ایران؛ قدرت نوظهور صنعت دارویی جهان

به گزارش بلاگ پو، در شرایط فعلی کشورمان جزو 7 کشور اول جهان در حوزه داروسازی است و توانسته تحریم های دارویی را به عنوان سکوی پرتاب خود در نظر بگیرد.

ایران؛ قدرت نوظهور صنعت دارویی جهان

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، خودشان که می گویند که اگر صدبار دیگر به دنیا بیایند، باز وارد همین رشته می شوند. رشته ای که جزو سه رشته پرطرفدار علوم تجربی است. داروسازی؛ همان طور که از نامش هویداست، نقش بسزایی در رابطه با فراوری، ساخت و آنالیز شرایط هر دارویی در بدن هر موجود زنده ای دارد؛ خودش به تنهایی وزنه سنگینی است برای حفظ سلامت یک جامعه وکاهش بحران های بیماری آفرین!

از جمله وظایف کسی که این رشته و حرفه را انتخاب نموده است، تبدیل و فرموله کردن یک ماده به قرص، شربت، کپسول و ... است تا برای انسان قابل استفاده باشد.

عرضه دارو در دنیا حالا به یک بازار پرسود و رونق مبدل شده است که اگر هر کشور نتواند در این حوزه روی پای خودش بلند گردد، هزینه این اتکا به غیر، احتمالا کمرش را خم کند! نیروی متخصص در این رشته می تواند مرزهای صادرات و واردات یک کشور را کم یا زیاد کند و با ارزآوری توسط یک داروی کاربردی، کشور را حتی در بحران های مالی حمایت کند. قطعا نقش هر جامعه ای یافتن افراد مستعد و علاقه مند در این حوزه است چنانجه در ایران، در هر دانشگاه فزونی شاهد جذب این افراد هستیم و نتیجه اش را در حال حاضر شاهدیم.

صندلی جمهوری اسلامی ایران در دنیا

در حاضر حاضر ایران جزو 7 کشور اول دنیا در حوزه داروسازی است و بعضی معتقدند البته شواهد نشان می دهد که کشورمان ، قدرت نوظهور صنعت داروسازی در دنیا است.

علیرضا یکتادوست، عضو هیات مدیره شرکت کارخانجات داروپخش اظهار دارد که داروسازی یکی از صنایع عظیم دنیا با رشد سالانه 3تا 6 درصدی است؛ درآمد صنایع داروسازی دنیا از 800 میلیارد دلار در سال 2009 به 1250 میلیارد دلار در سال 2019 افزایش یافته است و حتی پیش بینی می گردد در سال 2023 به 1500 میلیارد دلار برسد.

در ایران سرانه دارویی حدود 75 دلار است که دلیل کم بودن نسبی سرانه هزینه دارو در ایران هم این است که ما عمدتاً داروهای عمومی را مصرف نموده و در کل، قیمت دارو در ایران نسبت به کشورهای منطقه پایین تر است.

یک پنجم هزینه های تحقیق وتوسعه کل کسب وکارهای دنیا مربوط به داروسازی است که 15 درصد درآمد فروش این صنعت، مجددا در تحقیق وتوسعه سرمایه گذاری می گردد. نوآوری و بازاریابی دو چالش اصلی صنعت داروسازی است و شرکت هایی که در این دو حوزه توانمند باشند، پیروز تر خواهند بود.

از جمله قدرت های نوظهور در صنعت داروی دنیا هستیم

ایران از جمله قدرت های نوظهور در صنعت داروی دنیا است. ارزش بازار فراوری داروی کشورمان سال جاری به 35 هزار میلیارد تومان رسیده است چنانچه این صنعت در 10 سال اخیر به طور متوسط سالانه 28 تا 30 درصد رشد داشته و همین امر موجب درخشیدن ایران در این حوزه شده است.

ایران در بحث خودکفایی فراوری دارو ها به اذعان مسئولان امر به نرخ فراوری داخلی 97 درصد رسیده است. محمدرضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو می گوید: اینکه 97 درصد دارو را خودمان در ایران فراوری می کنیم اصلا افتخار کمی نیست. داروسازان در کشور صندلی ویژه ای در رشد و ارتقای رتبه علمی کشور دارند و در بُعد فراوری هم صندلی داروسازی کشور درپرداختن و جامه عمل پوشاندن به سیاست های مالی مقاومتی یک نقش برجسته و درخشانی دارد.

شانه ساز ادامه داد: داروسازان جزو اولین کسانی اند که با ورود هر ویروس و بیماری در دنیا، برای مقابله با آن قدم بر می دارند مثل ویروس کرونا که همه داروسازان را برای فراوری واکسن به تکاپو انداخته است و این بیانگر حس مسئولیت و توانمندی علمی است که سال ها برای آن کوشش نموده اند.

دروغ فاحش آمریکا درباره تحریم نبودن غذا و دارو

رئیس سازمان غدا و دارو اعلام کرد: گرچه می گویند که در تحریم ها دارو و غذا استثناء است، اما این حرف یک دروغ عظیم است و اتفاقا برنامه ریزی شده است که تامین دارو و تجهیزات پزشکی مردم ایران به عنوان اولویت دشمن، دچار مشکل گردد، اما توانمندی داروسازان کشورمان از این هدف شوم جلوگیری کرد.

شانه ساز با اشاره به اینکه شاهدیم شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی دنیا برای کار با ایران تحت فشار هستند، تاکید نمود: بعضی عمده مسائل ما در حوزه تأمین دارو و تجهیزات پزشکی را موضوع نقل و انتقال پول می دانند، اما قضایا فراتر از این موضوع است؛ به طوری که بعضی شرکت های داروسازی که سال ها با ایران کار می نمایند و در دوره قبلی تحریم ها نیز کارشان را با ایران ادامه می دادند، تحت فشار قرار می گیرند. بعضی شرکت ها هم بیش از پنج دهه است که با ایران در حوزه تامین مواد اولیه کار می نمایند، اما در حال حاضر با تأخیر فراوان، مواد اولیه ما را تامین می نمایند.

شانه ساز با بیان اینکه این فشارها برایمان انگیزه ای می گردد که بتوانیم به خودکفایی برسیم، گفت: اگر در زمینه فراوری مواد اولیه دارویی 50 تا 60 درصد فراوری داشتیم، امیدواریم در کوتاه مدت بتوانیم فراوری را به 85 تا 90 درصد برسانیم که بسیار اتفاق عظیمی است.

او گفت: افرادی که آشنایی زیادی با علم داروسازی ندارند، همواره موضوعی را به عنوان یک نقطه ضعف اعلام می کردند و می گفتند وقتی مواد اولیه از خارج می آید شما چگونه داروسازی می کنید؟ که این حرف شان را به پای ناآشنا بودن آنها با علم داروسازی می گذاریم.

بیماران خاص در شرایط تحریم چه می نمایند؟

از جمله بیماران خاصی که در شرایط تحریم، به طور مستقیم زندگی شان تحت تاثیر نهاده شد، بیماران پروانه ای بودند. این بیماری که ناشی از یک جهش ژنتیکی است، تا آخر عمر گریبان گیر بیمار خواهد بود.

بیماران مبتلا درد زیادی متحمل می شوند چراکه هر روز بدنشان پوست می اندازد و مجبورند برای التیام این پوست هایی که منجر به زخم های سطحی و عمیق در بدن می شوند، مرهمی بگذارند که از آن ها به عنوان، پانسمان یاد می گردد. این پانسمان ها به دلیل خاص بودن شرایط بیماران ای بی، باید روزبه روزتعویض و استفاده شوند ولی از طرفی هزینه زیادی دارد. تنها چند شرکت در خارج از ایران مشغول به فراوری این نوع پانسمان هستند که با وجود تحریم های ظالمانه آمریکا، 750 نفر ایرانی که به این بیماری مبتلا هستند، به دردسر افتادند. چند ماه قبل نیز یکی از بیماران پروانه ای به نام آوا که تنها دو سال داشت، به دلیل شدت عفونت و نبود پانسمان مورد احتیاج، جان خود را از دست داد.

حتی دارو های هسته ای که برای اسکن تشخیص بیماری های سرطانی الزامی است به دلیل آنکه با صنعت انرژی اتمی ایران در ارتباط است مورد تحریم های آمریکا نهاده شده و جان بسیاری از ایرانیان را در معرض خطر قرار داده است.

مواد اولیه رادیو دارویی مانند یخ است. اگر به موقع تحویل نشوند، ذوب و پوسیده می شوند. تهیه داروهای هسته ای هم بسیار پیچیده شده است، زیرا این مواد به طور معمول عمر بسیار کمی دارند و حمل و نقل آنان باید بسیار سریع صورت بگیرد.

با همه اینها، ایران در این بحران مثل همواره سعی در دور زدن مسائل و حل آن ها دارد و همین تحریم ها را پلی برای رشد خود در صنعت داروسازی نموده است. با وجود هزینه زیاد سه درصد دارویی که فعلا ایران قادر به فراوریش نیست، همچنان متخصصان داخلی داروهایی مشابه با هزینه خیلی کمتر از نمونه خارجی ساخته اند و برای توسعه و حتی صادرات داروها در سطح دنیای گام برداشتند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

بازگشت به صفحه رسانه ها

bestcanadatours.com

مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا
منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 32735

به "ایران؛ قدرت نوظهور صنعت دارویی جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران؛ قدرت نوظهور صنعت دارویی جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید