تاثیر مسائل تجاری و کنترل فساد بر شاخص ذرات معلق هوا

به گزارش بلاگ پو، هوای پاک و محیط زیست سالم نقش مهمی در رفاه جسمی و روانی جامعه ایفا می نماید. شواهد زیادی وجود دارد که آلودگی هوا به عنوان یکی از مصادیق تخریب های زیست محیطی، اثرات زیان باری بر سلامتی و محیط زیست انسان ها وارد می نماید.

تاثیر مسائل تجاری و کنترل فساد بر شاخص ذرات معلق هوا

به گزارش خبرنگاران، سوزش چشم و گلو، تنگی قفسه سینه و مسائل تنفسی، افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی و مسائل ریوی مانند آسم از جمله اثرات زیان بار اولیه آلودگی هوا بر سلامتی انسان ها است و در صورت تشدید، این مشکل می تواند به سرطان و آسیب به سیستم ایمنی، عصبی و تنفسی منجر گردد. همچنین اسیدی شدن خاک و منابع آبی، تغییرات آب و هوایی و آسیب دیدن محصولات کشاورزی از جمله اثرات زیان بار آلودگی هوا بر محیط زیست محسوب می گردد.

در پژوهشی که در ارتباط با آنالیز اثر درجه باز بودن تجاری و کنترل فساد بر شاخص ذرات معلق هوا در کشورهای منتخب سه گروه درآمدی توسط تیم پژوهشگران متشکل از احمد سیفی(استادیار گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد)، دکتر نرگس صالح نیا(استادیار گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد) و فاطمه گل زاده خرق(دانشجوی کارشناسی ارشد اقتصاد انرژی دانشگاه فردوسی مشهد) اجرا شده، آمده است: فرآیند رشد و توسعه اقتصادی، به ویژه در کشورهای کمتر توسعه یافته که از تکنولوژی های پاک بی بهره هستند، موجب تخریب بیشتر تخریب محیط زیست می گردد. از این رو دولت ها تمامی کوشش های خود را برای رسیدن به آن به کار بسته و در این راستا از تجارت به عنوان موتور رشد اقتصادی بهره می برند.

محققان می گویند: امروزه کشورها به اهمیت حفاظت از محیط زیست پی برده و به وضع قوانین ملی و همکاری با توافق نامه های بین المللی در این زمینه می پردازند چرا که حفظ کیفیت محیط زیست همگام با رشد اقتصادی اهمیت قابل توجهی دارد. اما با وجود کوشش های اجرا شده جهت کنترل آلودگی، رانت حاصل از منابع طبیعی، دولت ها را برای ورود به فعالیت های رانت جویی تشویق نموده و به طور قابل توجهی زمینه های ایجاد فساد را افزایش می دهد.

بالا بودن سطح فساد نیز، نگرانی های زیست محیطی دولت را کم رنگ نموده، کنترل کیفیت محیط زیست را با تاخیر همراه می نماید و تصویب و اجرای قوانین سخت گیرانه زیست محیطی را به تعویق می اندازد.

در این پژوهش یافته ها نشان می دهند: مردم کشورهای فقیر استطاعت اقتصادی برای تقاضای امکانات رفاهی را ندارند. در نتیجه، در مراحل اولیه توسعه اقتصادی، افزایش آلودگی هوا، عارضه جانبی قابل قبول رشد اقتصادی به نظر می رسد. با این حال، زمانی که یک کشور به استاندارد بالایی از زندگی می رسد، مردم توجه بیشتری به امکانات رفاهی زیست محیطی نشان می دهند. این امر منجر به وضع قوانین زیست محیطی و ایجاد نهادهای جدیدی برای حفاظت از محیط زیست خواهد شد و کیفیت محیط زیست بهبود خواهد یافت.

در ادامه این پژوهش آمده است: تجارت آزاد می تواند اثرات متناقضی در جهت افزایش یا کاهش آلودگی داشته باشد. کیفیت محیط زیست می تواند همزمان با افزایش حجم تجارت (به ویژه صادرات) به وسیله اثر مقیاس کاهش یابد؛ چرا که افزایش تجارت، حجم فعالیت های اقتصادی را بالا برده و آلودگی را افزایش می دهد. از طرف دیگر، آزاد سازی تجاری می تواند به وسیله اثر فنی، شرایط محیط زیست را بهبود بخشد؛ چرا که افزایش درآمد ناشی از تجارت، به پیدایش شیوه های فراوریی پاک تر منجر می گردد و منجر به کاهش آلودگی خواهد شد.

همچنین از آنجا که کشورهای کم درآمد و در حال توسعه، مقررات زیست محیطی نسبتا ضعیفی دارند، با توجه به اثر ترکیب فعالیت های اقتصادی، در فراوری کالاهای آلاینده به تخصص می رسند. در حالی که کشورهای ثروتمند با به کارگیری سیاست های سخت زیست محیطی در کالاهای پاک به تخصص می رسند.

پژوهشگران معتقدند: فساد می تواند از دو راه مستقیم و غیر مستقیم بر محیط زیست اثر بگذارد. فساد به طور مستقیم قدرت قوانین را زیست محیطی را کاهش می دهد و با اثر گذاشتن بر سطح پذیرش مقررات، اثربخشی اجرای سیاست های زیست محیطی را نیز کاهش می دهد. فعالیت های فاسد برای شرکت ها فرصتی را فراهم می آورد که اجرای سیاست های زیست محیطی را نیز کاهش می دهد. فعالیت های فاسد برای شرکت ها فرصتی را فراهم می آورد که از اجرای سیاست های زیست محیطی سر باز زنند و به این ترتیب منجر به افزایش آلودگی محیط زیست می گردد.

در نتایج این پژوهش آمده است: اجرای طرح هایی جهت حمایت از محیط زیست مانند کاهش تعرفه های گمرکی برای واردات ماشین آلات فراوریی پاک و دوست دار محیط زیست و ارائه تسهیلات مناسب به بنگاه های صنعتی جهت استفاده از این تکنولوژی های کارا از راهکارهای موثر در این زمینه است.

علاوه بر این، در گروه های درآمد متوسط و درآمد پایین، متغیر کنترل فساد اثری منفی و معنی دار بر شاخص ذرات معلق هوا می گذارد. در نتیجه این کشورها می توانند با کاهش سطح فساد و کنترل بیشتر فعالیت های آلوده به آن، به صورت قابل توجهی عملکرد اقتصادی و زیست محیطی خود را بهبود ببخشند.

این پژوهش در شماره سی و ششم نشریه پژوهش های اقلیم شناسی منتشر شده است.

abanhome.com: بازسازی ساختمان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 15995

به "تاثیر مسائل تجاری و کنترل فساد بر شاخص ذرات معلق هوا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر مسائل تجاری و کنترل فساد بر شاخص ذرات معلق هوا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید