بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران در کجا قرار گرفته است؟

به گزارش بلاگ پو، شهر تهران پایتخت ایران، شهر بسیار بزرگی است که در دل خود جاذبه های بسیاری دارد. از جمله جاذبه هایی که در سال های اخیر به این مجموعه اضافه شده، دریاچه چیتگر تهران یا دریاچه شهدای خلیج فارس است. بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران امروزه مورد توجه بسیاری از گردشگران و همچنین اهالی تهران قرار گرفته و به همین خاطر ما سعی نموده ایم، در این مطلب شما را هرچه بیشتر با تفریحات دریاچه چیتگر آشنا کنیم تا اوقاتی خوش را در کنار این زیبایی تهران داشته باشید.

بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران در کجا قرار گرفته است؟

معرفی

در غرب تهران و در منطقه 22، دریاچه شهدای خلیج فارس خودنمایی می نماید. 130 هکتار از این مجموعه متعلق به خود دریاچه است که به عنوان بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران شناخته می گردد. در این مجموعه تفریحات بسیاری برای بازدیدنمایندگان در نظر گرفته شده اند، از نشستن در کنار دریاچه تا تفریحات هیجان انگیزی مانند سرسره های سقوط آزاد. دور تا دور محوطه این مجموعه، جهت پیاده روی و دوچرخه سواری وجود دارد که با پیاده روی در این جهت از زیبایی های این منطقه و مناظر زیبای دریاچه لذت خواهید برد. همچنین در این مجموعه مرکز خرید بسیار لوکسی به نام بام لند ساخته شده که در کنار خرید، می توانید از رستوران های و کافه های لوکس آن نیز بهره ببرید. در عکس های هوایی، دریاچه چیتگر تهران مانند نقشه ایران است و به همین دلیل و برای یادبود شهدای خلیج فارس، بعدا نام این دریاچه را به طور رسمی خلیج فارس گذاشتند. همانطور که گفته شد در این مجموعه تفریحات و امکانات بسیاری برای بازدیدنمایندگان وجود دارند که برای استفاده از تفریحات دریاچه چیتگر باید بین ساعات 2 ظهر تا 22 و در روزهای تعطیل 1 ظهر تا 24 مراجعه کنید.

امکانات تفریحی دریاچه

پیست پرش در آسمان

سرسره های بادی که در شمال محوطه دریاچه چیتگر قرار دارند، به عنوان پیست پرش در آسمان شناخته می شوند. برای بازی در این پیست باید تشکچه یا تیوپی را برای زیر خود انتخاب کنید و روی سرسره بادی سر بخورید تا در نهایت بر روی یک تشک بادی فرود بیایید. این سرسره بادی، اولین پیست پرش در آسمان در ایران است. برای استفاده از این پیست باید وزن شما حداکثر 130 کیلوگرم، قدتان بین 130 تا 200 سانتی متر و بالای 5 سال باشید.

راید اسکیت هوایی

با ورود به محوطه بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران در سمت غربی آن، یک وسیله بازی بسیار بزرگ را می بینید که شبیه U است. راید اسکیت هوایی برای کسانی که به هیجان علاقه دارند، وسیله بازی بسیار مناسبی است. برای استفاده از آن باید قد شما بین 120 تا 200 سانتی متر، وزن حداکثر 90 کیلوگرم و سن شما بیشتر از 7 سال باشد.

سرسره های سقوط آزاد

در قسمت شمالی دریاچه شهدای خلیج فارس دو نوع سرسره به نام های سرسره های سقوط آزاد قرار داده شده است. این سرسره ها هیجان بسیاری دارند و در خاورمیانه جز بهترین ها به حساب می آیند. برای استفاده از این وسیله بازی باید بیشتر از 8 سال سن داشته باشید و قد شما بین 120 تا 200 سانتی متر و وزنتان کمتر از 120 کیلوگرم باشد. بلیت سرسره های سقوط آزاد 7 هزار تومان است.

رول گلایدر

اگر به زیپ لاین علاقه داشته باشید و به دنبال هیجان هستید، حتما رول گلایدر دریاچه چیتگر تهران را امتحان کنید. رول گلایدر در قسمت شمالی محوطه و در کنار سرسره سقوط آزاد قرار گرفته است. بلیت این وسیله هیجان انگیز 20 هزار تومان است. برای استفاده از آن باید بین 30 تا 140 کیلوگرم وزن، 120 تا 195 سانتی متر قد و بالای 8 سال باشید.

سافاری پارک وحشت

در غرب دریاچه با قسمت سرپوشیده و دالانی برخورد می کنیم که اولین سافاری پارک وحشت ایران است. هزینه ورود به این سافاری پارک برای هر نفر 12 هزار تومان هست.

تشک پرش آزاد

در کنار بام لند در قسمت شرقی دریاچه، تشک پرش آزاد را می بینیم که برای یک دور پرش باید 25 هزار تومان پرداخت کنید.

وی آر لند

در قسمت شرقی و در کنار بام لند، مجموعه تفریحی وی آرلند را می بینیم که شامل بخش های مختلف است. از جمله تفریحات موجود در این مجموعه می توان به کایاک سواری وی آر (15 هزار تومان)، موج سواری وی آر (15 هزار تومان)، اسکی وی آر (15 هزار تومان)، سینما (18 هزار تومان) و ماژول میز یک نوع بازی هزارتوی (20 هزار تومان) اشاره نمود. برای استفاده از امکانات این مجموعه محدودیت هایی وجود دارد، به طور مثال افراد بیمار، خانم های باردار، افرادی با مسائل قلبی عروقی، ستون فقرات، دیسک کمر، گردن درد، افرادی که از داروهای خواب آور استفاده نموده اند و افرادی با وزن بالای 100 کیلوگرم، مجاز به بازی در وی آر لند نیستند.

اسکای فلایر بام لند

در کنار مجموعه وی آر لند که در شرق بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران قرار گرفته است، یک اسکای فلایر بزرگ می بینیم که هزینه استفاده از آن 15 هزار تومان است.

سینما هرم هیجان

در این مجموعه، سینما 6 بعدی به نام سینما هرم هیجان در قسمت غربی آن قرار گرفته است. این سینما تجربه ای متفاوت و هیجان انگیز خواهد بود. صندلی های این سینما بر روی 2 متر ارتفاع قرار دارند که از طریق پله به آن ها دسترسی پیدا می کنید. وقتی بر روی صندلی می نشینید، این پله ها جمع می شوند. اینکه چه فیلمی در این سینما پخش می گردد، به انتخاب خود شما است. سینما هرم هیجان برای افراد بالا 16 سال مناسب است. برای تهیه بلیت این سینمای 6 بعدی که قسمتی از محوطه دریاچه شهدای خلیج فارس را به خود اختصاص داده، باید 12 هزار تومان پرداخت کنید.

ماشین برقی

یکی از تفریحات دریاچه چیتگر، ماشین برقی کوبنده در کنار گیشه فروش بلیت بوده و برای یک دور سوار شدن باید 10 هزار تومان بپردازید.

پیست کارتینگ

یکی دیگر از بازی های کنار گیت فروش بلیت، پیست کارتینگ بوده که بلیت آن برای هر نفر 20 هزار تومان است.

فوتبال دستی انسانی

در قسمت بام لند چند وسیله بازی و تفریحی وجود دارد که یکی از این وسایل، فوتبال دستی انسانی است که افراد بالای 8 سال اجازه بازی در آن را دارند. برای بازی با این وسیله باید بین ساعات 11 و نیم ظهر تا 22 مراجعه کنید. هزینه بازی با فوتبال دستی انسانی برای هر فرد 15 هزار تومان است.

قایق سواری

برای قایق سواری در دریاچه شهدای خلیج فارس، دو اسکله وجود دارد که در هر دوی این ها، چند نوع قایق در نظر گرفته شده است. اسکله غربی در نزدیکی بلوار میلاد و اسکله شرقی نزدیک به ورودی بام لند است. با توجه به نوع قایق و مدت زمانی که از آن استفاد می کنید، هزینه ها متفاوت خواهند بود. برای 30 دقیقه قایق سواری با قایق پدالی 2 نفره، 3 نفره و 4 نفره باید به ترتیب 25 هزار، 35 هزار و 45 هزار تومان بپردازید. هزینه قایق های موتوری و قایق اتوبوسی برای یک دور در دریاچه، به ترتیب 70 هزار و 10 هزار تومان است. در اسکله شرقی قایق شارژی دو نفره، سه نفره (30 دقیقه) و قایق موتوری خانوادگی (یک دور در دریاچه) نیز وجود دارد که هزینه آن ها به ترتیب، 35 هزار، 45 هزار و 15 هزار تومان است. در هنگام قایق سواری نباید هیچ گونه خوراکی و نوشیدنی همراه داشته باشید. این قایق ها برای افراد بالای 90 کیلوگرم، خانم های باردار و افراد زیر 14 سال مناسب نیست و اجازه سوار شدن بر آن ها در بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران را ندارند.

چرخ و فلک

یکی از نشانه های این دریاچه که از دور دیده می گردد، چرخ و فلک است. این چرخ و فلک را در نزدیکی بام لند پیدا می کنید و هزینه سوار شدن بر آن برای هر نفر 10 هزار تومان است.

سیرک تهران

در پارکینگ غربی این دریاچه، مجموعه ای از سیرک تهران را می بینیم. در سیرک تهران نمایش های بسیار جذابی اجرا می شوند. در چادر این سیرک فضای بسیار بزرگی به نام ساحل شنی برای بازی بچه ها در نظر گفته شده است. بلیت عادی این مجموعه 50 هزار تومان و بلیت وی آی پی، 70 هزار تومان است. اگر می خواهید از این مجموعه دیدن کنید باید بین ساعات 9 صبح تا 21 به محل دریاچه چیتگر تهران مراجعه کنید.

بخش های مخصوص بچه ها

در این مجموعه چندین بخش به طور ویژه برای بازی بچه ها در نظر گرفته شده است. در قسمت غربی، مجموعه ای به نام زمین بازی و جایزه وجود دارد که در آن 10 بازی متنوع برای آن ها وجود داشته که هر کدام هزینه های متفاوتی دارند. در قسمت شمالی دریاچه چیتگر تهران زمین بازی دیگری که مختص به بچه ها بوده، دیده می گردد. این زمین بازی کوچکتر است و بازی های کمتری دارد. هزینه هر کدام از این بازی ها معمولا بین 4 تا 8 هزار تومان است.

فعالیت های تفریحی

موسیقی زنده

تقریبا هر روز دم غروب، در نزدیکی بام لند افرادی وجود دارند که به اجرای موسیقی زنده می پردازند. وجود این گروه های موسیقی حال و هوای به خصوصی را به وجود آورده است. کسانی که به موسیقی علاقمند هستند، این اجراهای زنده را در بین تفریحات دریاچه چیتگر از دست ندهند.

پیاده روی

بهترین مکان برای پیاده روی و دوچرخه سواری، قسمت جنوبی دریاچه چیتگر تهران است. معماری این بخش توجه هر فردی را به خود جذب می نماید و همانطور که از نام آن تعیین است، معماری این قسمت از موج آب الهام گرفته شده است. در این قسمت از نورپردازی زیبایی استفاده شده که شب ها به زیبایی این بخش اضافه می نمایند. به طور کلی جهت این قسمت از دریاچه برای پیاده روی 6 کیلومتر است.

پیک نیک

در فصل بهار و تابستان می توانید در محوطه دریاچه چیتگر تهران بساط پیک نیک را برپا کنید و از لحظات خود بیشترین استفاده را ببرید. البته توجه داشته باشید که در نزدیکی بام لند امکان چنین کاری وجود ندارد و حتی از ورودی این قسمت نیز نمی توانید وسایل پیک نیک خود را وارد محوطه کنید.

ماهیگیری

از جمله تفریحات دریاچه چیتگر، ماهیگیری است. در واقع کلوپ ماهیگیری را می توانید در کنار بام لند پیدا کنید که در آن انواع وسایل ماهیگیری وجود دارند و مسابقه های مربوط به آن در اینجا برگزار می شوند. با عضویت در این کلوپ می توانید از امکانات آن استفاده ببرید. توجه داشته باشید که این کلوپ 32 صندلی ماهیگیری دارد که حتما از قبل برای استفاده رزرو کنید.

ساحل سنگی

برای آنکه بتوانید از نزدیک آب دریاچه را لمس کنید و در کنار آن بنشینید، باید به ساحل سنگی بروید. در این ساحل دیگر خبری از نرده نیست و به راحتی می توانید وارد دریاچه شوید. در این قسمت پرنده هایی مانند اردک و مرغابی وجود دارند.

عکاسی

دریاچه چیتگر مکان بسیار مناسبی برای عکاسی است، این را حرفه ای ها بهتر می دانند، پس حتما همراه دوربین خود را نباید فراموش کنید. در فصل پاییز و زمستان پرنده های بسیاری را در این منطقه می بینید که عکاسی از آن ها یکی از تفریحات دریاچه چیتگر است.

منبع: همگردی
انتشار: 26 آبان 1400 بروزرسانی: 26 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 11260

به "بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران در کجا قرار گرفته است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران در کجا قرار گرفته است؟" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگترین دریاچه مصنوعی ایران در کجا قرار گرفته است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید