر چرخ می توانید، با استفاده از طناب و چاقو زنجیر چرخ درست کنید و با احتیاط به رانندگی ادامه دهید. طناب را به صورت مارپیچ به دور لاستیک بپیچید و محکم گره بزنید و با چاقو طناب را ببرید. این کار را با فاصله نزدیک انجام دهید و طناب را کامل دور لاستیک بپیچید که آن را کامل پوشش دهد و این کار را برای دو تا لاستیک جلو انجام دهید. این کار باعث می شود در حین رانندگی طناب حرکت نکند و در مقابل پارگی مستحکم باشد.

اگر لوازم برای ساخت زنجیر چرخ نداشتیم حتما با احتیاط و دقت رانندگی کنیم

1. اگر در روز برفی در جاده لغزنده بودیم و زنجیر چرخ نداشتیم، می توانیم باد لاستیک ها را تا 30 درصد کاهش دهیم و با دقت و به آرامی در راستا چرخ های خودرو های سنگین رانندگی کنیم.

2. اگر راننده ای هستیم که با سرعت رانندگی می کنیم حتما در زمان لغزنده بودن جاده مراقب باشیم و آهسته برانیم. زیرا با سرعت بالا در زمان یخبندان و لغزش، کنترل خودرو به راحتی از دستمان خارج می شود و بسیار خطرناک است. پس اگر در جاده برفی زنجیر چرخ نداریم حتما به آهستگی رانندگی کنیم.

3. اگر زنجیر چرخ نداریم و جاده هم برفی است و کولاک نیز وجود دارد حتما خودرو را کنار جاده نگه داریم تا کولاک و برف تمام شود، زیرا جاده در زمان برف و کولاک کاملا سفید است و دید درستی نخواهیم داشت. پس بهتر است برای جلوگیری از تصادف توقف کنیم.

4. بدون داشتن زنجیر چرخ امکان لیز خوردن لاستیک ها بسیار زیاد است. زمانی که عقب خودرو لیز می خورد فرمان را به همان سمت بچرخانیم و در برابر لغزش لاستیک مقاومت نکنیم که بخواهید آن را کنترل کنیم در این حالت کنترل بیشتر از دستمان خارج می شود.

5. در هنگام لغزنده بودن جاده ها، وقتی خودرو لیز می خورد سعی کنیم آرام رانندگی کنیم که نیازی به ترمز زدن نباشد. زیرا در این هنگام نیازی به واکنش نشان دادن نیست و خودرو بعد از چند لحظه تعادل خود را برقرار می کند.

6. با دنده سنگین رانندگی کنیم. اگر لاستیک های معمولی داریم و زنجیر چرخ هم نداریم، ناچار هستیم که در یخ و برف جاده آهسته رانندگی کنیم و اگر با دنده سنگین و با دقت رانندگی کنیم لغزش لاستیک ها کمتر می شود.

7. اگر جاده دارای پیچ باشد قبل از این که کامل به پیچ برسیم ابتدا ترمز کنیم و بعد بپیچیم. ترمز ناگهانی و بعد پیچیدن بدون احتیاط باعث لغزش بیشتر می شود.

پس حتما در جاده های برفی سعی کنید زنجیر چرخ داشته باشید و اگر در دسترس نبود حتما جایگزین برایش بگذارید و در نهایت اگر لوازم برای ساخت زنجیر چرخ نداشتید حتما با احتیاط و دقت رانندگی کنید تا سالم و سلامت به مقصد خود برسید.

منبع: فرارو
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 59993

به "اگر زنجیر چرخ نداشتیم، چه کار کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر زنجیر چرخ نداشتیم، چه کار کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید