بیشتر بدانید از کنترل احساس عصبانیت

به گزارش بلاگ پو، عصبانیت جز جداناشدنی از رفتار انسان ها است اما این که چگونه بر خشم خود و عصبانیت خود چیره شوید بسیار مهم است ما در این مطلب قصد داریم نکاتی پیرامون درمان عصبانیت را برایتان به اشتراک بگذاریم

بیشتر بدانید از کنترل احساس عصبانیت

به گزارش خبرنگاران به نقل از تبیان ، همه ما در طول زندگی خود بارها ناراحت و عصبی و خشمگین شده ایم که این امر تا حدی طبیعی است اما هستند افرادی که نمی توانند خشم خودشان را کنترل نمایند و متاسفانه تبعات نامطلوبی را بر جای می گذارند ما در این مطلب قصد داریم برای شما عزیزان درمان عصبانیت و کنترل کردن خشم را به اشتراک بگذاریم

درمان عصبانیت

سوال : با سلام بنده چند سالیست زود عصبی میشم . در آن واحد در اوج عصبانیت میخندم ولی خنده عصبی است چرا؟ 2-خندهام کنترل شده نیست خیلی هم زجرم میده دارو داره ؟ چی پیشنهاد میدید؟ از اعتماد ضعیفی خودم معذبم چه کار کنم؟ با تشکر فراوان بیمارت پاسخ : با سلام.

برادر ارجمند برای تشخیص علل و عوامل این حالات باید مشاهده و معاینه دقیق توسط روان پزشک صورت گیرد. تا یک تشخیص افتراقی صحیح انجام گردد. چرا که بسیاری از علائم عصبی در صورت عمومی می تواند نشان گر بیماری های مختلفی باشد اما با تشخیص افتراقی می توان اختصاصی تر علل مربوط را مورد آنالیز قرار داد.

بیشتر بدانید از کنترل احساس عصبانیت

وقفه ایجاد کنید

شمردن تا 10 تنها برای بچه ها و بچه ها نیست! هنگامی که در شرایطی قرار میگیرید که از چیزی عصبانی میشوید با شمردن آهسته از یک تا ده وقفه زمانی ایجاد کنید. اینکار باعث میگردد تا احساس خشم اولیه تاحدودی فروکش کند. بعد از این وقفه اگر لازم بود موقعیت یا فردی که شما را عصبانی نموده است ترک کنید تا بر اعصاب خود مسلط شوید.

دلیل عصبانیت خود را بیان کنید

هنگامی که به آرامش رسیدید و میتوانستید درست فکر کنید، دلیل عصبانیت خود را شرح دهید. اگر فردی کاری نموده است که باعث عصبانیت شما شده، به صورت مستقیم و رک ولی بدون بی احترامی یا لحن تند، به وی بگویید که چه کاری باعث عصبانیت شما شده است. سعی نکنید دیگران را تحت کنترل خود در آورید.

کمی ورزش کنید

در بعضی شرایط که نمیتوانید عصبانیت خود را کنترل کنید و اصطلاحا جوش آورده اید میتوانید کمی ورزش کنید. چند حرکت ساده ورزشی باعث فعال شدن زنجیره فرآیندهای شیمیایی در بدن شما خواهد شد و همین امر به شما یاری میکند تا از شرایط تنش زا دور شوید و کنترل اعصاب خود را در دست بگیرید. ورزش کردن میتواند حتی یک پیاده روی و قدم زدن ساده باشد، ولی نتیجه آن بسیار برای شما مفید خواهد بود.

قبل از هر عکس العملی، فکر کنید

در شرایط عصبانیت ممکن است هر حرفی را بزنید یا حرکتی را انجام دهید که در شان شخصیت شما نباشد و موجبات پشیمانی شما را بوجود آورد. قبل از هرگونه صحبت کردن و یا نشان دادن عکس العمل چند ثانیه فکر کنید، این مدت را میتوانید با شمردن برای خود فراهم کنید. مزیت دیگر این کار این است که به طرف دیگر نیز فرصت میدهید تا حرف یا اشتباه و یا حرکت خود را جبران کند و یا طرف سوم برای آرام کردن محیط یاری کند.

در پی راهکار باشید

به جای اینکه بر روی عاملی که شما را عصبانی نموده است تمرکز کنید، بر روی راهکار آن اندیشه کنید. آیا فرزند شما اتاق خود را تمیز نگاه نمیدارد و این مساله شما را عصبانی میکند؟ خیلی راحت در اتاق را ببندید و سر فرصت و با آرامش با او صحبت کنید. آیا شریک زندگی شما شب برای شام دیر میکند؟ میتوانید ساعت شام خوردن را تغییر دهید و یا اینکه چند شب در هفته را تنها غذا بخورید. به خاطر داشته باشید که عصبانیت اگر چیزی را بدتر نکند، بهتر نخواهد نمود، پس سعی کنید منطقی باشید.

در بیان احساس خود از واژه من بهره ببرید

برای جلوگیری از بیشتر شدن تنش، در خصوص مسئله ای که دارید صحبت کنید و مؤدب باشید و احترام طرف مقابل را حفظ کنید. در بیان دلیل عصبانیت خود از واژه من بهره ببرید. به عنوان مثال بجای عبارت تو هیچوقت در کارهای منزل یاری نمیکنی بگویید من از اینکه سفره ترک کردی بدون اینکه برای جمع کردن آن یاری کنی عصبانی شدم.

کینه به دل نگیرید

بخگرددن شاید از قدرتمندترین ابزارهایی باشد که در اختیار بشر قرار داده شده است. اگر به احساس عصبانیت اجازه دهید تا در درون شما رشد پکند و تبدیل به احساس کینه گردد، بیشترین کسی که آسیب خواهد دید خود شما خواهید بود. با بخشیدن کسی که باعث عصبانیت شما شده است هر دو نفر شما از موقعیت بوجود آمده درس خواهید گرفت. بسیار غیرمنطقی است که انتظار داشته باشیم همه، در تمام شرایط طبق خواسته های ما عمل نمایند.

احساس شوخ طبعی را در خود تقویت کنید

افرادی که طبع شوخ دارند حتی در شرایط عصبانیت نیز با یک جمله طنزآمیز شرایط را تغییر میدهند. البته طنزآمیز بودن را نباید با تمسخر کردن و یا نیشخند زدن اشتباه بگیرید، تمسخر کردن تنها اوضاع را بدتر خواهد نمود و صفتی زشت و زننده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 40331

به "بیشتر بدانید از کنترل احساس عصبانیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیشتر بدانید از کنترل احساس عصبانیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید