تاثیر بین المللی فعالیت های فرهنگی بیش از اقدامات سیاسی است

به گزارش بلاگ پو، به گزارش خبرنگاران، آیین امضای تفاهم نامه همکاری موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و انجمن ایرانی روابط بین الملل روز یکشنبه(25 آبان ماه) با حضور ایوب دهقانکار، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران؛ ضیاءالدین صبوری، مدیرعامل انجمن ایرانی روابط بین الملل؛ آزاده نظربلند، معاون کتاب و فرهنگ موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران؛ حسین صفری، معاون اقتصاد و فرهنگ موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران؛ حسن خداوری و غلامرضا کریمی در سرای اهل قلم ایران برگزار شد.

تاثیر بین المللی فعالیت های فرهنگی بیش از اقدامات سیاسی است

ایوب دهقانکار، مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در ابتدا با اشاره به برکات امضاء این تفاهم نامه گفت: امیدواریم که با انعقاد این تفاهم نامه، شاهد اقدامات مثبت و موثری در عرصه نظر و عمل باشیم. انتظاری که از انعقاد تفاهم نامه می رود، اقدام عملیاتی و فعالیت است و نه حرف زدن.

وی اضافه نمود: معمولا وقتی از روابط بین الملل بحث به میان می آید، آن چیزی که در لحظه به ذهن خطور می کند، روابط سیاسی است و یا حداقل در برهه ای این طور بود که مناسبات سیاسی، شاکله روابط بین الملل را تعیین می کردند؛ اما از برهه ای به بعد، روابط بین الملل تعریف تازه ای به خود گرفت و اصطلاحات دیگری وارد این عرصه شد. دیپلماسی فرهنگی، اصطلاحی است که مدت ها پیش، در فرهنگ واژگان جهان و اخیرا در کشور رایج شده است و عرصه بسیار گسترده و فراخی دارد که می توان از ساحت های مختلف به آن ورود کرده و نتایج مثبتی را در عرصه روابط بین الملل از آن استخراج کرد.

دهقانکار با اشاره به اهمیت دیپلماسی فرهنگی و فرهنگ گفت: اهمیت این موضوع از چند منظر قابل اعتنا است؛ نخستین موردی که نقطه قوت ساحت فرهنگ حساب می شود، بحث گستردگی مخاطب است. مباحث سیاسی، صرف حتما مخاطب خاص دارد؛ اما حوزه فرهنگ متفاوت است و به تمام شئونات مخاطب مرتبط می شود؛ بنابراین حوزه فرهنگ، مخاطب عمومی خود را دارد و جمعیت مخاطبانش از دیپلماسی سیاسی بیشتر است.

مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران بیان نمود: در وهله دوم، بحث تاثیرگذاری حوزه فرهنگ مدنظر است، تاثیری که یک فعالیت، رویداد فرهنگی و اقدام در حوزه فرهنگ در جهان داشته باشد، بیشتر از تاثیر فعالیت سیاسی است. در جهانی امروز، کمتر شاهد ظهور مکتب ها و اندیشه ها هستیم، آن چیزی که رنگ باخته، ایسم ها هستند و به جای آن، مصادیق مفاهیم، جای خود را در دایره واژگان باز می کنند. ساحت فرهنگ و دیپلماسی فرهنگی، علاوه بر گستردگی مخاطب در بحث تاثیرگذاری نیز شایان توجه است و آن تاثیری که از یک فیلم و رمان می گیریم که 10 برابر تاثیر اقدام سیاسی است.

وی ادامه داد: نکته قابل بحث بعدی در دیپلماسی فرهنگی، موضوع اقتصاد است. میان ساحت فرهنگ به عنوان یک ساحت مقدس و حوزه اقتصادی که ممکن است از تقدس برخوردار نباشد، تفاوت وجود دارد اما در عین حال، روال منطقی جهان به سمتی رفته است که آن چیزی که می تواند در حوزه اقتصاد، کمک کننده باشد، فرهنگ است.

دهقانکار با اشاره به نقش اقتصاد فرهنگ بر کاهش وابستگی بودجه به فروش نفت گفت: یکی از بهترین گزینه ها برای کاهش وابستگی اقتصاد به فروش نفت، توجه به فرهنگ و کالای فرهنگی است. بضاعت و غنای بالای فرهنگی کشور زمینه ساز کاهش واردات است. اگر نگاهی به حوزه داخلی داشته باشیم و آن را تقویت کنیم، می توانیم از خروج ارز از کشور جلوگیری کنیم و از طرفی دیگر می توان بر پشتوانه فرهنگی کشور برای درآمدزایی و ارزآوری حساب باز کرد.

به گفته مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، درحال حاضر بسکمک از کشورها از ظرفیت فرهنگی خود درآمد کسب و تقدس حوزه فرهنگ را حفظ می کنند. صنعت توریسم و حق انتشار از جمله منابع اقتصادی نوظهوری هستند که کشورها از آن درآمدزایی می کنند. ظرفیت بسکمک در کشور وجود دارد که می توانیم با توجه به ان ها در بحث روابط بین الملل پویاتر باشیم. یکی از سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعیینا از سیاست های کلان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ارتباط هرچه بیشتر وزارتخانه با محافل آکادمیک، علمی و دانشگاهی است.

وی در ادامه اعلام کرد: یکی از برکات تفاهم نامه مشترک بین موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با انجمن ایرانی روابط بین الملل، می تواند محیطی برای ارتباط نظر و عمل باشد تا پلی بین عرصه حرفه ای، فعالیت در حوزه فرهنگ و دانشگاهی ایجاد شود؛ بنابراین بسیار خوشبین هستیم که از طریق امضاء این تفاهم نامه ها خلاء موجود در حوزه فرهنگ را برطرف کنیم. امیدوارم حوزه فرهنگ و دیپلماسی فرهنگی را با کمک انجمن ایرانی روابط بین الملل ارتقاء بدهیم و ظرفیت های موجود را بالفعل کنیم.

ضیاءالدین صبوری، مدیرعامل انجمن ایرانی روابط بین الملل ضمن تبریک هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اهمیت مقوله اقتصاد فرهنگ بیان نمود: امیدوارم مناسبت هایی چون هفته کتاب و اقداماتی نظیر همکاری میان دو نهاد که درحال شکل گیری است، حوزه اقتصاد فرهنگ را تقویت کند و تولیدات در این حوزه، منتج به تقویت و باروری جریان تولید کتاب شود.

وی اضافه نمود: حدیث معروفی است که می فرماید: کتاب ها، هستند که بوستان های دانشمندان اند. بوستان هم جنبه زیبایی دارد، هم تولید، فرآوری، پرورش و تربیت. هراقدامی که در این حوزه صورت بگیرد و مورد حمایت باشد، می تواند به رونق بخشی این بوستان های ادب، علم و اندیشه کمک کند.

مدیرعامل انجمن ایرانی روابط بین الملل اعلام کرد: خوشحالم که اولین نشست بعد مشترک با موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران به موضوع دیپلماسی کتاب اختصاص پیدا کرده است. پیش تر سید عباس صالحی در زمان مسئولیت به عنوان معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عنوان دیپلماسی مبتنی بر کتاب را اعلام کرد. بنابراین رویکردی بعد از این نقطه نظر آغاز شد که بنابردلایلی در آن زمان ناقص ماند. خوشحالم که توانستیم چند نشست با موضوع دیپلماسی فرهنگی در هفته کتاب پیش بینی کنیم که فتح بابی برای اقدامات بیشتر ایجاد شود.

در پایان تفاهم نامه همکاری موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و انجمن ایرانی روابط بین الملل با حضور مدیران دو نهاد به امضاء رسید. موضوع این تفاهم نامه، استفاده از ظرفیت ها، توانمندی های دو طرف در حوزه های علایق مشترک طرفین در حوزه بین الملل؛ طراحی و اجرای نشست های تخصصی در حوزه کتاب و نقد کتاب؛ طراحی و اجرای کارگاه ها و دوره های آموزشی در داخل و خارج کشور با دعوت از مدیران برجسته فرهنگی ایران، منطقه و جهان متناسب با نیازهای کشور و نیازسنجی پژوهشی و اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک وابسته به فعالیت دو نهاد است.

مجله گرگانلند

مجله گرگانلند | وبلاگ خبری گرگانلند، مجله خبری گرگان

مجله دانلود و سرگرمی

مجله دانلود و سرگرمی | معرفی بازی ها و سرگرمی های رایانه ای
منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 37954

به "تاثیر بین المللی فعالیت های فرهنگی بیش از اقدامات سیاسی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر بین المللی فعالیت های فرهنگی بیش از اقدامات سیاسی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید