مشخص تکلیف مداخلات مرمتی حفاظتی اسپی مزگت گیلان

به گزارش بلاگ پو، معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان به همراه مسئول دبیرخانه شورای حفظ حقوق بیت المالِ استان از اسپی مزگت بازدید کردند.

مشخص تکلیف مداخلات مرمتی حفاظتی اسپی مزگت گیلان

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش بلاگ پو به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان، اسپی مزگت قدیمی ترین بنای تاریخی استان گیلان است که با شماره 2799 در سال 1379 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. با توجه به کاوش های باستان شناسی صورت گرفته روی بنا، می توان قدمت آن را به دوره آل بویه منتسب کرد.

ولی جهانی، معاون میراث فرهنگی گیلان با اعلام این مطلب اضافه نمود: در سال های گذشته، اداره کل استان برای مراقبت و نگهداری بهینه از این نگین تاریخی، پوشش حفاظتی روی بنا با استفاده از سیستم سازه ای داربستی و پوشش گاوانیزه، ایجاد نموده بود.

جهانی ادامه داد: به دلیل قرارگیری این بنای تاریخی در داخل جنگل، سازه داربستی بنا مورد دستبرد سارقین قرار گرفته است که در نهایت سازه مذکور، ایستایی خود را از دست داده و با فشار روی بنا موجب ایجاد شرایط آسیب رسان و خطرآفرین شده است.

معاون میراث فرهنگی گیلان ادامه داد: با توجه به اینکه بقاع تاریخی استان در اختیار اداره کل اوقاف استان بوده و از سوی دیگر، ماده 98 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه کشور، بر مرمت بناهای تاریخی توسط ارگان های متولی و صاحب اثر، صراحت دارد، لذا این اداره کل به لحاظ قانونی مجاز به اجرای فعالیت های مرمتی و برطرف خطر برای این گونه بناها نیست. در این راستا مکاتبات لازم با اداره اوقاف استان برای مشخص تکلیف موضوع و آغاز مداخلات مرمتی حفاظتی توسط این اداره کل صورت گرفته است.

او در سرانجام اظهار داشت: بازدید مشترکی توسط معاونت میراث فرهنگی استان و مسئول دبیرخانه شورای حفظ حقوق بیت المالِ استان از بنای تاریخی اسپی مزگت و شرایط اضطرای آن انجام شد، همچنین گزارش فعالیت های متعدد باستان شناسی و مرمتی صورت گرفته توسط اداره کل استان از سال 1380 الی 1396 نیز به استحضار ایشان رسید و مقرر شد پیگیری های لازم انجام گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 13801

به "مشخص تکلیف مداخلات مرمتی حفاظتی اسپی مزگت گیلان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخص تکلیف مداخلات مرمتی حفاظتی اسپی مزگت گیلان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید