بازارگردان ها دو برابر فروش، سهام خریداری کردند

به گزارش بلاگ پو، مدیر روابط عمومی سازمان بورس به قدمت 17 ساله عملیات بازارگردانی در بازار سرمایه ایران اشاره نمود و گفت: بازارگردان ها در 9 ماه گذشته 55 هزار میلیارد تومان سهام خریداری نموده اند و به میزان 27هزار میلیارد تومان سهام فروخته اند.

بازارگردان ها دو برابر فروش، سهام خریداری کردند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا ، بازارگردانی فرایندی است که برای تعادل بخشی به بازار و تضمین نقد شوندگی آن به کار می رود، یعنی سهامداران و صاحبان اوراق به محض تصمیم گیری برای فروش سهام خود بتوانند نسبت به معامله اوراق خود اقدام نمایند.

شورای عالی بورس طی مصوبه ای در 20 شهریور سال جاری همه ناشران را به داشتن بازارگردان ملزم کرد، این موضوع موجب نقدشوندگی در بورس شد اما در این میان بعضی معتقدند بازارگردان ها در فرآیندهای بازار سرمایه اخلال ایجاد کردند و بعضی دیگر بازارگردان ها را به کوشش برای نوسان گیری از سرمایه گذاران خرد متهم می نمایند.

در این زمینه سیاوش وکیلی، مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس امروز (شنبه) در گفت وگویی ضمن رد این اتهام ها با استناد به آمار معاملات 9 ماهه بازارگردان ها گفت: بازارگردان ها در بازار سرمایه نقش مثبتی ایفا می نمایند، نقدشوندگی مهم ترین وظیفه بازارگردان ها هست و آمارهای موجود، ایفای نقش آنها در بازار سرمایه را تأیید می نماید.

وی با اشاره به فعالیت قانونمند بیشتر بازارگردان ها، درباره نحوه برخورد سازمان بورس با تخلفات بعضی بازارگردان ها گفت: موضوع مهم، توجه به تفاوت بین تخلف و جرم است، سازمان بورس با ناشران و نهادهای اقتصادی که از دستورالعمل ها تخلف کردند و همچنین با بازارگردان هایی که در فرآیند عملیات بازارگردانی هم دچار تخلف شوند برخورد خواهد نمود، این موضوع با جرم انگاری و ارسال پرونده به دادگاه ها تفاوت دارد اما اگر لازم باشد بر اساس مقررات و قوانین آن اقدامات نیز انجام می گردد.

وکیلی اضافه نمود: تا به امروز عمده تخلفات ناشی از استنکاف بعضی ناشران از عمل به مصوبه 20 شهریور شورای عالی بورس و آیین نامه صیانت از حقوق سرمایه گذاران بوده که همه ناشران (چه ناشران جدیدالورود به بازار و چه ناشران باسابقه بازار) را به داشتن بازارگردان ملزم نموده است، در نخستین روزهای اجرای این مصوبه از 12 مهرماه بعضی ناشران از اجرای آن خودداری کردند که برخوردهای لازم براساس مقررات هم انجام گرفت.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس ادامه داد: باید به این نکته توجه کرد که رسیدگی به تخلفات مراحلی دارد، در مرحله نخست، پس از صدور گزارش تخلف توسط واحدهای نظارتی، موضوع توسط کمیته های تحقیق بورس ها آنالیز و جهت تصمیم گیری به هیات مدیره بورس ها یا هیأت رسیدگی به تخلفات سازمان ارائه می گردد. رأی بدوی انضباطی تا یک ماه، توسط محکومین قابل تجدیدنظرخواهی است.

وی اضافه نمود: فرآیند رسیدگی به این تجدیدنظرخواهی در سازمان بورس انجام می گردد، بسیاری از متخلفان می توانند در این مهلت یک ماهه به تعهدات خود عمل نمایند و در این صورت اقدامات اصلاحی انجام شده مطابق مقررات در حکم انضباطی تجدیدنظر لحاظ خواهد شد، طبق اعلام معاونت حقوقی سازمان بورس در دو یا سه ماه گذشته 207 مدیر بورسی، احکامی از تذکر تا سلب صلاحیت و جریمه نقدی دریافت کردند که در تاریخ بورس این میزان جدیت در مقابل تخلفات بی سابقه بوده است. در صورتی که مردم تخلفی از بازارگردان یا بورس مربوطه مشاهده کردند می توانند موضوع را به وسیله سامانه اعلام شکایات سازمان به نشانی shekayat.seo.ir به سازمان اعلام نمایند.

وی همچنین در پاسخ به بعضی درخواست ها و فشارها مبنی بر اعلام اسامی متخلفان گفت: سازمان بورس هیچ گاه با تخلف کنار نخواهد آمد، خط قرمز ما ثبات بازار و حفظ منافع سرمایه گذاران و سهامداران است و همه سازوکارهای برخورد با تخلفات در خود سازمان بورس دیده شده است، اما بسیاری از تخلفات در همان مراحل اولیه رسیدگی و از سوی ناشران برطرف می شوند؛ بنابراین، اعلام اسامی متخلفان، نه منطقی و نه به نفع سهامداران و فعالان بازار است.

وکیلی درباره تأثیر و پیامدهای مصوبه 20 شهریور سال جاری شورای عالی بورس بر بازار سرمایه نیز گفت: از نظر ایجاد نهادهای بازارگردان آنچه طی این دو ماه رخ داد، بی سابقه بود. براین اساس، هم اکنون از بین حدود 650 نماد فعال در بازار سرمایه، 480 نماد دارای بازارگردان هستند که این موضوع می تواند موجب اطمینان خاطر سهامداران از نقدبودن سرمایه گذاری گردد.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس درباره نوسان گیری بازارگردان ها هم گفت: استفاده از این واژه نادرست است. بازارگردان وظیفه یاری به نقدشوندگی بازار را بر عهده دارد و در این راستا با استفاده از ابزارهای خرید و فروش سهم در زمان هایی که صف خرید یا سهم فروش تشکیل می گردد، قابلیت نقدشوندگی سهام را افزایش می دهد و به طور طبیعی در بازه دامنه مظنه ای که برایش معین می گردد حرکت و به اصطلاح عملیات Market maker را انجام می دهد. این فرآیند Market maker هم اکنون به شکل مثبت از سوی بازارگردان ها در بازار سرمایه در حال اجرا است.

وی در پاسخ به این پرسش که آمارهای فعالیت بازارگردان ها چگونه بوده و آیا طبق این آمارها، بازار گردان ها نقش خود را انجام دادند یا خیر، گفت: در بازه حدود 9 ماهه، بازارگردان ها دو برابر حجم فروش سهام، اقدام به خرید سهام نموده اند، در این مدت حجم خرید سهام بازارگردان ها بیش از 55 هزار میلیارد تومان بوده و این در حالی است که ارزش فروش سهام آن ها رقم 27 هزار میلیارد تومان را نشان می دهد.

وکیلی ادامه داد: نکته مهم اینکه در اواخر تابستان و در فصل پاییز که شاهد نوسان بازار و افت شاخص بودیم، بازارگردان ها سه برابر حجم فروش از سرمایه گذاران سهام خریده اند. یعنی وظیفه خود را برای حفظ جریان نقدشوندگی بازار حتی در زمانی که صف های فروش در بسیاری از نمادها تشکیل شده بود به خوبی ایفا نموده اند که این موضوع را می توان طبیعت عملیات بازارگردانی مطرح کرد.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس اضافه نمود: بازارگردان ها طبق شیوه مرسوم و استانداردهای جهانی فعالیت خود باید عایدی هم داشته باشند، زیرا بازارگردان ها قلک نیستند که فقط یک سویه عمل نمایند و بخرند بلکه باید دوسویه (خرید و فروش) عمل نمایند.

این کارشناس بازار سرمایه اضافه نمود: به لحاظ فنی، بازارگردان ها عامل انتقال سهام بین فروشندگان و خریداران سهام هستند، البته فعالیت آن ها باید در دامنه مظنه ای باشد که بورس ها برای آن ها معین می نماید.

وکیلی گفت: وظیفه سازمان بورس در این زمینه نظارتی است، یعنی اگر اقدام به خرید سهم در یک دامنه مظنه می نمایند، در همان سهم و دامنه مخصوص باید سفارش فروش هم بگذارند. به این ترتیب، بازارگردان ها ضمن یاری به بازار و نقدشوندگی سهام از عایدی بهره مند می شوند. هیچ جای جهان، نمی توان از بازارگردان ها، توقع عملکرد یک سویه داشت، دیر یا زود، منابع آن ها تمام می گردد و دیگر قادر نخواهند بود به وظیفه خود عمل نمایند.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس اضافه نمود: باید توجه داشته باشیم که اگر در دوره نوسان بازار سهام، بازارگردان ها فعال نبودند، معاملات سهام چگونه امکان پذیر می شد؟ در واقع در سه ماهی که از مصوبه شورای عالی بورس درباره الزام به بازارگردانی می گذرد، آن ها در نقدشوندگی و تثبیت بازار و جلوگیری از قفل شدن معاملات بازار، نقش بسیار مهمی داشتند. این را هم مد نظر داشته باشیم گرچه 17 سال از فعالیت اولین بازارگردان ها می گذرد اما نهادهای نوپایی محسوب می شوند و می بایست به آن ها فرصت دهیم تا بر اساس استانداردهای بین المللی خدمات ارائه دهند.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل در مورد بعضی اظهارنظرها مبنی بر ضرورت حذف دامنه نوسان سهام هم گفت: اختلاف نظرهای زیادی درباره این موضوع وجود دارد که گاه از مرز تفاوت نظر گذشته و به تناقض در دیدگاه ها می رسد. روینمودها، طیف وسیعی از نظرها را دربرمی گیرد که شامل دامنه محدود تا باز و نامحدود و حتی دامنه نامتقارن در شرایط افت و یا صعود بازار است. یا پیشنهادی مطرح شده که بر اساس آن، هرماه، یک درصد به دامنه نوسان اضافه گردد.

وی ادامه داد: بحث چند تابلویی هم هوادارانی دارد و هر یک از صاحبان دیدگاه های متنوع هم استدلال ها و دلایل خاص خود را مطرح و بر درستی آن ها پافشاری می نمایند. در جهان هم مطالعات تطبیقی نشان می دهد نسخه واحدی در این خصوص وجود ندارد. البته برای تصمیم گیری نهایی، باید بازار از عمق و ثبات کافی برخوردار باشد تا بتوان به تصمیمی درست، واقع بینانه و کارشناسی رسید تا شرایط کنونی، بهبود و ارتقا یابد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 39986

به "بازارگردان ها دو برابر فروش، سهام خریداری کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازارگردان ها دو برابر فروش، سهام خریداری کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید