تغییرات بیمه شخص ثالث

به گزارش بلاگ پو، بیمه نامه شخص ثالث از ابتدای امسال با تغییرات متعددی همراه بوده که از آن جمله می توان به راننده محور شدن سوابق تخفیف بیمه و افزایش 37 درصدی حق بیمه اشاره نمود.

تغییرات بیمه شخص ثالث

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران ، اسفند ماه هر سال موضوع مشخص حق بیمه شخص ثالث مطرح می شود و طی آن با توجه به افزایش نرخ دیه، حق بیمه نیز با افزایش همراه خواهد بود.

در اسفند سال گذشته نیز گفت و گو ها برای مشخص حق بیمه شخص ثالث انجام شد و انتها آن گونه رئیس کل بیمه مرکزی بیان کرد، حق بیمه شخص ثالث، رشدی 37 درصدی را در سال 1400 خواهد داشت.

رشد قیمتی که به عقیده بسیاری از مالکان خودرو در شرایط فعلی اقتصاد و وجود تورم، بسیار زیاد است و این در شرایطی است که بسیاری از افراد برای حل مسائل مالی، مسافرکشی و کار با ماشین را به عنوان شغل دوم خود انتخاب نموده اند.

افزایش حق بیمه، کمتر از رشد نرخ دیه

اگرچه وجود این مسائل بر هیچ کس پوشیده نیست اما نگاهی به فرایند مشخص حق بیمه شخص ثالث برای سال 1400 نشان می دهد که افزایش حق بیمه در مقایسه با رشد نرخ دیه، کمتر بوده است.

در حالی که نرخ دیه در سال 99 برای ماه های غیرحرام 330 میلیون تومان مشخص شده بود این رقم برای سال 1400 و برای ماه های غیرحرام 480 میلیون تومان قیمت گذاری شده است. مقایسه این اعداد حکایت از آن دارد که نرخ دیه رشدی 45.5 درصدی را تجربه نموده است.

این در حالی است که نرخ حق بیمه شخص ثالث 37 درصد یعنی 8.5 درصد کمتر از حق بیمه افزایش داشته است.

در واقع افزایش 37 درصدی حق بیمه شخص ثالث در شرایطی مشخص شد که شرکت های بیمه گذار به دلیل رشد 100 درصدی حق خسارت کوشش می کردند تا علاوه بر رشد 45.5 درصدی دیه، 18 درصد نیز از این محل به حق بیمه اضافه نمایند و بر اساس پیشنهاد آنها، نرخ حق بیمه شخص ثالث به جای افزایش 37 درصدی فعلی، 63.5 درصد رشد را ثبت می کرد.

راننده محورشدن سابقه بیمه

یکی دیگر از تغییراتی که در سال 1400 در بیمه شخص ثالث ایجاد شده، راننده محور شدن سوابق بیمه است. در قانون جدیدی که توسط بیمه مرکزی ابلاغ شده است، بیمه شخص ثالث به طور کامل راننده محور شده است. به این معنا که تخفیف های عدم خسارت با فروش خودرو به خریدار منتقل نمی شوند. در این قانون جدید انتقال تخفیف فقط از خودروی فرد به خودروی دیگر او و از فرد به خانواده درجه یک او (والدین، همسر و فرزندان) امکان پذیر است.

همچنین اگر فرد در زمان فروش خودروی خود قصد خرید خودروی جدید نداشته باشد، شرکت بیمه باید به او گواهی مبنی بر حفظ تخفیف های عدم خسارت شخص ثالث ارائه دهد تا فرد در زمان خرید خودروی جدید بتواند از تخفیف های قبلی خود برای خودرو جدید استفاده کند.

البته باید توجه کرد که انتقال تخفیف در صورتی ممکن است که کاربری خودروی قبلی با خودروی جدید یکسان باشد.

به این ترتیب بیمه نامه های شخص ثالث خودروها حتی پس از فروش آنها تا زمان انقضای بیمه نامه معتبر بوده ولی در وقت تمدید دیگر این تخفیف اعمال نخواهد شد بلکه تخفیف به فروشنده برمی شود و خریدار باید بیمه نامه جدید بخرد آن هم بدون تخفیف یا این که از تخفیف های خودش استفاده کند.

پیش از این نیز، رئیس کل بیمه مرکزی از امکان انتقال تخفیف بیمه نامه شخص ثالث خودروها خبر داده و سقف تخفیف بیمه شخص ثالث را 70 درصد بیان کرد و گفت: طبق قانونی که در سال 95 با 16 آیین نامه اجرایی تهیه و در سال 97 تصویب شد همه شرکت های بیمه ای موظف به اجرای این قانون شدند اما بعضی از اجرای آن سر باز زدند.

در واقع از این پس، تخفیف بیمه روی پلاک خودروها اعمال می شود و استفاده از این تخفیف محدودیت زمانی ندارد و منقضی نخواهد شد وحتی اگر نیروی انتظامی به ابطال پلاک خودرو اقدام کند، تخفیف آن در پفراینده مالکیت صاحب پلاک ثبت می شود.

نحوه پرداخت خسارت در قانون جدید بیمه شخص ثالث

این اقدام اگرچه برای تشویق رانندگان برای رعایت فرهنگ رانندگی است اما نگرانی هایی را نیز در جامعه ایجاد نموده است. یکی از این نگرانی ها این است که با توجه به راننده محور شدن بیمه، در صورتی که فردی به جز مالک، راننده خودرو باشد و تصادفی رخ دهد، بیمه خسارت را پرداخت نکند.

در جواب باید گفت که خسارت در صورتی که فردی با گواهینامه معتبر رانندگی پشت فرمان باشد - فارغ از اینکه مالک باشد یا خیر- از سوی شرکت بیمه پرداخت می شود زیرا این ماشین است که بیمه شده است.

اما در خصوص سابقه بیمه و تخفیف آن، با وقوع تصادف اگر مالک، راننده باشد سابقه تخفیف بیمه وی و در صورتی که فرد دیگری رانندگی کند، سابقه بیمه هر دو پاک می شود.

همچنین از آنجا که ممکن است بیش از یک نفر به صورت مداوم از یک خودرو استفاده نمایند، امکان ثبت گواهینامه برای چند نفر در یک پلاک برای سابقه بیمه امکان پذیر شده است. اگر خودرو تصادفی نداشته باشد برای تمامی این افراد سابقه تخفیف لحاظ خواهد شد و در صورتی که تصادفی رخ دهد و مدارک شناسایی راننده ثبت شده باشد، تنها سابقه تخفیف بیمه آن فرد صفر می شود.

در واقع، ثبت جنسیت، تصویر گواهینامه و کارت ملی راننده در سیستم ثبت بیمه ای صرفاً برای شفافیت موضوع است و ارتباطی با پرداخت خسارات خودرو ندارد زیرا خسارات بیمه ای به خودرو تعلق می گیرد نه راننده، ضمناً ثبت نشدن بعضی اطلاعات ممکن است به دلیل بروز مسائل اینترنتی و سامانه ای باشد که با صرف اندکی وقت و تأمل و تأخیر این مشکل هم برطرف می شود.

->

wonder-hanger.ir: واندر هنگر | مجله معرفی کالاها و خدمات و تولید داخلی

10az10.ir: مجله سرگرمی، مجله گردشگری، موفقیت، پزشکی، سلامت، مد و لباس

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 مهر 1400 بروزرسانی: 14 مهر 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 47225

به "تغییرات بیمه شخص ثالث" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات بیمه شخص ثالث"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید