کوشش محققان ایرانی برای رسیدن به درمان سرطان خون و لنفوم

به گزارش بلاگ پو، سرطان، عارضه ای که از نگاه بسیاری درمان قطعی ندارد و باید منتظر مرگ نشست اما کار تی سل تراپی یکی از انواع روش های سلول درمانی است که امید بیماران مبتلا به سرطان خون و لنفوم را برای درمان قطعی کرد.

کوشش محققان ایرانی برای رسیدن به درمان سرطان خون و لنفوم

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، امروز شاید آخرین روزی باشد که در آن زندگی را تجربه می نماید پس ارزشی شگفت انگیز دارد. گویی با غمی انکارناپذیر دست و پنجه نرم می نماید اما همین لحظات اجباری و به ظاهر خسته نماینده در خود امیدی برایش دارد. امیدی که به او تلنگر می زند تو سرطان را شکست می دهی. دست از اعتراض می کشد. به مسائل از منظر دیگری نگاه می نماید و خوبی های بی انتها زندگی را می بیند. با خود فکر می نماید برای جاودان شدن در این جهان، به چیزی جز به دست آوردن یک قلب و داشتن لبخندی مدام نیاز ندارد.

سرطان، عارضه ای که از نگاه بسیاری درمان قطعی ندارد و باید منتظر مرگ نشست اما تحقیقات محققان در جهان روزنه های امیدی را فراروی مبتلایان این بیماری گگردده است. کار تی سل تراپی یکی از انواع روش های سلول درمانی است که امید بیماران مبتلا به سرطان خون و لنفوم که به انواع درمان هایی همچون شیمی درمانی، رادیوتراپی و پیوند مغز استخوان پاسخ نداده اند، افزایش داده است. این روش برای نخستین بار سال 2017 از سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز دریافت کرد و به فاصله چند ماه دو نوع کارتی سل تراپی تایید این سازمان را کسب کرد.

فاطمه رهبری زاده عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس که تا کنون تحقیقات بسیاری را در این حوزه انجام داده است درباره این روش توضیحاتی را ارائه داد و بیان نمود: در روش درمان سرطان خون با کار تی لنفوسیت های T مهندسی شده ساخته می گردد که قابلیت شناسایی و انهدام سلول های سرطانی را دارد. این سلول ها دسته ای از سلول هاس سیستم لنفوسیتی هستند و با تزریق این سلول های مهندسی شده به فرد سرطانی این سلول ها می توانند سلول های بدخیم را از بین برند.

وی ادامه داد: در بدن افراد مبتلا به سرطان لنفوسیت های T دچار نقص می شوند و قادر به تشخیص سلول های سرطانی نیست. بنابراین سیستم ایمنی فرد تضعیف می گردد.

رئیس مرکز تحقیقات و توسعه زیست فناوری دانشگاه تربیت مدرس همچنین بیان کرد: پس سلول های T از بدن فرد گرفته می گردد و کار مهندسی سلول ها با انتقال ژن به آنها انجام می گردد. با دستکاری ژنتیک این سلول ها دارای گیرنده جدیدی در سطح خارجی سلول می شوند و قابلیت شناسایی آنتی ژن های سرطانی را پیدا می نمایند. پیامی که در اثر برخورد با آنتی ژن های سرطانی در داخل سلول های تی ایجاد می گردد سلول های T را فعال می نماید و مبارزه قوی با سلول های سرطانی آغاز می گردد.

رهبری زاده درباره مسائل برای استفاده از این شیوه درمانی گفت: تا 96 درصد پاسخ مثبت این درمان در جهان گزارش شده است. مشکل روش درمانی این است که هزینه بالایی دارد و هزینه درمان به حدی بالا است که حتی در کشورهای اروپایی و امریکایی نیز برای مردم پرداخت آن مشکل است.

به گفته وی، در ایران نیز محققان در گروه بیوتکنولوژی پزشکی دانشگاه تربیت مدرس از سال 1384 تحقیقات و پژوهش ها در این حوزه را آغاز کردند. در این بازه زمانی انواع مدل ها و نسل های مختلف کار تی سل آنالیز شده است. همچنین دانشجویانی نیز فارغ التحصیل شدند و در حال حاضر در سایر مراکز تحقیقاتی مشغول فعالیت هستند.

رهبری زاده همچنین ابراز کرد: از دو سال پیش ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی برای تشریح تحقیقات جهت درمان سرطان خون و غدد لنفاوی حمایت های موثری را به این تحقیقات در دانشگاه تربیت مدرس اختصاص داده است. خوشبختانه در امسال تعدادی از سازه های ساخته شده در این تحقیقات نتایج خوبی را در سطح کشت سلول در آزمایشگاه نشان داد اما هنوز جهت طولانی برای رسیدن به فاز آزمون های کلینیکال وجود دارد. اما همه در کوشش هستیم تا هر چه زودتر محصولی با قیمت مناسب به دست بیماران ایرانی برسد.

dorezamin: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور لحظه آخری، تور ارزان، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 آبان 1400 بروزرسانی: 23 آبان 1400 گردآورنده: blogpo.ir شناسه مطلب: 4929

به "کوشش محققان ایرانی برای رسیدن به درمان سرطان خون و لنفوم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوشش محققان ایرانی برای رسیدن به درمان سرطان خون و لنفوم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید